قالب وردپرس درنا توس
سیستم ایمنی و عفونت
سیستم ایمنی و عفونت

سیستم ایمنی و عفونت

  سیستم ایمنی و عفونت

دانشمندان موفق شده اند که از بین ۱۰۰/۰۰۰ قارچ مختلف، متجاوز از ۵۰ نوع بیماری زای آن را شناسایی کنند. از بین این ۵۰ نوع قارچ بیماری  زا و عفونت آور شناخته شده، تقریباً ۲۰ این آنها باعث عفونت های گسترش یابنده می شوند و ۲۰ نوع دیگر موجب عفونتهای پوستی میشوند و بالاخره اینکه ۱۲ نوع از انواع شناخته شدهٔ قارچ پاتوژنیکی، موجب بیماریهای زیرپوستی میشوند.

معمولا انسانها در برابر قارچ ها از مصونیت بالایی برخوردارند، صرفه نظر از برخی استثنائات  ، یک انسان سالم و نرمال با تغذیه ای مناسب در برابر همهٔ قارچهای بیماریزا مصون است و فارج ها نمیتوانند آسیبی را به او تحمیل کنند.

انسان سالم و نرمال تنها در صورتی به عفونتهای ناشی از قارچ مبتلا می شود که سیستم سیار ضعیف شده باشد؛ یعنی قارچ های بیماریزا با فراهم شدن زمینه های مساعد فوراً به انسان حمله ور و موجب بیماری می شود.

قارچ ها انسانهای ضعیف و مریض را آزار میدهند.»

نکته مهم این که: «هر چه علم پزشکی پیشرفت کرده به همان نسبت نیز عفونتهای ناشی افزایش یافته است.»

 عوامل مؤثر در عوارض عفونی

اصل اول: قارچ ها به بدن سالم حمله نمی کنند. همهٔ عفونت ها، تابع قاعدهٔ علت و معلول هستند. اگر از سلامتی مطلوبی برخوردار نباشیم

با آسانی مغلوب مخمرها و قارچ ها میشویم و بدین ترتیب بدن ما محل استقرار ارگانیسمهای موذ ی می شو د

نکته مهم :  پزشک با بررسی همه جانبه، به وجود باکتریها و ارگانیسم های زیا ن بار پی میبرد. اگر توسط دارو و درمان، ویروس های بیماریزا رفع گردند بهبودی حاصل می شود؛ اما این قاعده s در مورد مخمرها صادق نمیکند. زیرا مخمرها در بدن ما حیات دارند  و با ما همزیست و همسفر هستند. مصونیت طبیعی یک شخص بالغ در برابر قارچ ها زیاد است فردی که دارایتغذیه مناسب باشد هیچگاه دستخوش عفونت نمی شود؛ البته برخی استثناها را باید از این اصل کلی جداساخت. عفونت در اثر برخی از تغییرات حاصل میشود و نشانگر این امر است که سیستم دفاعی بدن مختل شده است. تحقیقات نشان می دهد که با قرار دادن قارچ ها در داخل دهان یک نوزاد، نمیتوان او را مبتلا به عفونت برفکی دهان کرد در صورتی که اگر مخاط دهان، ضعیف و دستخوش آسیب شده باشد فوراً گرفتار برفک میشود. به عنوان نمونه مهبل برخی از زنان را با عفونتهای واژنی دیگر زنان مبتلا آلوده کردند، ولی پس از مدتی مهبل های طبیعی از شر عفونت خلاصی یافتند. یعنی مهبل سالم به آسانی گرفتار عفونت نمی شود و با استفاده از فعل و انفعالات طب. خود، عمل عفونتزا را دفع خواهد کرد. این نکتهٔ بسیار مهمی است که میتواند راهگشای یک  زندگی سالم باشد. پزشکان قدیمی به این نتیجهٔ گرانبها رسیده بودند که قارچ ها به اشخاص مریضی حمله را می شوند! به اشخاصی که قوای طبیعی شان تحلیل رفته و از سیستم دفاعی مطلوبی برخوردار نیستند. کروسو بعد از ۲۵ سال مطالعهٔ پیوسته، در سال ۱۸۹۶ اعلام کرد که ماهیت دنیا عارضه، اثر بازتاب کاملاً نامطلوب کل سیستم بدن است. در سال ۱۸۷۷ پزشک دیگری به نام پاروت گفت: ابتلا به عفونت برفکی عمدتاً به واسط ضعف ناشی از سایر ناتوانی ها و بیماریهاست.

آری، آلودگی ناشی از قارچ کاندیدا البیکانس در اثر ضعف عمومی بدن است. متأسفانه بسیاری از پزشکان از این اصل مهم غافل هستند که عفونتهای قارچی در واقع یک سری هجوم آورندگان ثانوی هستند؛ بدین ترتیب باید عوامل و فاکتورهای مختلف را در نظر گرفت. آنها صرفاً علایم و نشانه های ظاهری را درمان میکنند، ولی از عوامل اصلی ایجاد کننده عارضه چشم پوشی میکنند.

یک مهبل سالم با استفاده از مکانیسم های طبیعی خویش هجوم های عفونت زا را دفع  میکند. بنابراین ضعف عمومی بدن و کاهش قوای طبیعی زنان، از عوامل اصلی ایجاد کننده ناراحتیهای مهبلی است.

مطلب پیشنهادی

درد سیاتیک در بارداری

راه های بهبود درد سیاتیک در دوران بارداری

راه های بهبود درد سیاتیک در دوران بارداری   درد سیاتیک  بعضی از خانم ها …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *