قالب وردپرس درنا توس
خانه / درمان بیماری ها با داروهای گیاهی / سیگار، بیشترین علت سرطان ریه…
سرطان ریه
سرطان ریه

سیگار، بیشترین علت سرطان ریه…

سیگار، بیشترین علت سرطان ریه…

سرطان ریه چیست ؟

سرطان ریه یک تومور سرطانی بدخیم است که در بافت ریه به وجود می آید. در سنین بزرگسالی در افراد بین ۵۰ تا ۷۰ سال رایج تر است و مرگ و میر ناشی از آن بیشتر از تمام سرطان  دیگر می باشد. این نوع بیماری در مردان شایع تر است. طبق آمار از سال ۱۹۹۰، نسبت تعداد موارد سرطان اولیه  ریه که در آن یک تومور در بافت ریه به وجود می آید، هم اکنون شایع ترین سرطان بعد از سرطان پوست و اصلی ترین دلیل مرگ بر اثر سرطان می باشد. هرچند مانند گذشته این بیماری در مردان شایع تراست اما  اکنون زنان نیز زیاد شده است.

سیگار کشیدن بیش از سرطان سینه، اصلی ترین دلیل سرطان ریه است. افزایش موارد این بیماری در ۱۰۰ سال گذشته اساساً بر اثر افزایش افراد سیگاری بوده است. هرچند سیگار کشیدن در کشور توسعه یافته کاهش پیدا کرده ولی تعداد موارد این نوع بیماری کمتر نشده است. چون این بیماری مدت زیادی طول میکشد تا خود را نشان دهد. هرچه بیشتر سیگاربکشید سرطان زودتر بروز خواهد کرد برای مثال اگر شما در روز ۲۰ نخ سیگار بکشید بعد از ۲۰ سال دچار این سرطان خواهید شد. اگر روزی ۴۰ نخ سیگار مصرف کنید بعد از ۱۰ سال به این بیماری دچار می شوید.

انواع سرطان ریه

نوع سرطان ریه بستگی به نوع سلولی دارد که در ریه سرطانی می شود. انواع شایع آنها سرطان سلول سنگ فرشی و سرطان سلول کوچک  میباشند آدنوکارسینوما”، سرطان سلول بزرگ مابقی حالات را شامل میشوند. بسیاری از این سرطان در سلول  شروع می شوند که در دیواره نایچه ها که مسیرهای هوایی ریه ها می باشند وجود دارند. هر نوع سرطان روش توسعه خاص خود را دارد و به طور مخصوصی به درمان پاسخ می دهد. به طور کلی سرطان سلولی سنگ فرشی از سایر انواع آهسته تر رشد میکند و بعد از مدت زیادی به سایر نقاط بدن توسعه مییابد.

سرطان سلول کوچک، شدیدترین نوع بدخیم و خطرناک ترین سرطان ریه است که به سرعت رشد یافته و به سایر قسمت بدن نیز سرایت میکند. آدنوکار سینوما و سرطان سلول بزرگ در حد میانی دو نوع سرطانی قبلی میباشند. متاستاز ریه سرطانی است که قبل از سایر نقاط بدن به ریه ها گسترش مییابند. بافت ریه مکان مناسبی برای گسترش متاستاز است چون تمام خون در جریان بدن از ریه ها میگذرد و اجازه میدهد که سلول سرطانی به ریه منتقل گردد. سیگار کشیدن تقریباً ۸۰ تا ۹۰٪ موارد عامل سرطان ریه است و حدود یک هفتم افراد سیگاری در حدود ۷۰ سالگی به این بیماری مبتلا میگردند.

خطر، برای افرادی که از اوایل جوانی روزانه بیش از ۲۰ عدد سیگار کشیده اند، بسیار زیاد و جدی است. افرادی که هرگز سیگار نکشیده اند خطر بسیار کمی تهدیدشان میکند ولی برای افرادی که به طور مداوم در معرض دود سیگار دیگران بوده اند نیز احتمال مبتلا شدن ، تقریبا بالا است. کار کردن با مواد خاص مانند مواد رادیواکتیو، آزبست ها، کروم و نیکل نیز ممکن است باعث سرطان ریه گردد. به خصوص وقتی آن مواد، با سیگار کشیدن نیز همراه باشند. قرار گرفتن در معرض رادون که یک گاز رادیواکتیو است و به آهستگی از سنگ گرانیت آزاد می شود می تواند خطر آفرین باشد. به خصوص برای افرادی که در محیط پر از گرانیت زندگی میکنند. زندگی در محیط با آلودگی هوای بالا نیز می تواند گاهی خطر آفرین باشد اما خطر آن از سیگار بسیار کمتر خواهد بود.

علائم سرطان ریه

سرفه دائم که به تازگی شروع شود و یا افزایش تعداد سرفه ها در یک وضعیت طولانی مدت که گاهی با لخته خون آلوده همراه می باشد، درد قفسه  سینه که می تواند آرام یا شدید باشد و در هنگام تنفس بدتر می شود. تنگی نفس، خس خس سینه در صورتی که تومور به صورتی باشد که یک مسیر هوایی را مسدود کند. بعضی از سرطان  ریه هیج علائمی را تا هنگام پیشرفت کامل نشان نمی دهند، آنگاه تنگی نفس خود را بروز می دهد. شما بایستی به محض بروز سرفه دائم و جدید و یا افزایش تعداد یک سرفه طولانی مدت و یا بروز سایر علائمی که در بالا بیان شد با پزشک متخصص مشورت کنید.

 پیشگیری از سرطان ریه

فاکتور خطرزا، دخانیات است. بیشترین سرطان  ریه از سیگار بروز میکند، سیگار باعث صدمه و رشد غیرطبیعی سلول  ریوی می شود. این بیماری در سیگاری حرفه  (کسانی که روزانه بیش از ۴ نخ سیگار میکشند) و افرادی که زمان طولانی سیگار میکشند بیشتر دیده میشود. افرادی که در معرض دود سیگار یا پیپ و غیره هستند نیز ریسک زیادی برای ابتلا به این نوع بیماری دارند، حتی اگر خودشان سیگاری نباشند.

درمان سرطان ریه

درمان سرطان ریه به نوع سرطان و این که آیا به مناطق دیگر بدن سرایت کرده یا نه بستگی دارد. جراحی برای برداشتن تومور یکی از راه درمان است به شرط آنکه سرطان در تمام ریه پخش نشده باشد. جراحی معمولا شامل برداشتن تمام ریه یا قسمتی از آن میباشد. در چهار پنجم انواع سرطان که توسعه یافته، جراحی بهترین کار نیست. اندازه و محل تولد تومور و یا وجود نارسایی خطرناک دیگری مانند بیماری  انسدادی مزمن ریوی نیز می توانند مانع توصیه به جراحی شوند. سرطان سلول  کوچک به ندرت توسط جراحی درمان می شود؛ چون این سرطان به شدت خطرناک بوده و معمولاً به مکان ه غیر از ریه (قبل از آنکه سرطان تشخیص داده شود) گسترش یافته است. اشعه درمانی (رادیوتراپی) را می توان برای متاستاز به کار برد. اگر یک تومور را نتوان با جراحی برداشت و از نوع سرطان سلول کوچک نیز نباشد، معمولا در ابتدا از رادیوتراپی استفاده میگردد. هرچند این روش معمولاً تمام سلول  سرطانی را از بین نمی برد اما سرعت رشد تومور را کند میسازد.

مطلب پیشنهادی

درمان یبوست

دوای یبوست از نسخه های طب سنتی

دوای یبوست از نسخه های طب سنتی   پیوست از یک جانشینی و خوردن غذای …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *