قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماری و عوامل ایجاد کننده / شاید کودک شما دچار بیماری دیابت شیرین باشد!!
دیابت شیرین در کودکان
دیابت شیرین در کودکان

شاید کودک شما دچار بیماری دیابت شیرین باشد!!

شاید کودک شما دچار بیماری دیابت شیرین باشد!!

دیابت شیرین 

مرض قند در نوزادان و کودکان بیشتر جنبه  ارثی دارد و در اثر پایین آمدن هورمونی، به نام انسولین در بدن ایجاد می شود. انسولین هورمونی است که مسئول متابولیسم (سوخت و ساز) گلوکز در بدن میباشد.گلوکز عمدتاً از طریق کربوهیدات ها در رژیم غذایی به بدن میرسد. انسولین توسط پانکراس (لوزالمعده) ساخته می شود و گلوکز جذب شده در خون را به سلول های بدن و برای ذخیره به کبد می رساند. اگر میزان انسولین در بدن پایین بیاید، میزان گلوکز در خون افزایش مییابد و سلولهای بدن از منبع انرژی شان محروم می مانند و بدن برای جبران این کمبود، چربیها و پروتئینها را تجزیه می کند تا انرژی از دست رفته را جایگزین کنند. در نتیجه  این نوع تولید انرژی، از دست دادن وزن و تولید مواد مضر و سمی از جمله استون و کتون  در بدن پیش میاید. در نوع دیگر دیابت (دیابت بی مزه) ممکن است کاهش وزن وجود نداشته باشد. علت این نوع دیابت با دیابت شیرین کاملاً متفاوت است. ممکن است دیابت با علت ارثی و بدون هیچ دلیل دیگری، به طور ناگهانی در کودک بروز پیدا کند. در بیماری دیابت، گلوکز اضافی از طریق ادرار دفع می شود، به همین دلیل اولین علامت دیابت، دفع مکرر ادرار (تقریباً هر ۱ ساعت یکبار) و افزایش میزان ادرار می باشد، در نتیجه کودک دایم احساس تشنگی شدید میکند و ممکن است دچار شبادراری نیز بشود.

علایم دیابت شیرین 

  • زیاد شدن ادرار و دفع مکرر ان که احتمال دراد منجر به شب ادراری نیز بشود
  • تشنگی شدید
  • کاهش وزن
  • خستگی و بی قراری
  • بوی غیر طبیعی دهان شبیه به بوی گلابی که بر وجود استون دلالت دارد
  • کاهش مقاومت بدن نسبت به عفونت

درمان دیابت شیرین 

در ابتدا تشخیص بیماری از طریق آزمایش خون باید مورد تأیید واقع شود، در صورت بروز دیابت، میزان گلوکز خون به طور ناگهانی بالا میرود. پس از تشخیص، برای کودک انسولین تجویز می شود. شما و فرزندتان باید نحوه استفاده از انسولین، و نکات جانبی را فرا بگیرید. بسیاری از کودکان قادر هستند تحت نظارت والدین به خودشان انسولین تزریق کنند. برای ثابت نگاه داشتن گلوکز در خون باید روزانه یک تا دو بار انسولین تزریق شود.  کودک مبتلا به دیابت باید از رژیم غذایی عادی ولی متعادل و با ارزش استفادهکند. نیازی نیست هیچ گونه غذایی را از وعده های غذایی او حذف کنید.  برای این که بتوانید خودتان میزان گلوکز خون فرزندتان را اندازه گیری و ثبت نمایید به تجهیزات خاص ولی ساده ای مثل گلوکومتر، احتیاج دارید که در داروخانه ها موجود می باشد؛ با این وسیله شما میتوانید به وسیله  سوزن زدن به انگشت کودک و گرفتن ۱ قطره خون، قند خون او را بسنجید. به این ترتیب می توانید میزان انسولین تزریقی او را در صورت لزوم افزایش یا کاهش دهید.

بهتر است کودک همیشه بازوبند یا کارت شناسایی به همراه داشته باشد تامشخص کند که مبتلا به دیابت قندی است. این کار کمک میکند تا هرگاه شما همراه فرزندتان نبودید، اطرافیان به طور مثال معلمین و مسئولین مدرسه، مطلع شوند که فرزند شما مبتلا به این بیماری می باشد و در مواقع ضروری از جمله پایین آمدن ناگهانی گلوکز بتوانند به او کمک کنند.  از آنجایی که کودکان دیابتی مستعد ابتلا به بیماری های عفونی هستند، به محض بروز هرگونه عفونتی، حتی عفونت جزئی، در اولین فرصت به پزشک مراجعه نمایید؛عفونت میزان نیاز کودکتان به انسولین را تغییر می دهد.

مطلب پیشنهادی

انحراف لگن خاصره 

 انحراف لگن خاصره  / قسمت اول

انحراف لگن خاصره  شاید نزدیک به ۲۰ درصد افراد جامعه دچار چنین مشکلی هستند ولی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *