قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / شاهتره گیاهی با خواص چندمنظوره!
عرق شاهتره
عرق شاهتره

شاهتره گیاهی با خواص چندمنظوره!

شاهتره گیاهی با خواص چندمنظوره!

عرق شاهتره

ترکیبات شیمیایی

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی آن میپردازیم گیاه دارویی شاهتره است.طبق بررسی های به عمل آمده در شاهتره ترکیبات غیر آلکالوییدی پنتاتریاکونتان، گلوکز، تانن و فومار یک اسید مشخص شده است.

نام های دیگر عرق شاهتره در طب سنتی:به فارسی شاهتره و در کتب طب سنتی با نام های «شاهتره» و «بقله الملک» و «شاهترج» نام برده می شود. به هندی «پیت پاپاراگویند گیاهی است از خانوادهFumariaceae جنس Fumaria نام علمیFumaria Parviflora Lam می باشد

خواص شاهتره

درمان گیاهی تب

در هند از شاهتره به عنوان ضد کرم، مدر، معرق و تب بر و در مورد تب های ضعیف مصرف میشود

داروی گیاعی رفع بیماری های پوستی

به عنوان صاف کننده  خون در رفع بیماریهای پوستی کاربرد دارد.

داروی گیاهی مقوی طحال

از نظر خواص معتقدند که بازکننده  انسداد کبد و طحال و مقؤی این دو عضو است و مسهل اخلاط سه گانه خصوصاً سودا و تلخی صفرا و سودای سوخته است.

داروی گیاهی اشتها آور

خون را صاف میکند و مدر است و اشتها راتحریک میکند.

داروی گیاهی پاک کردن معده

اگر با سرکه یا آب عسل یا مخلوطی از سرکه و عسل خورده شود برای رفع قی صفراوی و آشفتگیهای بلغمی و پاک کردن معده از فضولات حبس شده در معده بسیار نافع است.

درمان گیاهی یرقان

آب برگ تازه شاهتره با شکر یا تمرهندی برای پاک کردن معده و روده ها و بازکردن گرفتگیهای کبد و طحال و تقویت معده و رفع یرقان و بیماریهای پوستی نظیر جرب و خارش مفید است.

داروی گیاهی تقویت چشم

همچنین از اسهال جلوگیری میکند و مالیدن آن به چشم برای تقویت دید چشم و ممانعت از اشک زیاد نافع است.

درمان گیاهی خارش پوست

مضمضه  عرق شاهتره برای التیام جراحت کام دهان و زبان و استحکام لثه و ضماد آن با حنا برای معالجه  جرب و خارش پوست مفیداست.

داروی گیاهی تصویه خون

گونه دیگری از شاهتره با نام علمیFumaria officinalis از نظرخواص تصفیه کننده  خون و صفرابر و اشتهاآور است

داروی گیاهی بازکردن پریود

مدر و قاعده آور میباشد و در بیماریهای جلدی به علت اثری که در تصفیه خون دارد، مفید است.

 

روش تهیه  شربت شاهتره:

شاهتره  خشک و نیم کوب ۱ واحد و آب مقطر ۱۵ واحد. شاهتره را در مدت ۹ ساعت دم کنند و با فشار صاف نموده بگذارند تهنشین شودو آب صاف روی آن را برداشته و در حدود نصف آن شکر داخل کرده بجوشانند تا قوام آید. معمولا برای رفع عوارض آن برای طحال مقداری پوست هلیله زرد نیز که قبلاً یک شب خیس خورده باشد در آن میریزند. اگر منظور باز کردن گرفتگیهای کبد و تصفیه  خون باشد به جای شکر با سکنجبین و عناب میخورند. به هر حال ۲۲۰ – ۱۵۰ گرم از این شربت را بتدریج میل میکنند اثر آن ظاهر می شود. عرق شاهتره از نظر طبیعت معتدل و خشک است و دارای خواص گیاه شاهتره است عرق شاهتره، تب بر، مدر، معرق، ضد کرم، و تصفیه کننده خون و مؤثر در درمان بیماریهای کبدی و پوستی، مقوی کبد و طحال، مسهل اخلاط سه گانه خصوصاً سودا و صفرا و محرک اشتها، درمان یرقان، مفید برای جرب و خارش های پوستی است شاهتره را باید با کاسنی میل نمود. شاهتره کاهش دهنده  غلظت و چسبندگی پلاکتهای خون میباشد.

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *