قالب وردپرس درنا توس
خانه / دانستنیهای مفید پزشکی و رژیم غذایی / سوء هاضمه چگونه به وجود می آید؟
سوء هاضمه
سوء هاضمه

سوء هاضمه چگونه به وجود می آید؟

سوء هاضمه چگونه به وجود می آید؟

سوءهاضمه (indigeStion)، واژه ای غیرتخصصی است که از ناراحتی های مختلف قسمت فوقانی شکم، شامل تهوع، استفراغ، سوزش سردل (ترش کردن) پس زدن غذای هضم نشده (رگورژیتاسیون؛ regurgitation) و اختلال توان یا عملکرد گوارش (بدگواری یا دیسی پپسی: dySpepsia) تشکیل می شود. بعضی افراد مبتلا به دیسی پپسی از احساسی سوزش در ناحی های اپیگاستر (epigaStrium)، ناحیه فوقانی و میانی شکم که بر روی معده و در داخل زاویه جناغی قرار دارد)، ناراحتی آزار دهنده، یا درد شکایت دارند. در گروهی دیگر از بیماران، احساس پر بودن معده پس از خوردن غذا، سیرشدن زودرس (ناتوانی در خوردن غذای کامل به دلیل احساس پرشدن سریع معده)، نفخ، آروغ زدن و بی اشتهایی وجود دارد.

شایعترین علل سوءهاضمه، بازگشت (ریفلاکس؛ reflux) اسید معده به مری و دیسی پپسی عملکردی (غیرعضوی؛(functional dyspepsia)هستند معمولاً سایر موارد در نتیجه بیماری های عضوی جدی تر ایجاد می شوند.

بازگشت اسید معده (ریفلاکس) در اثر نقایص فیزیولوژیک مختلف ایجاد میشود.کاهش تون اسفنکتر تحتانی مری lower esophageal) از عامل مهم بازگشت اسید است. در بسیاری از افراد، LES به طور مکرر و زودگذر شل می شود و در نتیجه، مری در تماس با اسید معده قرار میگیرد. پرخوری و بلع هوا میتوانند به طور موقت عملکرد LES را تحت تأثیر قرار دهند. اختلال حرکت مری و کاهش ترشح بزاق، تماس اسید معده با مری را افزایش میدهند.

در فتق هیاتوس (hiatal hernia)، احتمال ایجاد ریفلاکس معده به مری افزایش مییابد. هیاتوس (hiatuS) سوراخی واقع در دیافراگم است که مری از آن عبور می کند. گاهی این سوراخ بیش از حد بزرگ می شود و در نتیجه، قسمت فوقانی معده از راه آن به داخل قفسه  سینه میلغزد و دو قسمت دریچه بین معده و مری در مقابل هم قرار نمی گیرند و قدرتشان را از دست میدهند که این موضوع موجب ریفلاکس اسید معده به مری می شود. اگرچه در اکثر افراد مبتلا به ریفلاکس، فتق هیاتوس دیده می شود، اغلب بیماران دچار فتق مزبور مبتلا به ترش کردن نیستند. فتق هیاتوس در بالای ۶۵ سالگی شایع است و اغلب اشکالی ایجاد نمی کند. علت بروز فتق هیاتوس مشخص نیست.

اختلال حرکت معده در بعضی افراد موجب ریفلاکس اسید و در نتیجه، سوءهاضمه می شود. تأخیر در تخلیه  معده نیز در ۲۵ تا ۵۰ درصد دیسی پپسی های عملکردی دیده می شود. ارتباط این نقایص با بروز نشانه های بیماری مشخص نیست. در بسیاری از مطالعات به عمل آمده، ارتباط ضعیفی میان شدت نشانه ها و میزان اختلال عملکرد حرکتی معده وجود داشته است. اختلال در شل شدن قسمت فوندوس (ته یا قعر) معده پس از خوردن غذا ممکن است موجب نفخ،تهوع و سیری زودرس شود. هلیکوباکتر پیلوری (Helicobacter pylori) نقش واضح در ایجاد زخم های گوارشی دارد ولی این زخم ها موجب بروز موارد بسیار کم از سوءهاضمه می شوند.

هلیکروباکتر پیلوری نوعی باکتری متحرک گرم منفی gram-negative) مارپیچ یا مستقیم با تاژک ها (فلاژل ها)ی متعدد است که در مخاط معده انسان و حیوانات یافت می شود و با ایجاد زخم های معده و اثنی عشر و نیز سرطان معده در ارتباط است. هلیکوباکتر پیلوری باسیلی است که در معده نزدیک به ۵۰٪ مردم دنیا وجود دارد و عامل خطر اصلی ایجاد زخم دستگاه گوارش و سرطان معده به شمار می آید.

این باسیل دارای چندین مکانیسم مقاومت به اسید است و به مقدار کمی اکسیژن نیاز دارد. هلیکوباکتر پیلوری رشد آهسته دارد. در نزدیک به ۳۰٪ از بزرگسالان ایالات متحده و سایر کشورهای توسعه یافته و بیش از ۸۰٪ بزرگسالان کشورهای در حال توسعه، هلیکوباکتر پیلوری یافت می شود. معمولاً هلیکوباکتر پیلوری در دوران کودکی وارد بدن میشود. اکتساب یا از دست دادن خود به خودی هلیکوباکتر پیلوری در دوران بلوغ شایع نیست. از عوامل خطر کلنیزاسیون هلیکوباکتر پیلوری زندگی در نقاط پرجمعیت و بهداشت ضعیف در دوران کودکی است. میزان بروز بسیار پایین عفونت با هلیکوباکتر پیلوری در کودکان کشورهای توسعه یافته، لااقل تا حدودی ناشی از بهداشت خوب و افزایش مصرف آنتی بیوتیک ها است. انسان تنها مخزن مهم هلیکوباکترپیلوری است و این باکتری احتمالاً از راه آب یا غذا وارد بدن می شود. کودکان ممکن است این باسیل را از والدین خود (با شیوع بیشتر، از مادر) یا از کودکان دیگر اکتساب کنند. اینکه آیا انتقال عفونت از طریق مدفوع – دهانی صورت میگیرد یا دهان به دهان مشخص نشده است ولی هلیکوباکتر پیلوری به آسانی از محتویات استفراغ و یا ماده برگشتی از معده به مری و به نحو دشوارتر، از مدفوع کشت می شود.تحریک آنتی ژنی گاهی موجب لنفوم سلول B (نوعی سرطان) می شود و گاستریت آتروفیک ممکن است به آدنوکارسینوم (نوعی سرطان) معده یا التهاب مری ناشی از برگشت اسید معده بیانجامد. عفونت با هلیکوباکتر پیلوری نقش کم در ایجاد دیسی پپسی عملکردی (غیرعضوی) دارد. در مقابل، این نوع دیسی پپسی در اثر استرس تشدید می شود.

ادامه سوء هاضمه چگونه به وجود می آید قسمت دوم 

مطلب پیشنهادی

ورم بدن در بارداری

ورم دست و پا در سه ماهه اول بارداری

ورم دست و پا در سه ماهه اول بارداری   ورم ورم (به آن ادم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *