قالب وردپرس درنا توس
خانه / دسته‌بندی نشده / سینوزیت را با طب سنتی درمان کنید ….
سینوزیت
سینوزیت

سینوزیت را با طب سنتی درمان کنید ….

سینوزیت چیست ؟

به عفونت حاد سینوس  سینوزیست می گویند که معمولاً در اثر سرماخوردگی و به دنبال آن این بیماری ایجاد می شود. گاهی اوقات کاهش ناگهانی درجه حرارت محیط یا قرار گرفتن در مسیر سوز و باد یا هنگام شنا یا شیرجه رفتن در آب و یا وارد شدن آب آلوده با و بیماری سینوزیت شود. سینوزیت حاد به جز مواردی که ناشی از شنا، باد و سوز و سرماخوردگی باشد، شروع معمولا احساس حالت پری در بینی (گرفتگی بینی) است و به تدریج باعث فشار روی سینوس  می شود و ممکن است سردرد نیز وجود داشته باشد. درجه  حرارت بدن نیز اندکی افزایش می یابد.

علائم سینوزیت 

درد سینوزیت معمولاً یک الی دو ساعت بعد از بیماری شروع می شود. بعدازظهر و یا عصر شدت آن کمتر می شود و در مواردی که سینوس به طور کامل مسدود شده باشد درد غیرقابل تحمل می شود. در این مورد باید برای باز نگهداشتن بینی از بخور و قطره  بینی استفاده کنید و دستمال  گرم و مرطوب را را  به طور مداوم یا چند بار در روز روی سینوس  مبتلا قرار دهید و از کلاه نیز استفاده کنید.

درمان سینوزیت 

درمان سینوزیت حاد

درصورتیکه شما مبتلا به یک عفونت سینوسی ساده هستید، احتمالا درمان  ساده به همراه ضداحتقان (decongestants) و استنشاق بخار توصیه می نماید. استفاده از قطره  و اسپری  ضداحتقان نیز می تواند، کمک کننده باشد. البته این دارو نباید بیشتر از مقدار توصیه شده آنها و زمان توصیه شده آنها که عموما چهار تا پنج روز است مصرف شوند چراکه می توانند باعث بدتر شدن احتقان شوند. اگر آنتی بیوتیک داده شود، عموما دوره مصرفی آنها بین 10 تا 14 روز می باشد. بادرمان  گفته شده، علائم بیماری از بین رفته و فرد بهبود می یابد.

درمان سینوزیت مزمن

هوا گرم و مرطوب می تواند کم کننده احتقان بینی شود. استفاده از دستگاه  تولید بخار و یا بخور آب گرم می توانند در این زمینه کمک کننده باشد. کمپرس گرم برای بهبود درد در بینی و سینوس مناسب می باشد. از دیگر درمان می توان به قطره  حاوی نمک بینی استفاده نمود. استفاده از قطره  و اسپری  ضداحتقان نیز برای کنترل شدت بیماری موثر هستند، بااینحال نباید بیش از مقدار توصیه شده شان مصرف شوند. همچنین پزش می تواند دارو آنتی بیوتیکی و یا استروئیدی توصیه نماید.

درمان گیاهی 

  •  استوخدوس هندی، بادرنجبویه، بابونه  شیرازی، گل بنفشه، گل پنیرک، پر سیاوشان، پوست خشخاش، تاجریزی، رازیانه، ریوند چینی، ریشه کاسنی، تخم کاسنی، گل محمدی، سنا مکی، تخم گشنیز، مرزنجوش، سیاه دانه، علف مخلصه، گل نیلوفر، مغز ناخنک و پوست هلیله  زرد از هر کدام ۴ مثقال مخلوط و نیم کوب کرده و ان را به ۲۰ قسمت مساوی تقسیم کنید و هر قسمت را شب در یک و نیم لیوان آب جوش بخیسانید و صبح در همان آب بجوشانید و خوب بخور دهید، سپس آب آن را صاف و شیرین کرده و بنوشید. تفاله  آن را مجددا در یک و نیم لیوان آب جوش بخیسانید و شب باز هم در همان آب جوشانده و بخوردهید بعد آب آن را صاف و شیرین کرده بنوشید.
  •  پماد کدکس را در بینی بمالید که بدین ترتیب ساخته میشود، کلرهیدرات دو کوکائین ۲۰ سانتی، کلریدرات دو آدرنالین ۲۰ قطره، اسید بوریک، ۱ گرم، روغن و از لین ۱۵ گرم همه را مخلوط کنید.
  •  تنطور بنژوان و تنطور اکالیپتوس از هر کدام ۱۰ گرم، مانتول ۱ گرم، هر دو را در یک لیوان آب بریزید و بجوشانید و با آن بخور دهید.
  • محلول آدرنالین یک در هزار ۲۰ قطره، محلول کوکائین یک دهم = ۲۰ قطره، اسانس ژرانیوم سه قطره، اسید بوریک، ۱ گرم، لالولین ۵ گرم و وازلین ۱۰ گرم همه را مخلوط و با یک وسیله  مناسب داخل بینی بمالید.
  •  روغن بنفشه بادام (هویل گو منوله) را روزى سه مرتبه هر بار ۲ قطره در بینی بچکانید.
  •  برگ اکالیپتوس، تخم گشنیز، آویشن شیرازی، پودینه و تاجریزی از هر کدام ۲ مثقال، عناب نیم کوب شده ۳ مثقال، همه را با هم مخلوط و ۱۰ قسمت کنید.
  • هر صبح و شب هر مرتبه ۱ قسمت از آن را بجوشانید و هنگام جوشیدن بخور دهید و تفاله  آن را نیز روی سینوس ضمادگذارید و سر را ببندید و استراحت کنید.
  • گل بنفشه و مرزنجوش از هر کدام ۴ مثقال، گل بابونه  شیرازی ۲ مثقال همه را مخلوط و به ۶ قسمت مساوی تقسیم کنید. هر روز یک قسمت از آن را در یک لیوان آب بجوشانید و آب صاف کرده آن را چند مرتبه در روز در بینی استنشاق کنید. ضمناً هر روز می توانید از مواد زیر به عنوان بخور استفاده کنید. آب و نمک، بخور برگ اکالیپتوس، بخور تخم گشنیز، بخور مخلوط تخم گشنیز و برگ اکالیپتوس، بخور کاه جو، بخور با آب جوش، بهتر آن است که همه را مخلوط کنید و بخور دهید.

 

مطلب پیشنهادی

بلوز زنانه

ترفند هایی برای ست کردن لباس هایی با مد روز

ترفند هایی برای ست کردن لباس هایی با مد روز   شاید شما دوست داشته …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *