قالب وردپرس درنا توس
خانه / دانستنیهای مفید پزشکی و رژیم غذایی / سوء مصرف و وابستگی به اکستازی
عوارض روهیپنول
عوارض روهیپنول

سوء مصرف و وابستگی به اکستازی

سوء مصرف و وابستگی به اکستازی

 

بیشتر دانشمندان معتقدند اکستازی اعتیاد جسمانی نمیآورد. ولی باز هم مصرف کنندگان به آن وابستگی پیدا می کنند. بسیاری از مراکز درمان اعتیاد و بازپروری، گزارش افزایش تعداد بیمارانی را دارند که در پی کمک برای درمان نیاز روانی به اکستازی، هستند.

دانیال هفده ساله نخستین قرص را در شب مهمانی فارغالتحصیلی، به امید داشتن یک شسب به باد ماندنی، خورد. در ادامه پس از خوردن چند- قرصی، احساس کرد قلبش  بسیار تشد میزند و ترسید که ممکن است سکته کند. گرچه وحشت او برطرف و دانیل سرگرم خوشگذرانی شد، میگفت احساس میکند.

مانند یک ستاره ای سینماست. بعد از مهمانی، بیحالی دانل شروع شد. با احساس گیجی و اندوه، قرص بیشتری خورد. این شروع وابستگی او به اکستازی بود.

شبی که دانیال سرحال بود، شروع به مصرف اکستازی در تعطیلی آخر هفته کرد و متوجه شد که مصرف روزانه اش بیش از پنج قرص شده است. او دچار عادت پرهزینه ای شده و نگران این بود که ممکن است نتواند مواد تهیه کنند. برای خرید قرص مای روزانه ی اکستازی، شروع به فروش مواد دیگر و دزدی از والدینش کرد. چند ماه بعد، دانیل با دوستش مشاجرهای داشت و او دانیال را معتاد خطاب کرد. دانیا دریافت که برای ترک مصرف اکستازی نیاز به کمک دارد. به یک مرکز درمان اعتیاد مراجعه کرد و یاد گرفت بدون مواد زندگی کند.

دانیل یک مصرف کننده ی معمولی اکستازی بود. بیشتر مصرف کنندگان هم مثل دانیل جوان (در حدود سنین نوجوانی تا میانه  دهه  بیست سالگی) هستند. بیشترشان درس خوانده اند (در مراحل پایانی دبیرستان یا دارای تحصیلات دانشگاهی هستند). برخلاف مصرف کنندگان کراک با هروئین، بیشتر مصرف کنندگان اکستازی جوانانی هستند که هرگز خلاف قانونی نکرده اند. گرچهبیشتر مصرف کنندگان اکستازی گه گاه در مهمانی ها یا موقعیت های خاصی از آن استفاده می کنند، به راحتی میتوان از سرگذشت دانیل — که در پایگاه اینترنتی مؤسسه ی ملی اعتیاد به مواد منتشر شده است — دریافت چگونه یک فرد از مرز مصرف تفریحی گذشته و وارد مرحله ای وابستگی به آن می شود.

مطلب پیشنهادی

مصرف کوکائین یا کوکائین کراک در زنان

    استفاده از داروهای روان گردان / موادغیرقانونی مطالعات متعددی اثرات استفاده از مواد …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *