قالب وردپرس درنا توس
خانه / دانستنیهای مفید پزشکی و رژیم غذایی / سیگار کشیدن در دوران بارداری,ممنوع !!!
آیا مصرف سیگار به طور گهگاه در حاملگی مجاز است؟
آیا مصرف سیگار به طور گهگاه در حاملگی مجاز است؟

سیگار کشیدن در دوران بارداری,ممنوع !!!

سیگار کشیدن در دوران بارداری,ممنوع !!!

آیا مصرف سیگار به طور گهگاه در حاملگی مجاز است؟

هیچ مقداری از مصرف تنباکو در طی حاملگی یا در هر زمان دیگر برای زنان بی خطر نیست. زنانی که در عرض روز بیش از ۱۵ عدد سیگار میکشند شانس بیشتری نسبت به زنانی که کمتر سیگار می کشند برای ایجاد عوارض دارند. اما هرگونه مصرف سیگار کودک شما را در معرض خطراتی قرار میدهد که عبارتند از: کاهش وزن هنگام تولد، مشکلات تنفس، ناتوانی مزمن از جمله فلج مغزی، عقب ماندگی ذهنی و مشکلات یادگیری، بعضی نقایص زمان تولد، تولد زود هنگام نوزاد و حتی مرگ نوزاد. سیگار همچنین ریسک عقیمی را در زنان افزایش میدهد و باعث حاملگی نابه جا (حاملگی خارج از رحم)، سقط جنین و اختلالات جفت می شود. نوزادان مادرانی که سیگار می کشند دوبرابر بیشتر از نوزادان مادران غیرسیگاری در معرض نشانگان مرگ ناگهانی نوزادان قرار دارند. کودکان مادرانی که در دوران بارداری سیگار  میکشند در معرض ریسک بالای مشکلات تنفسی قرار دارند از جمله آسم. این کودکان دچار مشکلات یادگیری و مشکلات رفتاری نیز هستند.

 استعمال دخانیات در دوران بارداری و مشکلات روانی

با در نظر گرفتن طرحهایی که در طی دهه های گذشته جهت آماده سازی خانم های باردار به منظور ترک سیگار انجام گرفت، به نظر می‌رسد که وجود مشکلات روانی یکی از موانع پابرجا در عدم موفقیّت این افراد می‌باشد. میزان بالای افسردگی در میان خانم های باردار سیگاری می‌تواند بارقه هایی از امید برای رسیدن به روشی مطمئن در ترک سیگار این افراد و حفاظت از کودکان آنها را بوجود آورد.
پژوهشی در دانشگاه Columbia در میان ۱۵۱۶ خانم انجام گرفت. ۲۲% این افراد بیان کردند که تجربه سیگار کشیدن داشتند و ۱۲% آنها می‌توانستند به عنوان فرد وابسته به نیکوتین طبقه بندی شوند. حدود نیمی از افراد سیگاری (۴۵%)، یک اختلال روانی مانند افسردگی یا اختلال پانیک داشتند که این رقم برای افراد وابسته به نیکوتین ۵۷% بود.
خانم‌های بارداری که سیگار می‌کشند ولی ترک نمی‌کنند، در اصل از مشکلی مانند افسردگی یا اضطراب رنج می‌برند که معضل بزرگی جهت اقدام به ترک سیگار در این افراد می‌باشد.
برای این افراد بعضی درمان های رفتاری مانند رفتار یا شناخت درمانی و درمان های حمایتی در کنار درمان‌های ترک سیگار ضروری می‌باشد.

مطلب پیشنهادی

درد زایمان

تعیین زمان درد زایمان

تعیین زمان درد زایمان   چه موقع این بچه را خواهم داشت؟» این سؤال را …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *