قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / سوسنبر و رفع تشنج …!
سوسنبر
سوسنبر

سوسنبر و رفع تشنج …!

سوسنبر و رفع تشنج …!

سوسنبر 

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی سوسنبر است گیاهی است پایا و از خانواده Labiatae، شاخه هایی دارد پرپشت و خزنده که به یک دسته گلهای خوشه قرمز یا بنفش رنگ منتهی می شود. برگ  آن سبز تیره، معطر، بی کرک و عریض تر و بزرگتر از برگ نعناع و دارای اسانس معطر است. ساقه زیرزمینی آن کمی چوبی و ساقه  هوایی آن در قسمت قاعده چوبی به رنگ قهوه ای و در قسمت فوقانی ساقه سبز و نرم می باشد. این گیاه در ایران در مناطق مختلف دامنه البرز، دره  لار، آذربایجان، تبریز و سایر نقاط می روید.

سوسنبر یا سیسنبر یا آس ‌بو Thymus serpyllum که در زبان‌ دیگر آویشن وحشی، آویشن خزنده و آویشن برکلند نیز نامیده می‌شود گیاهی است از تیره نعناعیان، دارای بوی خوش با گل‌ کوچک به رنگ گلی، سفید و ارغوانی.این گیاه در نواحی بحرالروم، ایران، آمریکای شمالی و سیبری می‌روید.

نام های دیگر گیاه سوسنبر در طب سنتی:غام – نعنافلفلی – سی سبز – سه سنبل -نمام –  نمام الملک – حاشابری – آویشن وحشی – آسن بویه.

 

خواص  سوسنبر

درمان گیاهی انگل دستگاه گوارش

مفرح و مقوی قلب، مغز و معده و روده است، نفخ شکم را برطرف میکند، کشنده  انگل  دستگاه گوارش می باشد، مدر است و ترشح ادرار و حیض را زیاد می کند و بازکننده  قاعدگی می باشد، بادشکن است، دستگاه عصبی را تقویت میکند، تقویت کننده گلبول  سفید بدن، ضد سم و برطرف کننده عفونت هاست، بازکننده  گرفتگی ها و انسداد مجاری میباشد.

درمان گیاهی سنگ مثانه

دمکرده  آن را بنوشید. سکسکه، دل پیچه و قطره قطره ادرار کردن را درمان می کند، درد رحم را تسکین می دهد، سنگ مثانه را خرد می کند، سرفه را تسکین می دهد، ضد اسپاسم است و برای تسکین حمله  آسم مفید می باشد.

درمان گیاهی آسم

دم کرده  آن را با عسل شیرین کنید و بنوشید. اثر محسوسی در رفع تشنج به خصوص تشنج دستگاه تنفسی دارد و برای آسم مرطوبی مفید می باشد

اگر ان را نرم بکوبید و داخل سکنجبین بریزید و بخورید، اثرگزیدگی زنبور را از بین می برد و اگر با عسل بخورید، درد عقرب گزیدگی را تسکین میدهد

زنانی که جنین در رحمشان مرده است، مقدار زیادی از آن را بخورند. ماهیچه  دیواره  رحم را تحریک میکند و جنین مرده را خارج میسازد.

دوازده تا شانزده گرم خشک آن را در یک لیتر آب جوش دم کرده و با قند شیرین کنید، بعد مقداری صمغ عربی را نرم کوبیده و در آن حل کنید و به مرور بخورید. در رفع سیاه سرفه، سرفه  تناوبی، گریپ، سرماخوردگی و برای بینایی ضعیف مؤثر است.

داروی گیاهی نرمی استخوان

اگر در دم کرده آن کودک را حمام کنید، نرمی استخوان کودک را درمان میکند.

درمان گیاهی روماتیسم

مالیدن اسانس آن روی عضو برای تسکین درد نقرس، سیاتیک و رماتیسم مفید است، بیماری  بلغمی و درد سینه را برطرف می کند.

درمان گیاهی خونریزی بینی

گرد آن را در بینی بکشید. از خونریزی بینی جلوگیری می کند.

شیاف آن برای خوشبو کردن رحم مؤثر است

اسراف در خوردن آن مضر است.

 

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *