قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای ریه و دستگاه تنفس / شایع ترین اختلالات دستگاه گوارش
اختلالات دستگاه گوارش
اختلالات دستگاه گوارش

شایع ترین اختلالات دستگاه گوارش

شایع ترین اختلالات دستگاه گوارش

دستگاه گوارش سبب هماهنگی ویژه میان اعضا و اندام های خاص است که وظیفه آنها جذب و انتقال مواد غذایی کسب شده و تصفیه آنها و همچنین دفع و خروج باقیمانده و تفاله های غیرقابل استفاده می باشد.

پیشگیری از  اختلالات دستگاه گوارش

تعدادی بی شماری از اختلالات و ناراحتی های دستگاه گوارش به خاطر تغذیه  غلط به وجود می آیند؛ به این امر توجه داشته باشید که ترجیحاً از مواد غذایی استفاده کنید که به روش صنعتی و با افزودنی های شیمیایی تهیه نشده باشند. در مورد رنگهای افزودنی خوراکی و بسیاری از افزودنی هایی که به روش صنعتی تولید و در صنایع غذایی مورد استفاده قرار می گیرند، هنوز مشخصں نشده است که چه تاثیرات و عوارضی در نتیجه  استفادهدائم  این مواد بر روی اندام های بدن به وجود میآید.

با این وجود همیشه دلایل کافی برای آسیب گذار بودن این محصولات وجود دارد. تنها یک موردازاین آسیب مربوط به روده است که به خاطر ارتباط مستقیم و دائمی با این مواد شیمیایی تحت آسیب فراوان قرار می گیرد. مواد سمی در رگهای خونی وارد می شوند و از این طریق سیستم ایمنی بدن و همچنین اندامهای تصفیه کننده و دفع کننده مانند کبد و کلیه را تحت فشار قرار میدهند. در این موارد بهترین راه پیشگیری استفاده از ویتامین ها و مواد حیاتی مانند میوه و سبزی است که از سرچشمه های طبیعی و به صورت خام به دست میآید. اگر شما به طور دائم نمیتوانید از این مواد غذایی سالم استفاده کنید، خود را با استفاده از مکمل های غذایی با مبنای طبیعی بیمه کنید.

یک تغییر و تحول اساس در برنامه  غذایی و جایگزینی غذاهایی که مبنای طبیعی دارند و به مقدار کافی مواد معدنی و ویتامینها برخوردار هستند، میتواند در بسیاری از مواقع به بهبودی و حتی از یبوست کمک کند و علاوه بر آن به صورت قابل توجه امراض مانند سردرد، میگرن و خیلی دیگر از دردها را درمان نماید.  امکان استفاده از غذاهای طبیعی همیشه و در همه حال امکانپذیر نیست. اگر شما در چگونگی برنامه ریزی تغذیه  خانواده خود دچارمشکل هستید، حتما با یک متخصص تغذیه، مشاوره کنید.

شایع ترین عوامل اختلالات گوارشی:

استرس که در اشکال مختلف جسمی، روحی و عاطفی و فکری می‌تواند یکی از مهم‌ترین عوامل در بروز مشکلات گوارشی نظیر سندرم روده تحریک‌پذیر و سوء هاضمه باشد. هنگامی که دچار استرس می‌شوید، فرآیند هضم مواد غذایی دچار اشکال شده و سرعت آن کاهش می‌یابد، زیرا تمام قوای بدن شامل خون‌رسانی، تأمین انرژی و اکسیژن رسانی صرف از بین بردن استرس وارده به بدن می‌شود و در نتیجه این امر موجب می‌شود که مواد غذایی به مدت طولانی‌تری در دستگاه گوارش باقی مانده و در نهایت به ایجاد عوارض گوارشی منجر ‌شود.

– مصرف قهوه به مقدار زیاد اگر معده خالی باشد، سبب بروز ناراحتی و گرفتگی دستگاه گوارش می‌شود. مصرف زیاد قهوه سبب افزایش حالت اسیدیته ترشحات معده شده و در نتیجه به جدار روده‌ها آسیب می‌رساند. از طرفی قهوه سبب ایجاد سوزش سر دل و برگشت اسید یا فرایند ریفلکس می‌شود.

– بسیاری از داروهایی که مصرف می‌کنیم، بر روی عملکرد دستگاه گوارش تاثیر می‌گذارند. یکی از آسیب‌های شایع دستگاه گوارش بر اثر مصرف داروها، آسیب دیدن جدار و مخاط معده است. برخی از داروها سبب کاهش فعالیت و عملکرد عصب‌ها و ماهیچه‌های دستگاه گوارش می‌شوند. برخی از داروها نیز سبب بروز یبوست در افراد می‌شوند.

– اگر در زندگی معمولا فرد کم تحرکی بوده و فعالیت فیزیکی چندانی نداشته و ندارید، این امر سبب تضعیف دستگاه گوارش می‌شود. کم تحرکی سبب کاهش متابولیسم و سوخت و ساز بدن می‌شود و تشدید کننده یبوست است. در عوض ورزش کردن، سبب رفع تنبلی معده شده و با تحریک ماهیچه‌های روده سبب حرکت مواد غذایی موجود در روده می‌شود و به دفع آن کمک می‌کند. بنابراین برای داشتن سیستم گوارش سالم باید سبک زندگی افراد سالم باشد و با رژیم غذایی مناسب، ورزش مداوم، اجتناب از مصرف الکل و دخانیات و کم کردن استرس در زندگی به سلامت دستگاه گوارش خود کمک کنند.

– فاکتور بعدی موثر در بروز اختلالات گوارشی سیگار است. ترکیبات شیمیایی زیادی در سیگار وجود دارند که صدها نوع از این ترکیبات سمی هستند و این ترکیبات سمی با آسیب رساندن به دستگاه گوارش سبب بروز بیماری‌های شایع دستگاه گوارش مانند سوزش سر دل و زخم معده می‌شوند. سیگار کشیدن همچنین سبب افزایش خطر ابتلا به التهاب روده و سنگ کیسه صفرا می‌شود.

– کاهش فیبر موجود در رژیم غذایی نیز در بروز این اختلالات نقش دارد. فیبر یکی از ترکیبات مفید موجود در مواد غذایی است که سبب خوب کار کردن دستگاه گوارش شده و به دستگاه گوارش در حذف مواد زائد و سمی کمک می‌نماید. فقدان فیبر در رژیم غذایی روزانه افراد می‌تواند سبب بروز یبوست و سایر بیماری‌ها از جمله سرطان روده و روده بزرگ شود.

– و بالاخره خوب نجویدن غذا و بلعیدن غذای نجویده سبب می‌شود که کار دستگاه گوارش مضاعف شود و مدت زمان طولانی‌تری را صرف تجزیه و شکستن مواد غذایی به اجزای کوچک‌تر نماید و همین امر سبب می‌شود که عمل جذب ریزمغذی‌ها از قبیل انواع ویتامین‌ها، مواد معدنی و سایر ترکیبات مورد نیاز بدن به خوبی صورت نگرفته و این مواد مفید از بدن دفع شوند. از طرفی خوب نجویدن غذا می‌تواند سبب ایجاد باد گلو و تولید گاز و عدم هضم مواد غذایی شود.

آمارها نشان می‌دهد که هر سال در آمریکا میلیون‌ها مورد ابتلا به اختلالات گوارشی تشخیص داده می‌شود. به طور کلی حدود 90 میلیون نفر در این کشور به انواع مختلفی از مشکلات گوارشی مبتلا هستند و این اختلالات موجب سالانه بیش از 104 مورد مراجعه به مطب پزشکان در امریکا می‌شود.

مطلب پیشنهادی

خم کردن ستون مهره ها به جلو

تمرین های باز و بسته کردن قفسه سینه

تمرین های باز و بسته کردن قفسه سینه   این تمرین ها بسیار مفید بوده …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *