شایع ترین اختلالات دستگاه گوارش


شایع ترین اختلالات دستگاه گوارش

شایع ترین اختلالات دستگاه گوارش

دستگاه گوارش سبب هماهنگی ویژه میان اعضا و اندام های خاص است که وظیفه آنها جذب و انتقال مواد غذایی کسب شده و تصفیه آنها و همچنین دفع و خروج باقیمانده و تفاله های غیرقابل استفاده می باشد.

پیشگیری از  اختلالات دستگاه گوارش

تعدادی بی شماری از اختلالات و ناراحتی های دستگاه گوارش به خاطر تغذیه  غلط به وجود می آیند؛ به این امر توجه داشته باشید که ترجیحاً از مواد غذایی استفاده کنید که به روش صنعتی و با افزودنی های شیمیایی تهیه نشده باشند. در مورد رنگهای افزودنی خوراکی و بسیاری از افزودنی هایی که به روش صنعتی تولید و در صنایع غذایی مورد استفاده قرار می گیرند، هنوز مشخصں نشده است که چه تاثیرات و عوارضی در نتیجه  استفادهدائم  این مواد بر روی اندام های بدن به وجود میآید.با این وجود همیشه دلایل کافی برای آسیب گذار بودن این محصولات وجود دارد. تنها یک موردازاین آسیب مربوط به روده است که به خاطر ارتباط مستقیم و دائمی با این مواد شیمیایی تحت آسیب فراوان قرار می گیرد. مواد سمی در رگهای خونی وارد می شوند و از این طریق سیستم ایمنی بدن و همچنین اندامهای تصفیه کننده و دفع کننده مانند کبد و کلیه را تحت فشار قرار میدهند. در این موارد بهترین راه پیشگیری استفاده از ویتامین ها و مواد حیاتی مانند میوه و سبزی است که از سرچشمه های طبیعی و به صورت خام به دست میآید. اگر شما به طور دائم نمیتوانید از این مواد غذایی سالم استفاده کنید، خود را با استفاده از مکمل های غذایی با مبنای طبیعی بیمه کنید.یک تغییر و تحول اساس در برنامه  غذایی و جایگزینی غذاهایی که مبنای طبیعی دارند و به مقدار کافی مواد معدنی و ویتامینها برخوردار هستند، میتواند در بسیاری از مواقع به بهبودی و حتی از یبوست کمک کند و علاوه بر آن به صورت قابل توجه امراض مانند سردرد، میگرن و خیلی دیگر از دردها را درمان نماید.  امکان استفاده از غذاهای طبیعی همیشه و در همه حال امکانپذیر نیست. اگر شما در چگونگی برنامه ریزی تغذیه  خانواده خود دچارمشکل هستید، حتما با یک متخصص تغذیه، مشاوره کنید.

شایع ترین عوامل اختلالات گوارشی:

استرس كه در اشكال مختلف جسمي، روحي و عاطفي و فکري مي‌تواند يکي از مهم‌ترين عوامل در بروز مشکلات گوارشي نظير سندرم روده تحريک‌پذير و سوء هاضمه باشد. هنگامي که دچار استرس مي‌شويد، فرآيند هضم مواد غذايي دچار اشکال شده و سرعت آن کاهش مي‌يابد، زيرا تمام قواي بدن شامل خون‌رساني، تأمين انرژي و اکسيژن رساني صرف از بين بردن استرس وارده به بدن مي‌شود و در نتيجه اين امر موجب مي‌شود که مواد غذايي به مدت طولاني‌تري در دستگاه گوارش باقي مانده و در نهايت به ايجاد عوارض گوارشي منجر ‌شود.- مصرف قهوه به مقدار زياد اگر معده خالي باشد، سبب بروز ناراحتي و گرفتگي دستگاه گوارش مي‌شود. مصرف زياد قهوه سبب افزايش حالت اسيديته ترشحات معده شده و در نتيجه به جدار روده‌ها آسيب مي‌رساند. از طرفي قهوه سبب ايجاد سوزش سر دل و برگشت اسيد يا فرايند ريفلکس مي‌شود.- بسياري از داروهايي که مصرف مي‌کنيم، بر روي عملکرد دستگاه گوارش تاثير مي‌گذارند. يکي از آسيب‌هاي شايع دستگاه گوارش بر اثر مصرف داروها، آسيب ديدن جدار و مخاط معده است. برخي از داروها سبب کاهش فعاليت و عملکرد عصب‌ها و ماهيچه‌هاي دستگاه گوارش مي‌شوند. برخي از داروها نيز سبب بروز يبوست در افراد مي‌شوند.- اگر در زندگي معمولا فرد کم تحرکي بوده و فعاليت فيزيکي چنداني نداشته و نداريد، اين امر سبب تضعيف دستگاه گوارش مي‌شود. کم تحرکي سبب کاهش متابوليسم و سوخت و ساز بدن مي‌شود و تشديد كننده يبوست است. در عوض ورزش کردن، سبب رفع تنبلي معده شده و با تحريک ماهيچه‌هاي روده سبب حرکت مواد غذايي موجود در روده مي‌شود و به دفع آن کمک مي‌کند. بنابراين براي داشتن سيستم گوارش سالم بايد سبک زندگي افراد سالم باشد و با رژيم غذايي مناسب، ورزش مداوم، اجتناب از مصرف الکل و دخانيات و کم کردن استرس در زندگي به سلامت دستگاه گوارش خود کمک كنند.- فاكتور بعدي موثر در بروز اختلالات گوارشي سيگار است. ترکيبات شيميايي زيادي در سيگار وجود دارند که صدها نوع از اين ترکيبات سمي هستند و اين ترکيبات سمي با آسيب رساندن به دستگاه گوارش سبب بروز بيماري‌هاي شايع دستگاه گوارش مانند سوزش سر دل و زخم معده مي‌شوند. سيگار کشيدن همچنين سبب افزايش خطر ابتلا به التهاب روده و سنگ کيسه صفرا مي‌شود.- كاهش فيبر موجود در رژيم غذايي نيز در بروز اين اختلالات نقش دارد. فيبر يکي از ترکيبات مفيد موجود در مواد غذايي است که سبب خوب کار کردن دستگاه گوارش شده و به دستگاه گوارش در حذف مواد زائد و سمي کمک مي‌نمايد. فقدان فيبر در رژيم غذايي روزانه افراد مي‌تواند سبب بروز يبوست و ساير بيماري‌ها از جمله سرطان روده و روده بزرگ شود.- و بالاخره خوب نجويدن غذا و بلعيدن غذاي نجويده سبب مي‌شود که کار دستگاه گوارش مضاعف شود و مدت زمان طولاني‌تري را صرف تجزيه و شکستن مواد غذايي به اجزاي کوچک‌تر نمايد و همين امر سبب مي‌شود که عمل جذب ريزمغذي‌ها از قبيل انواع ويتامين‌ها، مواد معدني و ساير ترکيبات مورد نياز بدن به خوبي صورت نگرفته و اين مواد مفيد از بدن دفع شوند. از طرفي خوب نجويدن غذا مي‌تواند سبب ايجاد باد گلو و توليد گاز و عدم هضم مواد غذايي شود.آمارها نشان مي‌دهد كه هر سال در آمريكا ميليون‌ها مورد ابتلا به اختلالات گوارشي تشخيص داده مي‌شود. به طور كلي حدود 90 ميليون نفر در اين كشور به انواع مختلفي از مشكلات گوارشي مبتلا هستند و اين اختلالات موجب سالانه بيش از 104 مورد مراجعه به مطب پزشكان در امريكا مي‌شود.

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد