قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای پوست و مو و ناخن / سه سوته جوش هایتان را درمان کنید.
جوش صورت
جوش صورت

سه سوته جوش هایتان را درمان کنید.

سه سوته جوش هایتان را درمان کنید.

جوش صورت 

در صورتی که یک روز صبح بعد از بیدار شدن متوجه جوش بزرگی وسط پیشانی شوید چه می کنید ؟ از دو حال خارج نیست، یا با جرأت آن را میپذیرید و به عنوان یک مسئله عادی با آن برخورد می کنید. به عبارت دیگر جوش مذکور مانع از حضور شما در محل کار نمی شود و یا تمام قرارهای خود را لغو ودرمنزل میمانید و دعا می کنید هرچه زودتر آن جوش التیام یابد.

به هر صورت ممکن است با خود بگویید جوش صورت مخصوص دوران جوانی است چرا هنوز هم با شماست. پاسخ بسیار ساده است غدد مترشحه چربی در زیر پوست، نرمی و چربی پوست بدن را تأمین می کنند. چربی مذکور از طریق منافذ رویش مو در پوست به سمت بالا حرکت از منافذ پوست خارج می شوند. گاهی منافذ مذکور به ویژه در ناحیه صورت، سینه و پشت به وسیله سلول های مرده پوست مسدود میشوند که نتیجه آن رشد باکتری ها، التهاب منافذ و به دنبال آن ظاهر شدن جوش هایی در پوست ظاهراست که در هر شکل خوشایند نیست در دوران بلوغ هورمون های مردانه بر روند تولید چربی زیر پوست اثر میگذارد که باعث تغییر رنگ چهره می شود. با افزایش سن میزان هورمون ها در بدن کاهش مییابد ولی تولید چربی و رویش به طور کامل از بین نمیرود. خوشبختانه در بسیاری از مردان، مسئله جوش صورت با پایان دوران بلوغ خاتمه مییابد و تنها 5تا ۱۰ درصد مردان بعد از سن ۲۵ سالگی با این مسأله روبرو هستند.امروزه پزشکان معتقدند گذشته ازمشکلات و غذاهای چرب که عامل اصلی جوش هستند مسأله تو ارث هم در انسداد منافذ پوست نقش مهمی دارد

گرچه درمان قطعی جوش صورت ممکن نیست ولی راه های بسیاری در کاهش عوارض ناشی از آن وجود دارد که در ادامه به تعدادی از آنها اشاره می شود حفظ آرامش : دکتردانیل گرویسر (متخصص امراض پوست درمانت کلر نیوجرسی) معتقد است دلیل اصلی جوش های صورت آمادگی ژنتیکی بدن است. استرس نقش مهمی در بروز آن دارد. گرچه به طور دقیق چگونگی نقش استرس در تشدید جوش های صورت روشن نیست، تصور میشود استرس با تحریک غدد فوق کلیوی، میزان هورمون های خون را افزایش میدهد. بنابراین توصیه میشود ازاسترس دوری کنید.

شستشوی ملایم : به دلیل وجود چربی در عمق جوش، نظافت پوست به درمان جوش کمک میکند ولی نباید در شستشو افراط کرد. دکتر آلن آر. شالی تا (رئیس مرکز امراض پوستی دانشگاه ایالتی علوم بهداشت نیویورک) معتقد است مردم هنوز هم براین تصورند که عامل جوش صورت عدم رعایت بهداشت است و به همین دلیل شستشوی بدن را با افراط و شدت انجام میدهند که باعث تحریک و سوزش منافذ رویش مو در پوست میگردد

توصیه دکتر میشل رامسی (استادیار بخش امراض پوستی مرکز پزشکی کسینجردر پنسیلوانیا) شستشوی صورت به کمک نوک انگشتان دست ۲ نوبت در روز با آب ولرم و استفاده از مواد پاک کننده ای است که دارای برچسب مخصوص پوست های حساس یا ژل های مخصوص صورت است. از مصرف صابونهای حاوی اسانس، عطر و یا چربی های مرطوب کننده پرهیز کنید.

ادامه سه سوته جوش هایتان را درمان کنید. قسمت دوم 

مطلب پیشنهادی

پرپشت کردن موها

دراز و پرپشت کردن موها قسمت اول

دراز و پرپشت کردن موها   ۱) با برگ های گیاه کنجد و برگهای بوته …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *