قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای دستگاه گوارش دهان و دندان / سنگ های رنگدانه دار کیسه صفرا را درمان کنیم
سنگ رنگدانه دار کیسه صفرا
سنگ رنگدانه دار کیسه صفرا

سنگ های رنگدانه دار کیسه صفرا را درمان کنیم

سنگ های رنگدانه دار کیسه صفرا را درمان کنیم

 سنگ رنگدانه دار چه هستند؟

این دسته از سنگ کیسه صفرا که بیشتر از املاح و ترکیبات کلسیم تشکیل شده اند در کشور شرقی بسیار شایع تر از کشور غربی هستند. افزایش مواد کلیسمی یا بیلی روین که طی فرآیندی از تجزیه گلبول  قرمز خون حاصل می شوند، کلسترول  اضافی موجود در کیسه  صفرا در این هسته ها تجمع کرده و باعث ایجاد سنگ  کلسترولی کیسه فرا می شوند. تشکیل سنگ ها رنگدانه دا در آسیایی ها فوق العاده بارز است و اغلب با عفونت ادر درخت صفراوی مرتبط می باشد. به طور کلی علاوه بر سن و جنسی افراد عواملی از جمله نژاد افراد و منطقه  جغرافیایی که در ان زندگی می کنند نیز در میزان شیوع سنگ صفراوی دخیل اند. به علاوه عوامل ارثی و تاریخچه  خانوادگی نیز به تنهایی می تواند سهم بزرگی در ایجاد این نوع بیماری داشته باشد.

علائم سنگ رنگدانه دار کیسه صفرا

اغلب بیماران مبتلا به سنگ کیسه صفرا فاقد علامت هستند و اکثر علائم و تظاهرات بالینی این بیماری به علت حرکت و جابجایی سنگها و به دنبال آن گیر افتادن در مجاری صفراوی است، این سنگها باعث انسداد مجاری صفراوی می شوند که این انسداد به علت تحریکا دیواره مجاری توسط سنگها منجر به التهاب و ایجاد علایم و تظاهرات بیماری می شود. انسداد در مجاری صفراوی توسط یک سنگ باعث افزایش فشار داخلی مجاری مربوطه و همچنینکیسه  صفرا می شود، به گونه که انقباضات مکرر صفراوی نیز قادر به دفع و رفع مشکل نمی باشند و در نتیجه این عوامل باعث ایجاد درد صفراوی در ناحیه  سمت راست و فوقانی شکم می شوند که غالباً در این مواقع ناحیه  بین دو کتف، کتف راست یا شانه تیر میکشد.

درد صفراوی که از آن به عنوان کولیک صفراوی نام می برند به صورت کاملاً ناگهانی شروع شده و ممکن است به مدت ۳۰ دقیقه تا ۵ ساعت با شدت زیاد ادامه داشته و به تدریج یا به سرعت فروکشی کند. گاهی ممکن است درد صفراوی حاصل از این انسداد، به طور ممتد و خفیف در همان ناحیه  راست و فوقانی شکم تا حدود ۲۴ ساعت نیز ادامه یابد. این دردها غالباً با تهوع و استفراغ همراه است، اما وجود علائم دیگری مانند تب و لرز به همراه درد صفراوی دلالت بر وجود عارضه دیگر همراه با انسداد مجرای صفراوی دارد،

به عنوان مثال ممکن است التهاب کیسه  صفرا و لوزالمعده وجود داشته باشد. احساس پری در شکم و اطراف معده، سوء هاضمه، آروغ زدن یا نفخ شکم به خصوصی پس از صرفا یک غذا چرب را نباید با درد صفراو (کولیک) اشتباه گرفت. چنین مشکلاتی غالباً از مبتلایان به بیماری سنگ کیسه  صفرا شنیده میشود، اما این علائم تنها مخصوصی به سنگ صفراوی نمی باشند، درد صفراوی (کلولیک صفراوی) ممکن است از طریق خوردن یک وعده غذای چرب، یا صرف یک وعده غذای حجیم و سنگین به دنبال یک دوره ناشتایی طولانی مدت ایجاد شود. لازم به ذکر است که در انسداد مجاری صفراوی توسط سنگ، در صورتی که عفونتی نیز به این مشکل اضافه شود می تواند باعث التهاب بیشتر و یا ایجاد عارضه  دیگر، همزمان با درد صفراوی شود .

درمان سنگ رنگدانه دار کیسه صفرا

سنگ  صفراوی معمولا با عمل جراحی برای خارج کردن کیسه صفرا درمان می شود این عمل جراحی کوله سیستکتومی باز نامیده می شود یک روش جدید، به نام کوله سیستکتومی لاپاروسکوپی که تهاجم کمتری داشته و دارای عوارض کمتراست لذا بیشتر استفاده می شود.
کوله سیستکتومی لاپاروسکوپی در این روش، ابزار، نور و یک دوربین از طریق چند برش کوچک در شکم منتقل می شود جراح داخل بدن را با نگاه کردن توسط یک نمایشگر ویدئویی مشاهده می کند این روش در حدود 80٪ موارد از بین بردن کیسه صفرا استفاده می شود و بعد از جراحی، بیمار شب را در بیمارستان می گذراند.
کوله سیستکتومی باز – این یک روش تهاجمی است که در آن جراح برشی در شکم برای حذف کیسه صفرا می دهد لذا بیمار برای چند روز پس از عمل جراحی در بیمارستان باقی می ماند.
اگر سنگ کیسه صفرا در مجرای صفراوی باشد کلانژیوپانکراتوگرافی رتروگراد آندوسکوپیک ممکن است برای پیدا کردن و خارج ساختن سنگ  قبل یا در حین عمل جراحی کیسه صفرا مورد استفاده قرار گیرد.

مطلب پیشنهادی

برفک دهان

برفک دهان نشانه خوبی نیست!!

برفک دهان نشانه خوبی نیست!! برفک دهان برفک دهان در واقع نوعی بیماری قارچی است …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *