قالب وردپرس درنا توس
خانه / مغز و سیستم اعصاب / سینوزیت و درمان سنتی آن
سینوزیت
سینوزیت

سینوزیت و درمان سنتی آن

سینوزیت و درمان سنتی آن!!

چندین حفره پر شده از هوا که به نام سینوس شناخته می شوند در استخوان های جمجمه، و در اطراف بینی و چشم ها قرار دارند. اندازه و شکل این سینوس هادر افراد متفاوت است. سینوس ها در هنگام تولد وجود ندارند، اما در دوران کودکی به تدریج به وجود می آیند. این حفره ها به سبک شدن استخوان جمجمه و به وجود آمدن رزونانس (تشدید صوت) در صدا کمک میکنند. در محل قرار گرفتن سینوس ها تعداد زیادی غده های تولیدکننده ی مخاط قرار دارند. این مخاطها به طور مداوم از طریق کانال های باریکی که سینوس ها را به پشت بینی متصل میسازند جریان می یابند. مخاط ذرات معلقی کوچک را جذب میکند و هوای تنفس را هنگام عبور از مسیرهای هوایی مرطوب سازد.

رایج ترین دلیل سینوزیت یک عفونت ویروسی مانند سرماخوردگی است. اگر کانال های ارتباط دهنده ی سینوس ها به بینی به دلیل عفونت ویروسی مسدود گردند، مخاط در داخلی سینوس ها جمع می شود.در بعضی حالات مخاط به وسیله ی باکتری عفونی می گردد     میگردد.

سینوزیت: این عکس پیشرفته ی رنگی اشعه ی X یک سینوس عادی و یک سینوس پر شده از مخاط را نشان میدهد که علامت سینوزیت است.

بسته شدن کانال ها در افرادی که حالت غیرعادیدر بینی خود دارند مانند انحراف بینی و یا پولیپ بینی رایج تر می باشد. علاوه بر این افرادی که دچار آلرژی هستند و یا نارسایی هایی مانند حالت وراثتی سیستیک فیروزیس  دارند معمولاً بیشتر دچار

سینوزیت می شوند افرادی که ایمنی بدنی پایینی دارند مانند آن هایی که به ویروس ایدز ” آلوده می باشند و آن هایی که داروهای سرکوب کننده ی سیستم ایمنی مصرف میکنند قابلیت بیشتری برای قرار گرفتن در معرض عفونت هایی مانند سینوزیت دارند.

علائم و اقدامات ہرای سینوزیت

علائم ہستگی به این دارند که چه سینوسی مبتلا شده باشد و معمولاً  عبارتند از :

سردرد

دردتندرنس در چهره، به خصوص هنگام خم شدن

– اگر سینوس های پشت گونه ها آلوده شده باشند، دندان درد به وجود خواهد آمد.

– خروج مواد تغییر رنگ داده از بینی–گرفتگی و انسداد بینی،

– در بعضی حالات عفونت گسترش یافته و ممکن است باعث قرمزی و تورم بافت های اطراف چشم را گردد.

سینوزیت در بسیاری حالات پس از چندی بدون درمان برطرف میگردد. مسکن ها و ضداحتقان ها تا حد مجاز می توانند علائم را تسکین دهند، استفاده از بخور  معمولا برای پاک کردن بینی مفید است   و علایم  را کاهش میدهد. اگر علایم و عوارض شدیدتر شدند و   و یا برطرف نشوند پس از 3 روز بایستی به پزشک مراجعه کرد

 تنفس بخار ( بخور )

تنفس بخار  با یک کاسه  آب جوش می تواند برای تسکین   عوارض سرماخوردگی، گلودرد، سینوزیت و التهاب حنجره مفید باشد. رطوبت بخار به دفع آسان تر ترشحات ریه ها و حلق و بینی کمک کرده و باعث پاک شدن از عفونت می گردد. گاهی اوقات شما میتوانید در حمام و با آبگرم این عمل را انجام دهید. کودکان نباید از تنفس بخار (اطاق بخار) استفاده کنند مگر این که توسط یک فرد بالغ مراقبت گردند.

برای درمان سینوزیت اسطوخدوس هندی، مرزنجوش، بابونه ی شیرازی، بادرنجبویه، گل نیلوفر،  کاسنی،  گشنیز، سیاه دانه، ریوند چینیی، پوسمت خشخاش، برگ سناء بادیان، پوست هلیلهی زرد، گل محتملی، شاه تره و مخلصه از هر کدام ۲۰ گرم، مساوی تقسیم کنید و هر شب، هر قسمت را در یک اونیم لیوان آب بخیسانید. صبح در همان آب بجوشانید و خوب سرو مغز را با آن بخوردهید. هنگامی که آب آن به حدود نصف رسید صاف کنید سپس آبش را شیرین ساخته و گرم گرم بنوشید. تفالهای آن را مجددا در یک ونیم لیوان آب جوش بخیسانید و شب درهمان جوشانده و بخور دهید . آب آن را صاف کرده و گرم گرم بنوشید. همچنین هر صبح، ظهر و شب هر بار ۲ قطره روغن بنفشه بادام در هر سوراخ بینی بچکانید. ضمناً می توانید روزی یک تا دو مرتبه نیز انفیه استنشاق کنید تا عفونتها و ترشحات داخلی سینوس ها به وسیله عطسه از راه بینی خارج گردند.

سردرد مربوط به چشم

سردرد ناشی از اختلالات در دید چشم بدین شرح است: هرگاه اشکالی در تمرکز دید به وجود آید برای داشتن تصویر واضح و روشن عضلات مژگانی چشم بیش از اندازه منقبض میشوند، علیرغم کوچکی عضلات انقباض آنها می تواند سردرد ایجاد کند. این نوع سردرد در پشت کاسه ی چشمها احساس می شود. از این گذشته در کمسویی جشم ها به علت انقباض عضلات صورت وعضلات خارجی چشم نیز سردرد به وجود میآید. نامساوی بودن دید هر دو چشم، عدم تعادل بین عضلات خارجی چشم، خیره شدن به نور شدید، زیاد شدن نور به طور ناگهانی (مانند نوری که در شغلی جوشکاران موقع جوشکاری به وجود میآید) و… حتی در هوای آفتابی روی برف نگاه کردن نیز همگی می توانند عامل وجود سردرد باشند. لذا با کشف علت و یا مراجعه به چشم پزشک و به کارگیری دستورات مناسب سردرد مرتفع خواهد شد. در مورد چشم نیز می توانید (به قسمت مربوط به چشم در همین کتاب مراجعه فرمایید.)

سردرد هیستامینی

به وسیله ی تزریق هیستامین این نوع سردرد به وجود خواهد آمد. علت این است که در نتیجه ی تزریق هیستامین سرخرگهای داخل و خارج جمجمه گشاد شده، ابتدا فشار خون پایین می آید و باز پس از چند دقیقه بالا میرود. پس از این سرخرگهای سر به خصوص سرخرگهای گیجگاهی در حالت اتساع و ضربان شدید باقی میماند و ایجاد سردرد میکند.

سردرد به علت بو

در منزل، محل سکونت یا محل کار یا در گذرگاهها انسان همیشه ممکن است بوی خوش یا بوهای زننده ای را بر مشام خود احساس کند. این بوها از گیاهان یا اسیدها یا اشیاء و وسایلی و غیره، در هوا پراکنده میشود و در حس شامه احساس میگردد. بعضی افراد چون بویی به مشامشان رسد و یا به محض بوکردن چیزی دچار سردرد میگردند که این نوع خود باعث رنج فرد میگردد. ه به عنوان درمان برحسب بوی پراکنده شده در هوا بایستی داروی آن را انتخاب و مصرف کرد.

مثلاً اگر ان بوی متساعد شده که باعث سردرد شده است از بوهای گرم و از گرمی جات باشد، گل بنفشه یا کافور یا گل نیلوفر تازه یا سیب درختی یا گشنیز رادایم بو کنید و روغن بنفشه یا روغن نیلوفر یا روغن بادام یا روغن بنفشه بادام را هم در بینی بچکانید و یا با وسیله ای داخل بینی بمالید. اگر سردرد از بوهای بدو ناراحت کننده باشد دوش آب گرم بگیرید و بعد قدری گلاب و سرکه را مساوی مخلوط کرده و در بینی بمالید. اگر سردرد از گاز نفت یابوی زغال یا از حمام یا حاصل دم گرفتگی کرسی و یا از گازکربنیک بخاری باشد، ترشی یا سرکه بو کنید و به جلوی بینی و داخل آن کمی سرکه بمالید. همچنین قهوه ی ساییده شده را با سرکه خمیر کرده و بر پیشانی بمالید و پیشانی را ببندید و در هوای آزاد قدم بزنید و نفس های عمیق بکشید و آب پرتقال یا آب لیموترش یا آب انار هم بنوشید.

 سردرد از ضربه

در ضربه های سر و تصادفات اگر شکستگی در کار نباشد و ترس از شدت درد و ورم باشد، اگر بیمار دارای فشار خون بود باید مقداری از خون او را گرفت تا از فشار و قدرت آن کاسته شود تا درد کمی ارام گیرد و فشار درون جمجمه کمتر شود. بعد برگ مورد، گل رس، جو، عدس، گل ما میثا، حضض، اقاقیا و صندل همه را بسیار نرم بسایید بعد با روغن گل مخلوط کرده به محل ضربه ضماد شود تا از هماتوم و خونریزی زیر جلدی جلوگیری شود و جمجمه محکم تر گردد. همچنین مالیدن مخلوط روغن گل و سرکه نیز مفید خواهد بود.

اگر بیمار دچار تب، قرمزی و ورم شدید در محلی ضربه باشد، باید صندل سرخ و گل ارمنی را بسیار نرم بسایید و بعد در آب جوشاندهی تاجریزی مخلوط کرده، و بر محل درد ضماد کنید. در صورتی که ورم و درد کاهش نیافت آنها را در سرکه بپزید و بر محل ضماد ه در صورتی که اختلال حواس و تب هم به وجود آمده باشد، آثار ورم مغز، خونریزی داخلی مشهود باشد، به عنوان درمان می توانید چوب درختچه ی گز، پوست انار، میوی کاج، کندر و گل محمدی ھما، راہا هم بسیار نرم بسایید و با کمی آب یا گلاب خمیر کرده .بر محل ضماد گذاریدگل زوفا و برگ درخت بید را بسیار نرم بسایید بعد با آرد جو و روغن گل خمیر کرده و بر محل ضربه ضماد گذارید. ضمنا بوییدن مداوم گلاب یا گل بنفشه یا سیب درختی برای این گونه بیماران مفید خواهد بود.

مطلب پیشنهادی

بیخوابی

بیخوابی را چگونه باید درمان کرد؟!

بیخوابی را چگونه باید درمان کرد؟! بیخوابی انسان و سایر جانداران همانطور که به آب …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *