سیاتیک را با گزنه درمان کنید …


سیاتیک را با گزنه درمان کنید …

سیاتیک چیست ؟

درد سیاتیک یا سیاتالژی (به انگلیسی: Sciatalgia) که گاهی به سادگی سیاتیک (به فرانسوی: Sciatique) (به انگلیسی: Sciatica) نامیده می‌شود، به مجموعه علائمی گفته می‌شود که در اثر تحت فشار قرار گرفتن و یا تحریک شدن عصب سیاتیک حاصل می‌شوند.

علت سیاتیک

شایع ترین علت سیاتیک بر آمدگی یا بیرون زدگی دیسک کمر (فتق دیسک کمر) است که در ستون فقرات بر روی ریشه  عصب سیاتیک فشار وارد آورده و منجر به درد سیاتیک می شود. درد سیاتیک اغلب می تواند نشانه از سایر اختلالات و مشکلات باشد. برخی از این مشکلات و اختلالات که بر ستون فقرات تاثیر می گذارند عبارتند از: تنگی کانال نخاعی استخوان اسپرز ناشی از ورم مفاصل (رشد غیر طبیعی زائده  استخوانی در امتداد مفاصل) ایجاد فشار بر روی ریشه عصب به علت آسیب دیدگی در مواردی نادر، سیاتیک می تواند به دلایلی که منشا آنها ارتباطی با ستون فقرات ندارد به وجود بیاید، مانند تومور  یا بارداری

علائم سیاتیک

دردی که از پشت یا باسن شروع شده و به سمت پایین و در پاها حرکت می کند و حتی ممکن است تا مچ و کف پا نیز برسد. ممکن است سیاتیک منجر به ضعف، احساس سوزن سوزن شدن و بی حسی در پا نیز شود. نشستن و ایستادن برای مدت طولانی و انجام حرکاتی که باعث خم شدن بیش از حد ستون فقرات شوند می توانند علائم سیاتیک را بدتر کنند.

درمان سیاتیک

در بسیاری از موارد، درد سیاتیک بعد از مدتی به صورت خود به خود بهبود می یابد. درمان درد سیاتیک معمولا شامل دارو  و حرکات ورزشی برای تسکین درد می باشد. نکات زیر به منظور کاهش درد سیاتیک به شما کمک می کند: از نشستن پرهیز کنید (مگر اینکه از ایستادن راحت تر باشد.) به صورت متناوب دراز بکشید و یا پیاده روی  کوتاه مدت داشته باشید. اگر در هنگام پیاده روی احساس درد نمی کنید، سعی کنید پیاده روی  خود را طولانی تر کنید. دارو  مسکنی که پزشک برایتان تجویز کرده است را مصرف کنید. هر دو یا 3 ساعت به مدت 15 تا 20 دقیقه از پد حرارتی استفاده کنید. شما می توانید از ورقه  حرارتی یک بار مصرف نیز به مدت 8 ساعت استفاده کنید. دوش آب گرم نیز ممکن است مفید باشد. البته هنوز شواهد اثبات شده  مبنی بر تاثیر گرما یا سرما بر درمان درد سیاتیک وجود ندارد، اما بهتر است شما آنها را امتحان کنید و در صورتی که به تسکین درد سیاتیک شما کمک کرد، از آن استفاده کنید. درمان  تکمیلی برای درد سیاتیک بستگی به علت ایجاد کننده آن دارد. اگر علائم شما بهبود نیافتند، ممکن است پزشک برای شما فیزیوتراپی، دارو تزریقی مانند استروئید ، دارو قوی تر و یا حتی عمل جراحی تجویز کند.

درمان گیاهی

ترب کوهی برای درمان روماتیسم، کمردرد و سیاتیک مفید است.  مقدار کمی از ترب کوهی رنده شده را با احتیاط روی پوست تان امتحان کنید تا از عدم حساسیت به آن اطمینان حاصل کنید.  از یک ترب کوهی را با رندهٔ تیزی رنده کنید، دو تا سه قاشق چایخوری آب را به آن اضافه کنید و به قطر دو تا سه میلیمتر روی پارچه کتانی بمالید. این ضماد را روی موضع دردناک قرار دهید. پس از سه تا پنج دقیقه ضماد را بردارید. اگر پوست بسیار حساس دارید قبل از مصرف این ضماد پوستتان را باکره بدون نمک یا پیه چرب کنید.استفاده از ترکه گزنه  که برای درمان کمردرد و سیاتیک بسیار مفید است. زدن ترکه گزنه به موضع دردناک باعث خارج شدن شیره گزنه و جذب آن از راه پوست می شودچند شاخهٔ جوان و گل دار گزنه را بچینید (از دستکش استفادهکنید)، آنها را به صورت دسته درآورید و سه روز متوالی روزی یک بار آن را به موضع دردناکی بزنید (مثل شلاق زدن). سپس چند روز صبر کنید تا عدم حساسیت به شیرهٔ گزنه برایتان محرز شود. پس از تماس با گزنه از شستن موضع با آب سرد خودداری کنید، زیرا باعث از بین رفتن احساس گرما و سوزش مجدد پوست موضع می شود.

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد