شایعترین داروهای مورد استفاده در زمینه لرزش مبتلایان به ام اس


شایعترین داروهای مورد استفاده در زمینه لرزش مبتلایان به ام اس

شایعترین داروهای مورد استفاده در زمینه لرزش مبتلایان به ام اس

 

 در اینجا به ذکر شایعترین داروهای مورد استفاده در این زمینه میپردازیم:

  • آتاراکس (Atarax) (هیدروکسیزین: hydroxyzine): آنتی هیستامینهایی شبیه این دارو ممکن است در مواردی که لرزش به دنبال استرسی بدتر می شود، مؤثر واقع گردد.

کلونوپین (klonopin) (کلونازپام: Clonazepam): اثرات آرامبخشی این دارو ممکن است باعث کم شدن لرزش شود. ایندرال (Inderal)

(پروپرانولول: Proprianolol): این داروی مسدودکننده گیرنده بتا بر روی بعضی ها مؤثر است، اما عموما برای دیگر انواع لرزشی که درام اس  مشاهده نمیشود، مفید است.

*زوفران (Z0fran) (اوندان سترون: ondansetron): این داروی ضد تهوع، در این مورد نسبتاً خوب جواب میدهد، ولی قیمت آن .زیاد است میزولین (My Soline) پریمیدون (Primidone): این داروی آرام بخش قوی که مقداری خواص ضدتشنج هم دارد، گاهی زمانی که هیچ دارویی در زمینهای لرزش مؤثر نباشد، میتواند مفید واقع گردد. توپااماکس (Topamax) (توپیر مات: topiramate): این دارویی ضد میگرن که در درمان بعضی از لرزش های غیر ام اس  هم کاربرد دارد، ممکن است روی لرزش حین حرکت نیز مفید است. همانطور که ملاحظه می کنید، داروهای ذکرشده خیلی نیست، ولی ارزش امتحان کردن را دارد.

* گزینه های مکانیکی، این گونه گزینه ها  که بیشتر راهکارهای فیزیکی یا رفتاری است تا دارویی - توسط کاردرمانگر (OT)، به شما پیشنهاد می شود. این نکات را مد نظر قرار دهید:

* جهت ثابت نگاه داشتن ساعد در مقابل بدن، یک میز یا یک صندلی، می تواند کمک کننده باشد، زیرا لرزش عموما تمام اندام فوقانی را درگیر می کند.

طی انجام کارهای خاص نظیر نوشتن یا خوردن، استفاده از یک بریس (brace) (نوعی بست برای ثابت نگاه داشتن اندام. م.) در کاهش حرکات ناخواسته میتواند کمک کننده باشد، اما بریس را پس از اتمام فعالیت بایستی از اندام مربوطه جدا کرد. استفادهی مداوم از آن باعث کاهش تحرک در مفاصل و در نتیجه کاهش قدرت عضلانی میشود. اتصال وزنه، گزینهای که در آن وزنه های سبکی را به مفاصل مچ دست و پا متصل می کنید و با این کار استحکام اندام بیشتر و لرزش کاهش مییابد. می توانید همچنین به وسیله ای که با ان کار می کنید، وزنهای اضافه کنید.

با کارد و چنگال سنگین راحتتر می توانید غذا بخورید و در عین حالی با یک قلم سنگین میتوانید نوشتن خود را بهبود ببخشید. البته، اضافه کردن وزنه خوب است ولی از طرفی استفاده از آن باعث خستگی بیشتر می شود، بنابراین بایستی بین نیاز به ثبات و استحکام و نیاز به ذخیره انرژی یک تعادل برقرار کنید.

با متأسفانه، هیچ کدام از این ترفندها، لرزش را از بین نمی برد. در عوض، هدفتان باید این باشد که راهکارهایی بیابید تا تأثیر لرزش را در فعالیتهای روزمره تان به حداقل برساند.


دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد