قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای کلیه ومجاری ادرار / سنگ کلیه چگونه به وجود می آید؟
سنگ کلیه
سنگ کلیه

سنگ کلیه چگونه به وجود می آید؟

سنگ کلیه چگونه به وجود می آید؟

سنگ کلیه

سنگ کلیه(kidney stone; nephrolithiasis; urolithiasis). شایعترین بیماری های دستگاه ادراری است و آقایان بیش از خانم ها مبتلا به آن می شوند. اکثر سنگ های کلیه بدون دخالت و اقدام درمانی، خود به خود دفع میشوند ولی سنگ هایی که به مدت طولانی باقی می مانند و ایجاد علایم و عوارض می کنند باید با روش های مختلف تحت درمان قرار بگیرند. سنگ کلیه، توده سختی است که از بلورهایی ساخته می شود که جدا از ادرار، در سطوح داخلی کلیه به وجود می آیند. به طور معمول ادرار حاوی مواد شیمیایی خاصی است که از تشکیل بلورها پیشگیری می کند ولی به نظر میرسد. این مواد در تمام افراد به خوبی عمل نمی کنند و از این رو بعضی اشخاص مبتلا به سنگ کلیه میشوند. چنانچه بلورها خیلی ریز باشند بدون ایجاد علایم، به وسیله ادرار از دستگاه ادراری دفع می شوند.

سنگ های کلیه از ترکیبات شیمیایی مختلفی تشکیل می شوند. شایعترین نوع این سنگها، حاوی ترکیبی از کلسیم و اگزالات یا کلسیم و فسفات هستند. این مواد شیمیایی بخشی از رژیم غذایی طبیعی افراد را تشکیل میدهند.

سنگهایی که در اثر عفونت دستگاه ادراری ایجاد می شوند شیوع کمتری دارند. به این نوع سنگ های کلیه، سنگ های ناشی از عفونت گفته میشود.

سنگ های از جنس اسیداوریک ناشایع تر هستند.

سنگ های سیستینی به ندرت دیده می شوند. ممکن است سنگ ها در حالب قرار داشته باشند که در این صورت به آنها سنگ حلب (ureterolithiasis) هم گفته میشود ولی در مجموع برای ساده تر شدن کار، سنگ های واقع در تمام قسمتهای دستگاه ادراری را «سنگ کلیه» مینامند.

سنگ کلیه با سنگ کیسه صفرا ارتباطی ندارد و احتمال وجود سنگ کلیه در فرد مبتلا به سنگ کیسه صفرا افزایش

نمییابد. احتمال ابتلا به سنگ کلیه در آقایان از ۴۰ تا ۷۰ سالگی افزایش مییابد و در خانم ها میزان احتمال ایجاد سنگ کلیه در سال های دهه پنجم زندگی به حداکثر میرسد. با این که ممکن است خوردن بعضی غذاها، احتمال تشکیل سنگ کلیه در افراد مستعد را افزایش دهد ولی در افراد غیرمستعد غذاها باعث ایجاد سنگ نمیشوند. در فرد دارای سابقه خانوادگی ابتلا به سنگ کلیه، احتمال ایجاد سنگ بیشتر است. همچنین عفونت های دستگاه ادراری، اختلالات کلیوی (مانند بیماری های کیستی کلیه) و بعضی بیماریهای متابولیک مانند پرکاری غده پاراتیرویید با تشکیل سنگ کلیه در ارتباط هستند.

علایم سنگ کلیه

علایم و نشانه های سنگ کلیه عبارتند از: درد شدید (که اغلب هنگامی بروز می کند که سنگ در دستگاه ادراری به حرکت درمی آید و موجب تحریک یا انسداد حاد می شود)، ادرار خونی (هماچوری، که در اثر بزرگتر شدن یا به حرکت درآمدن سنگ ایجاد می شود)، گاهی تهوع و استفراغ، تکرر ادرار یا سوزش ادرار که در اثر نزدیک شدن سنگ به مثانه ایجاد می شوند و بروز تب و لرز همراه با علایم مزبور (که احتمال وجود عفونت را مطرح میکند). معمولاً دردناشی از سنگ کلیه، واضح و قولنجی (کرامپی) است و در ناحیه پهلو و پشت، یعنی در محل کلیه یا در قسمت پایین شکم احساس می شود. در مراحل دیررس تر، ممکن است درد به ناحیه کشاله ران و بیضه (در جنس مذکر) و لبه فرج (در جنس مونث) منتشر شود. درمان سنگ کلیه در بسیاری از موارد به عمل جراحی نیاز ندارد. اکثر سنگ های کلیه با خوردن مقدار زیادی آب، خود به خود دفع می شوند و بیمار طی این مدت میتواند در منزل استراحت کند و در صورت وجود درد، مسکن مصرف نماید. در افرادی که یک بار مبتلا به سنگ کلیه شده اند ممکن است چند بار دیگر نیز سنگ کلیه ایجاد شود. راه ساده و بسیار مهم برای پیشگیری از ایجاد سنگ کلیه، نوشیدن مقدار زیاد مایعات و به خصوص آب است. پرهیز از لبنیات و سایر غذاهای حاوی کلسیم زیاد در افرادی که دچار سنگ کلیه از جنس کلسیم شده اند ضروری است ولی تحقیقات اخیر نشان داده اند که غذاهای حاوی کلسیم، از جمله لبنیات ممکن است به پیشگیری از ایجاد سنگ های کلسیمی خوردن قرص های حاوی کلسیم، خطر ایجاد سنگ کلیه را افزایش میدهد. غذاهای حاوی ویتامین D اضافی و نیز بعضی آنتی اسیدهای حاوی کلسیم در افراد مبتلا به سنگهای کلسیمی نباید مصرف شوند. افراد دارای ادرار بسیار اسیدی باید از خوردن زیاد گوشت، ماهی و مرغ پرهیز نمایند زیرا این غذاها مقدار اسید ادرار را افزایش میدهند.

ادامه سنگ کلیه چگونه به وجود می آید قسمت دوم 

 

مطلب پیشنهادی

عفونت کلیه چیست

عفونت کلیه را سریعا درمان کنید!!

عفونت کلیه را سریعا درمان کنید!!   ادرار به طور طبیعی ضد عفونی شده و …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *