سنگ کلیه را اینگونه درمان کنید!!


سنگ کلیه را اینگونه درمان کنید!!

سنگ کلیه را اینگونه درمان کنید!!

سنگ کلیه

سنگ کلیه انواع گوناگون داشته و از ترکیبات مختلف تشکیل شده است. معمولا سنگ قسمت لگنچه کلیه تشکیل میشود و ممکن است پس از تشکیل در لگنچه، در مسیر میزنای به حرکت درآمده در قسمتهای تنگ آن گیرکند و علائم بالینی ایجاد نماید و یا ممکن است وارد مثانه شده دفع شود یا این که در لگنچه کلیه باقی بماند و به تدریج بزرگ شود.

سنگ کلیه انواع مختلفی دارد که عبارت است از:

سنگ های اورهای که به دلیل اسیدی بودن غیرطبیعی ادرار ایجاد می شوند. تا سنگ های فسفریک، این سنگها در افرادی به وجود می آیند که ادرار آنها قلیایی شدید بوده و از سوی دیگر غالباً مبتلا به ناراحتی های ادراری مزمن هستند. تا سنگ های اگزالیک که در ادرار اسیدی و قلیایی قادر به تشکیل هستند.سنگ های عفونی که بسیار خطرناک و شایع بوده غالباً در زنان تشکیل میشوند.

علائم بالینی سنگ کلیه

با رشد تدریجی سنگ های ادراری، ممکن است هیچ گونه علامتی در بیمار وجود نداشته باشد به همین دلیل معمولا این گونه سنگهای بی علامت در حین مطالعات رادیوگرافی شکم یا از راههای دیگر تشخیصی داده می شوند. گاهی اوقات سنگها فقط موجب تغییر رنگ ادرار (به رنگ خون) می شوند و در برخی موارد میشکنند و با ایجاد انسداد تولید درد میکنند. گاه یک سنگ بدون به وجود آوردن علامتی تمام طول حالب را طی میکند اما غالباً عبور سنگ از حالب، موجب اتساع و خراشیدگی شده در نتیجه ایجاد درد شدید و خونریزی می نماید.این درد معمولا تدریجی است و در ناحیه پهلوها بروز می کند و به قولنج کلیوی معروف است. متعاقب آن در مدت ۲۰ تا ۶۰ دقیقه، درد به قدری شدت مییابد که غالباً برای کنترل ان از داروهای مخدر استفاده می شود. ممکن است درد در پهلوها باقی بماند یا به طرف نواحی پایین و جلو کمر در همان سمت منتشر گردد. این درد متناوب و خنجری از پشت شروع شده و در حین عبور سنگ به طرف پایین حالب، به تدریج به لگن و کشاله ران انتقال می یابد. هرگاه درد به طرف پایین تغییر مسیر دهد، نشانه آن است که سنگ از یک سوم پایینی میزنای در حال عبور است ولی در صورت عدم تغییر محلی درد، تشخیص محل سنگممکن نیست. در صورت وجود سنگ در قسمتی از میزنای که درون دیواره مثانه است، تکرر ادرار و سوزشی ادرار ایجاد می شود که ممکن است با عفونت دستگاه ادراری اشتباه شود.برخی نکات قابل توجه بیماران مبتلا به سنگهای کلیوی مصرف زیاد آب (حداقل ۱۰ لیوان در روز) زیرا این عمل موجب رقیق شدن ادرار  و جلوگیری از رسوب کلسیم در سنگها می شود. پرهیز از مصرف مقادیر زیاد گوشت (بخصوص گوشت قرمز) زیرا گوشت حاوی مقادیر بالایی اوریک میباشد که در بسیاری از سنگها یافت می شود. کاهش مصرف ویتامین  C به کمتر از ۱۰۰۰ میلی گرم در روز ،خودداری از مصرف اسفناج، ریواس، فلفل سیاه و میوه های مغزدار مانند گردو

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد