قالب وردپرس درنا توس
خانه / مغز و سیستم اعصاب / سکته مغزی،علایم و عوامل اصلی سکته مغزی را تشخیص دهید
سکته مغزی
سکته مغزی

سکته مغزی،علایم و عوامل اصلی سکته مغزی را تشخیص دهید

سکته ی مغزی

دو نوع اصلی، سکته ی مغزی وجود دارد که هر کدام از آنها دارای علل مختلفی میباشند. نوع اول را اصطلاحاً سکته ی مغزی ایسکمیک ” مینامند که بر اثر گرفتگی یکی از شریان های مغز با یک لخته خونایجاد می شود و باعث میگردد که خون به یک قسمتاز مغز نرسد. نوع دیگر سکته ی مغزی را اصطلاحاً سکته مغزی هموراژیک و یا خونریزی دهنده می نامند که بر اثر پاره شدن یکی از رگهای درون یا اطراف مغز ایجاد میشود. کسانی که به مدت طولانی دچار فشار خون بالا هستند بیشتر به این نوع سکته ی مغزی دچار می شوند، در حالی که افرادی که دارای کلسترول خون بالا هستند بیشتر به سکته ی مغزی ایسکمیک مبتلامیگردند.

اگر خونرسانی به یک قسمت از مغز به طور موقتو گذرا متوقف شود به آن اصطلاحاً سکته مغزی کوچک یا مینی سکته یا تی آی ای ” گفته میشود.   برخلاف سکته ی مغزی  کامل ، علایم و نشانه های تی آی ای که بسیار شبیه سکته ی مغزی کامل می باشد فقط کمتر از ۲۴ ساعت طول میکشد و بعد از آن بیمار کاملاً احساس بهبودی میکند. تی آی ای نشان دهنده ی آن است که به یک قسمت مغز خون کافی نرسیده است و احتمال یک سکته ی مغزی کامل درآینده وجود دارد. بنابراین هیچ گاه نباید به یک تی آی .ای بی توجه بود و باید هرچه سریع تر آن را با پزشک  در  میان گذاشت

 

علایم سکته مغزی

بی حسی  و فلج: احساس ناگهانی بی حسی و سر شدن  شدن، ضعف یا فلج در یک طرف از بدن، نشانه های این وضعیت ممکن است شامل از کار افتادگی یک دست و یا یک پا و افتادگی پلک  جشم و یا آبریزش از دهان باشد.

اختلال ناگهانی در صحبت کردن: بریده بریده حرف زدن، اشکال در پیدا کردن کلمات برای صحبت کردن و یا فهمیدن صحبت دیگران.

تار شدن ناگهانی چشم : اختلال در بینایی، به خصوص فقط در یک چشم

گیجی و عدم تعادل : سرگیجه، گیج بودن، لرزش، عدم تعادل و یا سردرد شدید.

عوامل سکته مغزی

عوامل مختلفی باعث بروز سکته ی مغزی در افراد میشوند که بعضی از این عوامل عبارتند از:

فشارخون: بالا بودن فشار خون و عدم درمان آن (فشار خون بالا باعث صدمه دیدن دیواره ی شریان ها میشود.)

بینظمی ضربان قلب: فیبریلاسیون دهلیزی، که نوعی از بینظمی ضربان قلب میباشد و احتمال ساخته شدن لخته های خون را در قلب افزایش می دهد. این لخته ها بعد ها می توانند از قلب به سمت مغز حرکت کرده و جلوی شریان های آن را بگیرند.

سابقه: ۲۰ درصد افرادی که دچار سکته ی مغزی کامل می شوند قبلاً سابقه ی یک یا چند مینی سکته ی مغزی را داشته اند.

مرض قند: افراد مبتلا به مرض قند احتمال زیادی دارد که دچار فشار خون بالا و تصلب شرایین نیز باشند، بنابراین به مقدار زیاد در خطر ابتلاء به سکته ی مغزی هستند

استعمال دخانیات: سیگار کشیدن دارای اثرات بدی بر روی شریان ها می باشد که با بالا بودن فشارخون نیز در ارتباط می باشد.

مصرف زیاد الکل:الکل زیاد در طولانی مدت می تواند باعث بالا رفتن فشار خون و پارگی شریان های مغزی شود.

قرصهای ضدبارداری: بعضی از انواع قرص های ترکیبی ضدبارداری، می توانند غلظت و چسبندگی خون را زیاد کرده و احتمال ساخته شدن لخته خون را افزایش دهند. این قرص ها همچنین ممکن است باعث بالا رفتن فشار خون شوند.

رژیم غذایی: رژیم غذایی که دارای نمک زیاد می باشد، موجب بالا رفتن فشار خون و رژیم غذایی که دارای چربی و مواد قندی زیاد باشد باعث تنگ شدن شریان ها و ایجاد رسوب در آن ها می شود.

بالا رفتن سن: سکته ی مغزی در افراد بالای ۵۵ سال شایع تر بوده و هرچه سن آنها بالاتر رود احتمال وقوع آن نیز بیشتر میگردد. این امر بدین خاطر می باشد که برای ایجاد تصلب شرایین (سخت شدنرگها) زمان طولانی نیاز میباشد و هرچه سن افرادبالاتر برود شریان ها کمتر انعطاف پذیر بوده و احتمال افزایش فشار خون بیشتر می شود.

جنسیت افراد: مردها بیشتر از زن ها احتمال مبتلا شدن به سکته ی مغزی را دارند.

سابقه ی خانوادگی: اگر یکی از خویشاوندان نزدیک شما دچار سکته ی مغزی شده باشد، این احتمال در شما نیز افزایش مییابد. شاید به این خاطر که عواملی مثل بالا بودن فشار خون و مرض قند در بعضی خانواده ها بیشتر دیده میشود.

زمینه ی نژادی: آسیاییها و آفریقایی هایی که در انگلستان زندگی میکنند بیشتر از سایرین در خطرابتلاء به سکته ی مغزی هستند.

 

علت اصلی سکته مغزی

ممکن است سکته به علت انسداد یک سرخرگ( سکته ایسکمیک)، به‌وجود آید، و یا به علت رگ خونی که نشت کرده و یا پاره شده و از هم پاشیده شده باشد(سکته هموراژیک). بعضی از افراد نیز ممکن است قطع ناگهانی و زودگذر در جریان خون از سوی مغزشان را تجربه نمایند(حمله ایسکمیک ترانزینت یا حمله گذرای کم‌خونی).

 

مطلب پیشنهادی

بیخوابی

بیخوابی را چگونه باید درمان کرد؟!

بیخوابی را چگونه باید درمان کرد؟! بیخوابی انسان و سایر جانداران همانطور که به آب …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *