قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای چشم وگوش / شالازیون تورمی در پلک
شالازیون
شالازیون

شالازیون تورمی در پلک

شالازیون تورمی در پلک

عبارت است از تورمی در پلک که ممکن است بدون درد باشد. اگر یک غده ی ترشح کننده چربی دردرون پلک مسدود شود غدهای بزرگ شده و متورمی به نام شالازیون ایجاد میکند. شالازیون ممکن است در  ابتدا به صورت گل مژه به نظر برسد ولی برخلاف گل مژه در لبه ی چشم نمی باشند، معمولاً درد و قرمزی مربوط به شالازیودن در طی چند روز بهبود می یابد.

هرچند اگر تورم بزرگ باشد ممکن است موجب ناراحتی طولانی مدت شود و فشار وارده بر جلوی چشم    ممکن است بینای را مختل کنداگر پزشک تشخیص شالازیون را مطرح کند ممکن است چند هفته صبر کند، زیرا امکان داردبه خودی خود بهبود یابد. اگر شالازیون دردناک یا تحریک کننده باشد گذاشتن یک پارچه ی گرم، تمیز و مرطوب بر روی آن کمک کننده است. شالازیون پایدار با عمل ساده ای درمان می شود که در این عمل برش کوچکی در سطح پلک داده میشود و محتویات تورم برداشته می شود. این عمل تحت بی حسی موضعیانجام شده و بدون  درد است.

شالازیون

غده هایی که از تورم غده‌های ترشح کننده چربی در پلک ایجاد می‌شود را شالازیون می‌گویند و این غدد در بالا و پایین پلک در تعداد زیاد به وجود می‌آید که این غده‌ها دردناک، متورم و قرمز هستند.

مسیر خروجی این غده‌های چربی در برخی مواقع بر اثر عفونت و آلودگی بسته می‌شود در نتیجه مواد چربی در این غده‌ها جمع شده، عفونت می‌کنند. این غده‌ها برجسته و سفت می‌شوند. پلک باد می‌کند. ظاهر قشنگی نداشته، با دست قابل لمس است.

این غده‌ها را در صورت اقدام سریع می‌توان با گرم کردن درمان کرد مانند گذاردن حوله گرم یا ریختن قطره آنتی بیوتیک تا عفونت نکند. اگر کمپرس آب گرم گذارده شود مشکل حل می‌شود در غیر این صورت؛ درمان نشدن سریع درمان به این راحتی نخواهد بود و ممکن است لازم شود تا با عمل جراحی این غده، مواد داخل آن را تخلیه کرد.

برخی افراد استعداد بروز این عارضه را دارند و در صورت درمان یک غده، غده‌های دیگر می‌توانند به این عارضه مبتلا شوند بنابراین بهتر است سلامت پلک را رعایت کنند تا کثیف نباشد و هر از گاه پلک را با شامپوی بچه بشویند.

این عارضه در مبتلایان به بیماری قند بیش از دیگران روی می‌دهد. گاهی اوقات این غده به علت چربی جمع شده نیست بلکه علت یک تومور بدخیم است بنابراین باید تحت معاینه پزشک قرار گرفت و اگر خوب نشد باید درمان متفاوت و بررسی بیشتر صورت گیرد.

ممکن است این بیماری در دو چشم خود را نشان دهد چرا که هر دو چشم دارای غدد فراوان چربی هستند و از روی اتفاق دو چشم درگیر شوند.

این چشم‌پزشک درباره شیوع این بیماری نیز گفت: این بیماری در تمام سنین شایع است اما در افراد مسن به علت رعایت بهداشت کمتر بیش از سایر افراد دیده می‌شود.

مطلب پیشنهادی

اور یون

طب سنتی در درمان ورم غد بناگوش (اور یون)

طب سنتی در درمان ورم غد بناگوش (اور یون)   انجیر: مقداری انجیر را در …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *