قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای مخصوص کودکان / شایع ترین بیماری های چشمی کودکان
شایع ترین بیماری های چشمی کودکان
شایع ترین بیماری های چشمی کودکان

شایع ترین بیماری های چشمی کودکان

شایع ترین بیماری های چشمی کودکان

ناراحتی های مربوط به بینایی در کودکان 

بهره مندی از بینایی خوب و درست، میتواند به عنوان عاملی حیاتی در رشد فیزیکی، مغزی و اجتماعی فرزند شما، ایفای نقش کند. کودکان باید از بینایی مناسب برخوردار باشند تا بتوانند محیط اطراف را جست و جو کرده و متوجه توانمندیهای جمعی خود شوند. اگر کودک دارای اختلال در بینایی باشد، توانایی او در انجام تکلیف هایی که به هماهنگی های حرکتی (بازی های ورزشی، یادگیری و نوشتن) مربوط می شود، کاهش مییابد. کودکی که قادر به تشخیص حروف و شکل های گوناگون از یکدیگر نیست، نمیتواند به آسانی بخواند، لذا ممکن است اعتماد به نفس خود را در میان جمع از دست بدهد و از برقراری ارتباط با دیگران خودداری کند.

تعداد کسانی که بینایی بسیار خوبی دارند، اندک است. بیشتر ناراحتی های مربوط به بینایی نیز قابل برطرف شدن هستند به شرط آن که در مراحل نخستین مورد توجه قرار گیرند. در غیر این صورت وجود یک ناراحتی ناچیز در بینایی ممکن است موجب وخیمتر شدن وضعیت گردد.بینایی کودکان از دوران نوزادی تا ده سالگی رشد می کند. این تغییرات در یک تا دو سالگی سرعت بیشتری دارد.

در همین زمان، ساختمان چشمها و نواحی مربوط به آنها در مغز نیز گسترش مییابند. بیشتر کودکان در سن ورود به مدرسه، نشانههایی از وجود دشواری در بینایی را آشکار میسازند زیرا در این دوره است که نیاز به خواندن و نوشتن،دقت افزون تری را در بینایی میطلبد. علت دیگر آن است که آزمایش سنجش بینایی در مدارسی اجباری است، از این رو در این دوره به ضعفی که پیشتر وجود داشته است، پی میبرند.

کودک باید همه ساله از سن سه تا هجده سالگی مورد آزمایش سنجش بیناییقرار گیرد. انجام این آزمایش در مدارس کشورهایی چون امریکا اجباری است. چنانچه آزمایش سنجش بینایی، از وجود هرگونه ناراحتی و عارضهای در بینایی کودک خبر دهد، باید برای معاینات دقیق تر بینایی به متخصص چشم مراجعه کرد.گاهی اوقات والدین نمی توانند وجود دشواری در بینایی فرزندشان را تشخیص دهند زیرا خود کودک نیز آن را احساس نمی کند. کودکان اغلب خود را با اشکالات دید و بینایی تطبیق می دهند، به ویژه در مواردی که ناراحتی کودک در بلندمدت و مزمن باشد.

دراین حالت، آنها به نقص بینایی عادت کرده و تصور میکنند بینایی طبیعی همان است که آنها دارند. وجود هرگونه نارسایی در زمینهٔ بینایی ممکن است مادرزادی باشد، مانند رتینوپاتیا (غیر طبیعی بودن شبکیهٔ چشم که در پشت کرهٔ چشم قرار دارد) یا آب مروارید مادرزادی (کدر شدن عمومی چشم). نوزادان نارسی که وزنی اندک (کمتر از ۲/۵ کیلوگرم) دارند گاهی اوقات دچار رتینوپاتی میشوند. علت این امر، اکسیژن زیادی است که در دستگاه نگهداری نوزاد وجود دارد. پیش از تولید واکسن سرخ جه، مادرانی که در ماه سوم بارداری به این بیماری مبتلا می شدند، فرزندشان دچار آب مروارید مادرزادی می شد.

مطلب پیشنهادی

مخملک

 بیماری مخملک چگونه درمان می شود ….؟؟

 بیماری مخملک چگونه درمان می شود ….؟؟   یکی دیگر از بیماری هایی است که …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *