قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / سیاه دانه و درمان چندین بیماری (سودا،زگیل،یبوست و…)
سیاه دانه
سیاه دانه

سیاه دانه و درمان چندین بیماری (سودا،زگیل،یبوست و…)

سیاه دانه و درمان چندین بیماری (سودا،زگیل،یبوست و…)

سیاه دانه چیست ؟

 

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی سیاه دانه است سیاه‌دانه، یا «شونیز»  Nigella Sativaگیاهی یک‌ساله و گلدار و بومی جنوب غربی آسیا است.در ایران این گیاه به‌ویژه در اراک و اصفهان به فراوانی می‌روید. از دانه این گیاه به عنوان دارو استفاده می‌شود.سیاه‌دانه از راسته گل‌ ساعت (Ranunculales) و تیره آلالگان (Ranunculaceae) است. دانه‌اش دارای اثر قاعده‌آور، ضد کرم، ضد باکتری، مسهل و زیادکننده ترشحات شیر است.سیاه‌دانه مزه‌ تلخ و ادویه‌ دارد با کمی ته‌مزه توت فرنگی. از سیاه‌دانه در در مصارف دارویی استفاده می‌شوددانه  گیاهی است از خانواده Ranunculaceae، جنس Nigella که دوگونه می باشد؛

سیاه دانه  مزروع: گیاهی است علفی و یک ساله پوشیده از کرک ظریف که دارای برگ تقسیم شده با بریدگی  خیلی عمیق می باشد به طوری که برگ را به صورت تعداد نوار باریک درمی آورد، رنگ برگ سبز غباری است. گل  آن منفرد، برگچه  زیرگل درشت به رنگ آبی یا سفید و گلبرگ ها خیلی کوچک و به شکل سر چپق می باشد. دانه  آن کوچک و سیاهند و با فشار اندک بوی مطبوعی از آنها استشمام می شود. این گیاه در اغلب مناطق ایران از جمله اراک می روید و در اصفهان و سایر مناطق کاشته می شود و آنرا روی نان می ریزند و در بعضی مناطق به عنوان ادویه از آن استفاده می شود.

سیاه دانه  وحشی یا سیاه دانه  دشتی: گیاهی است علفی، یک ساله و خیلی کوتاه. برگ آن شبیه سیاه دانه مزروع با تقسیمات باریک نخی می باشد. گل  آن آبی با خطوط سبز رنگ است. دانه  آن بیضی، مثلثی شکل به رنگ سیاه و به ابعاد یک تا دو میلیمتر می باشد. این گیاه اغلب در مزارع غلات و در نقاط متروک مناطق اروپا، آفریقای شمالی، آسیای صغیر و آسیا می روید، در ایران در اذربایجان و مناطق شمالی در شمال لوشان می روید و به طور پرورشی نیز کاشته می شود.

نام دیگر سیاه دانه در طب سنتیسیاه تخمه – سیاه سنوخ – سیاه سرنیچ -کمون اسود – حبیبالسودا – حبه السوداء – شونیز شونز – شونوز – کمؤن هندی.

خواص سیاه دانه

اگر بخور شود، محرک، بادشکن و  قاعده آور است، برای ترمیم ضعف بدن، رفع مسمومیت خون، بزرگ بودن کبد، رفع تهوع، شکم درد و یبوست مفید است، برای تقویت زنان پس از وضع حمل تجویز می شود، و گرم کننده است و رطوبت ها را خشک میکند، برای تسکین سرفه  سرد، استسقا، یرقان، ناراحتی طحال و قولنج نفخی مؤثر می باشد، جنین زنده یا مرده را خارج می کند.

درمان گیاهی نفخ

سه روز هر روز نیم مثقال از آن را با آب نیم گرم بخورید. عوارض گزیدگی ژتیل را برطرف می سازد، نفخ شکم را برطرف میکند.

درمان گیاهی درد پشت 

بیست و پنج گرم کوبیده  آن را با صد گرم عسل مخلوط کنید و روزی یک قاشق غذاخوری بخورید. برای رفع خلط نسب شده در بدن مفید است، درد پشت سر که از غلبه  بلغم باشد را درمان میکند.

درمان گیاهی درد زانو

چهل روز هر روز نصف استکان آب جوشانده  آن را بنوشید. درد کمر تا زانو یا سیاتیک یا عرق النسا را درمان می کند، شیر را نیز زیاد می کند

درمان گیاهی بواسیر

سوخته آن را با ژب مورد مخلوط کرده و بخورید. برای درمان بواسیر خوب است.

درمان گیاهی درد رحم

ان را بکوبیدو با عسل و روغن مخلوط کنید و بخورید. برای تسکین درد رحم و درد پس از زایمان نافع است.

درمان گیاهی درد سینه

بخور با آب جوشانده  آن درد سینه را تسکین می دهد.

درمان گیاهی زگیل

آن را نرم بکوبید و هر شب  بر  موضع بمالید و روزی چند بار هم آن را بو کنید  لک  بهق، لک  برص و زگیل را برطرف میکند.

درمان گیاهی سنگ کلیه

ده گرم سیاه دانه را با مقداری آب نیم گرم و عسل مخلوط کنید و بخورید. تب  کهنه  رطوبی را تسکین می دهد، مدر است و سختی خروج ادرار را برطرف می سازد، سنگ کلیه را خارج میکند، ناراحتی  تنفسی را برطرف می سازد.

درمان گیاهی زکام

سرخ کرده  آن را بکوبید و در روغن زیتون ریخته چند جوش بدهید، بعد چند قطره در بینی بچکانید. برای رفع زکام که باعطسه بسیار همراه باشد مفید است.

آن را در روغن زیتون بجوشانید و بعد در بینی بچکانید. زکام رطوبی را درمان می کند.

درمان گیاهی جوش غرور

آن را نرم بسایید، بعد با سرکه مخلوط کنید و هر شب بر جوش  بدن بمالید و صبح با آب گرم بشویید. جوش غرور را درمان می کند.

درمان گیاهی رماتیسم

آن را بکوبید و با روغن کنجد مخلوط کرده ضماد کنید. برای فروکش کردن تاول  پوست مفید است، برای درمان آبسه ، روماتیسم، ورم گوش، زخم بینی و سردرد مؤثر می باشد.

درمان گیاهی زردی

اگر کسی زردی دارد و رنگ چشم او زرد شده است، چند عدد از آن را در شیر به مدت یک ساعت بخیساند، بعد بساید و در بینی بچکاند، زردی را رفع می کند.

پودر آن را با حنا و روغن سوسن مخلوط کنید و بر سر یا صورت که مو آن ریخته است بگذارید. سبب رویش موها شده و از ریزش بقیه  مو جلوگیری می کند.

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *