شاخی شدن پوست در اثر نور خورشید را چگونه درمان کنیم..؟


شاخی شدن پوست در اثر نور خورشید را چگونه درمان کنیم..؟

شاخی شدن پوست در اثر نور خورشید را چگونه درمان کنیم..؟

شاخی شدن پوست 

کلمه « آکتینیک» به معنی «مربوط به خورشید» است. این ضایعات معمولا به رنگ قرمز تا برنزه، در لمس سفت، تا حدودی پوسته دار، کمی بر آمده، و با حدود کاملاً مشخص می باشند. اندازه و تعداد این ضایعات با بالا رفتن سن افزایش مییابد، و در نواحی ای از بدن که بیشتر در معرض نور خورشید هستند، ایجاد می شوند. شما باید با یک متخصص بیماری های پوست مشورت کنید. او این عارضه را از شاخی شدن پوست سبورئیک تشخیص خواهد داد.

درمان شاخی شدن پوست

این ضایعات می توانند به سرطان پوست تبدیل شوند. وقتی تعداد این ضایعات کم است، درمان ارجح سرما درمانی (کرایوتراپی) با استفاده از نیتروژن مایع برای انجماد آنهاست. اگر تعداد ضایعات بسیار زیاد باشد، می توان آنها را با ۵ فلوئورو اوراسیل (یک داروی شیمی درمانی ضد سرطان) درمان کرد، ولی این درمان طولانی تر است و باعث التهاب و برخی ناراحتی ها می شود.

پیروی زودرس

اگرچه ممکن است چروک های پوستی یک مشکل پزشکی به نظر نرسند، ولی آشکارترین نشانه پیری هستند و ممکن است افراد را به خرج کردن مبالغ زیاد برای جراحی زیبایی و تهیه داروهای مؤثر برای خلاصی از این عارضه تحریک کنند. متخصصان بیماریهای پوست در حال حاضر معتقدند اکثر نشانه های پیری در پوست در اثر مواجهه طولانی مدت با نور خورشید ایجاد می شوند. حتی افراد سالخورده در صورت خودداری از مواجهه با خورشید پوستشان جوانتر به نظر خواهد رسید. به عنوان مثال پوست صورت یک فرد بالای ۵۰ سال را با پوست قسمت داخلی بازوی او مقایسه کنید. پوست در معرض خورشید به مرور زمان ضخیم می شود و این پوست تنها با چین خوردن (چروک) و شل شدن با این نسنج اضافیتطابق مییابد. هرچه پوست پیرتر شود، خشکتر نیز خواهد شد. پرتوهای خورشید که تصور می شود مسئول بروز پیری ناشی از نور باشند، اشعه ماورای بنفش A با طول موج بلندتر هستند که به لایه های عمقی تر پوست که رشته های کلاژن و الاستین در آنجا قرار دارند، نفوذ می کنند. کلاژن به پوست قوام می دهد، در حالی که الاستین باعث ایجاد خاصیت ارتجاعی آن می شود. به خاطر داشته باشید که برخلاف اشعه ماورای بنفش B که باعث آفتاب سوختگی می شوند و در وسط روز حداکثر شدت را دارند، اشعه ماورای بنفش A در تمام طول روز و در سراسر سال شدید هستند.حتی در روزهای ابریا بیش از ۸۰ درصد اشعه ماورای بنفش A از میان ابرها نفوذ میکنند. آنچه که به عنوان «سیر طبیعی پیری» در نظر گرفته میشد در حال حاضر تصور می شود که به دلیل اثرات تجمعی مواجهه با خورشید، ایجاد میگردد. پوست مثل یک ماشین زمان است و دارای حافظه می باشد. هر ساعت مواجهه با نور خورشید به مقدار هفته گذشته و یا دهه گذشته آن افزوده می شود تا اثرات تجمعی آن روی ساختمان زمینه ای پوست مشخص گردد. به کودکان باید به طور زودرس آموخته شود که نور خورشید مفید است ولی مواجهه بیش از حد با آن آثار نامطلوبی در درازمدت ایجاد می کند.

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد