قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / شاهتره با چندین خواص آن
شاهتره
شاهتره

شاهتره با چندین خواص آن

شاهتره با چندین خواص آن

از گیاه شاه‌تره می‌توان برای درمان آکنه، بهبود عمل گوارش و هضم غذا، درمان اگزما، آشفتگی معده، درمان کیسه صفرا، عفونت‌های باکتریایی و یبوست استفاده کرد.

خواص سنتی شاهتره:

مهم‌ترین مصرف این گیاه برای برطرف کردن بیماری‌های پوستی مانند اگزماست که این اثر را مربوط به وجود اسید فوماریک موجود در آن می‌دانند. اسید فوماریک ماده‌ای است که به میزان قابل‌توجهی در این گیاه وجود دارد و در سال‌های اخیر آن را به طریقه مصنوعی نیز تهیه می‌کنند که در بعضی از داروها نظیر داروهای پسوریازیس (نوعی بیماری پوستی) مصرف می‌شود. از عصاره گیاه شاه‌تره می‌توان در کنترل علائم بیماری مزمن پوستی پسوریازیس نیز استفاده کرد.

درمان گیاهی کاهش قند خون:

* پزشکان در مورد تأثیر گیاه شاه‌تره بر کاهش قند خون و مقابله با دیابت اظهار داشتند: آزمایش 15 روزه روی موش‌های مبتلا به دیابت نشان داد که این گیاه می‌تواند در کاهش گلوکز خون و کلسترول موثر باشد.
* از دیگر خواص درمانی گیاه شاه‌تره و عصاره آن می‌توان به بهبود اختلالات کبدی اشاره کرد. بررسی‌های چندین مطالعه نشان می‌دهد ترکیب‌های موجود در شاه‌تره از آسیب رساندن به کبد جلوگیری می‌کند.
این گیاه که خاصیت آنتی‌هیستامینی دارد کاهش‌دهنده تپش قلب، ضداسپاسم، ضدورم، ادرارآور، آرام‌بخش و پایین آورنده فشارخون بالا نیز می‌باشد

درمان گیاهی عفونت:

* شاه‌تره مانع عفونت بدن می‌شود.

درمان گیاهی کاهش تب:

* شاه‌تره با افزایش تعریق بدن به کاهش تب کمک می‌کند.
* این گیاه که خاصیت آنتی‌هیستامینی دارد کاهش‌دهنده تپش قلب، ضداسپاسم، ضدورم، ادرارآور، آرام‌بخش و پایین آورنده فشارخون بالا نیز می‌باشد.
* در طب عوام به عنوان ادرارآور و مسهل مصرف می‌شود.
* یکی از خواصی که از نظر علمی برای این گیاه اثبات شده است صفرا آوری آن است، به همین دلیل آن را از زمان قدیم برای رفع مشکلات صفراوی مصرف می‌کرده‌اند. البته آلکالوئید پروتوپین آن می‌تواند در مواردی باعث کاهش صفرا شود.

  •  مالیدن آب تازه آن به جای گزیدگی زنبور درد آن را نقصان میدهد.

    درمان گیاهی خارش دستان:

  • آب تازه  آن را بگیرید و بر انگشتان بمالید. خارش بین انگشتان را برطرف میکند.
  •  کشیدن آب تازه  آن در چشم باعث تقویت بینایی می شود و از ریختن اشک زیاد جلوگیری میکند.
  •  دو مثقال از آن را با دو مثقال بابونه بجوشانید و با آب صاف آن خود را بشویید. خارش قسمت های زنانه یا واژینال را برطرف می کند

    درمان گیاهی خارش پوست:

  •  ضماد آن با حنا برای معالجه جرب و خارش پوست نافع است.

                                 مصرف آن به تنهایی برای معده و شش ها خوب نیست.

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *