قالب وردپرس درنا توس
سوع هاضمه چیست؟
سوع هاضمه چیست؟

سوع هاضمه چیست؟

سوع هاضمه چیست؟

سوع هاضمه چیست؟؟

 گاهی اوقات افراد دچار سوء هاضمه  می شوند اکثراً مشکل چندانی ایجاد نمی کند. در اغلب موارد سوء هاضمه به علت زیاده روی در مصرف غذا (پرخوری) و یا خوردن غذاهایی که به فرد نمی سازد، ایجاد میشود که بعد از مدت نسبتاً کوتاهی بهبود یافته و برطرف می شود. در چنین مواقعی شما می توانید منتظر باشید که مشکل سوء ها ضمه تان خود به خود بهبود یابد و یا اینکه با مراجعه به داروخانه و گرفتن داروهای تسکین دهنده (بدون مراجعه به پزشک) مشکل تان را رفع کنید. با این حال در بعضی افراد علایم سوء هاضمه می تواند مدتی طول کشیده و به قدری شدید شود که در زندگی روزمره آن ها مشکل ایجاد کند. این علایم ممکن است بر اثر مشکلات تشخیص داده نشده ای در دستگاه گوارش ایجاد شوند  که نیاز به شناسایی مناسب آنها توسط پزشک و در صورت لزوم درمان آن داشته باشد. هدف این کتاب کمک به شما در تشخیص و تمایز دادن بین علایم جزیی که خودتان می توانید با توصیه دکتر داروساز به راحتی آن را درمان کنید و علایمی که نیاز به بررسی و آزمایش بیشتری دارد و مجبورید به پزشک مراجعه  کنید کلمه ی سوء هاضمه برای افراد مختلف دارای معانی مختلفی میباشد. اما اکثرا از آن برای توصیف درد و ناراحتی در قسمت وسط بالای شکم که با بلع غذا در ارتباط می باشد، استفاده میکنند.

سایر علایم شایع سوء هاضمه عبارتند از:

– درد سینه یا شکم

– احساس سوزش در سینه (ترش کردن) که اغلب با خوردن یا آشامیدن مایعات در ارتباط است.

– آروغ زدن یا خارج کردن گاز از دهان،

 اگر شما فقط گاهی اوقات به علایم سوء هاضمه دچار می شوید، می توانید به راحتی با مراجعه به داروخانه و مشورت دکتر داروساز داروهایی که نیازی به نسخه  پزشک ندارند استفاده و مشکل را برطرف کنید. همچنین با مطالعه  قسمتی از این کتاب که در مورد تغییر در نحوه  زندگی شما نوشته شده است، تغییرات لازم را در زندگی خود ایجاد کنید تا از احتمال وقوع چنین مشکلاتی در آینده جلوگیری شود. چنین اقدامات ساده ای تمام آن چیزهایی هستند که در بسیاری از موارد برای حل مشکل، مورد نیاز می باشند. اما اگر بعد از حدود دو هفته این اقدامات تأثیری به حال شما نداشتند، یا اگر برای اولین باری است که  با این مشکلات در زندگی تان روبرو می شوید و سن شما بالای 40 سال می باشد حتما به پزشکمراجعه کنید. علایم شدید یا مُزمن ممکن است به علت مشکل زمینه ای وخیم و جدی مثل زخم معده یا زخم اثنی عشر ایجاد شده باشند. بهتر است هرچه زودتر آن ها را تشخیص داده و درمان کنید. بسیاری از داروهای پرقدرت و مؤثر فقط با نسخه  پزشکی داده می شوند. در صورتی که به غیر از مشکل سوء هاضمه دچار بی اشتهایی و کاهش وزن شده اید و یا اگر دچار تهوع هستید و اگر سن شما بالاتر از ۴۰ سال باشد و تازه برای اولین بار است که به سوء هاضمه دچار شده ایدو یا اینکه سوءهاضمه ای که جدیداً پیدا کرده اید با انواعی که قبلاً دچار آن بوده اید تفاوت دارد باید سریعاً به پزشک مراجعه کنید. اگر شما دچار علایم سوء هاضمه هستید اما در آزمایش ها و آندوسکوپی که انجام داده اید هیچ گونه مشکلی در معده و اثنی عشر دیده نشده است و همه چیز طبیعی بوده و اثری از زخم یا ریفلاکس وجود ندارد پزشک برای شما تشخیص سوءهاضمه بدون زخم را مطرح خواهد کرد. علایم اصلی سوء هاضمه ی بدون زخم عبارتند از: سوزش سر معده و درد در قسمت مرکزی بالا شکم که معمولاً با صرف غذا ارتباط دارد (غذاخوردن می تواند باعث بهتر شدن و یا بدتر شدن ان شود) گاهی اوقات نیز ممکن است حالت تهوع ایجاد شود. به علاوه بسیاری از افراد دچار مشکلی هستند که اصطلاحا به آن معده ی عصبی گفته میشود. علایم این افراد در هنگام استرس یا ناراحتی های عصبی بدتر می شود. هنوز معلوم نشده است که چه عللی باعث سوء هاضمه بدون زخم می شود. اما احتمالا علل بسیاری می توانند باعث ایجاد ان شوند. یک فرضیه این است که معده  این افراد نسبت به تحریکاتی مثل اسید معده و بعضی از غذاها حساس تر می باشد. فرضیه دیگری وجود دارد که میگوید عضله ی دیواره  معده (به خصوص در افراددارای معده ی عصبی) در مواقعی که فرد دچار استرس و ناراحتی عصبی است سفت می شود و باعث میگردد که علایم بیماری بدتر شود. از نظر پزشکی سوء هاضمه ی بدون زخم هیچ گاه مشکل جدی و وخیمی ایجاد نمیکند اما می تواند برای بیمار خیلی ناراحت کننده باشد. اهمیت زیادی دارد تا مطمئن شویم که علایمی که بیمار مطرح خیلی به ندرت باعث کاهش وزن می شود. اگر گاهی اوقات دچار سوء هاضمه می شوید می توانید با   تغییراتی که در زندگی تان میدهید مشکل  سوء هاضمه را برطرف کنید

 اگر سیگاری هستید آن را ترک کنید.

– سعی کنید وزن خود راکم و به میزان حرکت و تمرینات ورزشی خود اضافه کنید.

– به جای این که با اتوبوس و یا وسیله  نقلیه ی شخصی به این طرف و آن طرف بروید، پیاده و یا با استفاده از دوچرخه این کار را انجام دهید.

– از مصرف مشروبات الکلی پرهیز شود.

– از رژیم غذایی سالم استفاده کنید. چیپس و گوشت قرمز کمتر استفاده کنید و بیشتر از میوهها، مرغ یا ماهی کباب شده و سیب زمینی آبپز استفاده شود.

– مقدار فیبر را در رژیم غذایی تان افزایش دهید. فیبر در میوه ها، سبزیجات و نان سبوس دار به میزان زیادی وجود دارد.

– از مصرف ادویه های تند، نمک و سرکه خودداری کنید بعضی از غذاهای سالادی (مثل پیاز و گوجه فرنگی) اغلب ممکن است باعث بدتر شدن سوزش سر معده شوند.

مطلب پیشنهادی

درمان یبوست

دوای یبوست از نسخه های طب سنتی

دوای یبوست از نسخه های طب سنتی   پیوست از یک جانشینی و خوردن غذای …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *