قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماری و عوامل ایجاد کننده / سیکلمیا (کم خونی داسی شکل) در کودکان نشانه چیست؟
کم خونی داسی شکل در کودکان
کم خونی داسی شکل در کودکان

سیکلمیا (کم خونی داسی شکل) در کودکان نشانه چیست؟

سیکلمیا (کم خونی داسی شکل) در کودکان نشانه چیست؟

سیکلمیا (کم خونی داسی شکل)

سیکلمیا نوعی کم خونی موروثی است که در اثر شکل غیر طبیعی گلبول های قرمز و هموگلوبین خون ایجاد می شود. ممکن است پدر و مادر دارای ژن نهفته  این اختلال باشند ولی خودشان سالم باشند که در این صورت احتمال تولد فرزند مبتلا به سیکلمیا۱ در ۴ (۲۵ درصد) است. کم خونی (آنمی) حاصل از این بیماری در بدو تولد خود را نشان نمیدهد ولی معمولاً در شش ماهه  اول توسعه مییابد. هموگلوبین که در گلبولهای قرمز وجود دارد، اکسیژن خون را به بافتهای مختلف بدن می رساند. در افراد مبتلا به سیکلمیاشکل غیر طبیعی هموگلوبین موجب کاهش میزان اکسیژن در گلبولهای قرمز و در نتیجه داسی شکل شدن آنها می شود. جریان خون در کودکان مبتلا به سیکلمیا مختل و کند می شود و ممکن است گردش خون در رگهای خونی متوقف شده و رگها دچار انسداد شوند. کودک مبتلا در نواحی که دچار انسداد رگها و اختلال جریان خون شده است احساس درد می کند. کودکانی که در نتیجه  سیکلمیا، کم خونی شدید دارند، ممکن است دچار زردی نیز بشوند. حساسیتاین کودکان نسبت به بیماری های عفونی از جمله سرماخوردگی ها و سرفه (در نتیجه  عفونت ریه) افزایش مییابد. افرادی که نژاد آفریقایی دارند، به میزان بیشتری مستعد ابتلا به این اختلال هستند.

علایم سیکلمیا 

کم خونی ( آنمی )

خستگی مفرط و بی حالی

زردی خفیف با علامت زرد شدن سفیدی چشم

درد در دست و پا و شکم در هنگام انسداد رگ های خونی در این نواحی

حساسیت نسبت به عفونتها

درمان سیکلمیا

بیماری سیکلمیا و کم خونی ناشی از آن تأثیر مخرب بر میزان هوش کودک ندارد و اکثر کودکان مبتلا به این اختلال می توانند در مدارس عادی تحصیل کنند. مسئولان مدرسه و معلم فرزندتان را در مورد بیماری وی مطلع سازید زیرا ممکن است فرزندتان دچار دردهای شدید مفصلی و درد شکم شود (حالت بحرانی این بیماری)، در این حالت مسئولان مدرسه باید از بیماری او آگاهی داشته باشند و اقدامات درمانی را در موقع لزوم انجام دهند. احتمال ایجاد این وضعیت بحرانی (درد شدید مفاصل و درد شکم) در پی فعالیتهای شدید جسمانی (ورزش) به خصوصی در هوای سرد و مرطوب افزایش مییابد. در هنگام ایجاد وضعیت بحرانی و درد شدید استفاده از داروهای ضد درد ضرورت دارد. برای کودک مبتلا به سیکلمبیا ایمنی سازی در برابر بیماری های عفونی (واکسیناسیون) و استفاده از مکمل های ویتامینی، جنبه حیاتی دارد. لازم است برای جلوگیری از بعضی عفونتهای باکتریایی این گونه کودکان در فواصل زمانی معین از پنی سیلین استفاده نمایید.

– از آنجایی که اختلال سیکلمیا ارثی است، اهمیت دارد والدینی که ناقل این ژن هستند قبل از تصمیم به بچه دار شدن مشاوره ژنتیکی انجام دهند. برای تشخیص این امر که والدین ناقل این ژن هستند یا خیر، آزمایش خون صورت میگیرد و مشاور ژنتیک در مورد احتمال تولد فرزند مبتلا به سیکلمبیا، والدین را آگاه میسازدوراهنمایی های لازم را نیز به آنها ارائه می دهد.

 

مطلب پیشنهادی

انحراف لگن خاصره 

 انحراف لگن خاصره  / قسمت اول

انحراف لگن خاصره  شاید نزدیک به ۲۰ درصد افراد جامعه دچار چنین مشکلی هستند ولی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *