قالب وردپرس درنا توس
خانه / درمان بیماری ها با داروهای گیاهی / سوء مزاج خشک کبد و درمان آن
بیماری کبد
بیماری کبد

سوء مزاج خشک کبد و درمان آن

سوء مزاج خشک کبد و درمان آن

زبان خشک و تشنگی رویآور است و رنگ متمایل به آبی بر ادرار ایجاد میشود و تعدادی از علامات غلبه خشکی در جاهایی از بدن نمایان میگردد.چینش داروها را با رطوبت بخشها پی میگیریم.

تخم شربتی، تخم بالنگو، تخم خرفه، بارهنگ، قدومه شیرازی. از هرکدام مساوی بگیرید و هر روز صبح ناشتا یک قاشق غذاخوری آن را با یک استکان گلاب و یک استکان عرق بیدمشک با کمی شکر مخلوط و میل کند. تا یک ساعت بعد چیزی نخورد.

اسفرزه، خاکشیر، تخم شربتی، بالنگو، قدومه شیرازی، بارهنگ، گل بنفشه. داروها را مخلوط کرده هر روز بینا بین صبح و ظهر یک قاشق غذاخوری آن را در یک لیوان آب خنک ریخته با کمی شکر میل کند. اسفرزه و تخم مرو جایز نیست که جوشیده شود یا در آبجوش ریخته شود، همینطور کوبیدن و پودر کردن این دو دارو نیز جایز نمیباشد.

جوشاندنی مسهل عام را با نرمی بخشهائی مانند قدومه، سهپستان، تخم شربتی، تخم شلغم، بنفشه، نیلوفر، عناب و امثال آن مخلوط میکنیم و طبق دستور جوشانده عمل میکنیم تا اسهال لیّن در رودهها ایجاد شود و مزاج امعاء و احشاء و رودهبندها و آوندهای کبد و کیسه صفرا و ماساریقا و ورید باب به تدریج نرم گردد. برای رطوبت بخشیدن و نرمی بیشتر از ۵ عدد انجیر و ۱۰ عدد آلوبخارا و یا ۵ عدد زردآلو و ۵ عدد هلو و ۵ عدد آلوبخارا که از شب در یک پیاله آب خیس کردهاید، روز بعد تناول گردد.
رژیم غذایی بیمار مبتنی بر غذاهای لینت بخش همراه با سبزیجات و میوههای جالیزی مانند کدوی خورشتی و کدوی حلوایی و امثال آن مناسب حال بیمار میباشد.
شربت های مختلف نیز میتوانند در این زمینه یاریرسان باشند که بهترین آنها را در کتاب شربتها از مجموعه پیک شفا میتوان انتخاب نمود.
مالش بدن با روغنهائی نظیر زیتون، کرچک و سقز و کنجد و امثال آنکه با هم مخلوط شده باشد میتواند در نرم و مرطوب کردن اعضاء و جوارح بیمار و رفع خشکی مؤثر واقع گردد.

بسته به اینکه ماده همراه با سوء مزاج سودا یا صفرا باشد و یا سودای رسوب کرده از سقوط صفرا مبدّل به سودا شده باشد علامت ها متفاوت میباشد. علامتهای واضح غلبه سودا یا صفرا را که توضیح داده شده در اینجا مدّ نظر داشته و به آن استناد کنید و مانند سوء مزاج قبلی داروها را بچینید.

مطلب پیشنهادی

درمان یبوست

دوای یبوست از نسخه های طب سنتی

دوای یبوست از نسخه های طب سنتی   پیوست از یک جانشینی و خوردن غذای …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *