شایع ترین داروه برای آماده کردن دهانه ی رحم موقع زایمان


شایع ترین داروه  برای آماده کردن دهانه ی رحم موقع زایمان

شایع ترین داروه برای آماده کردن دهانه ی رحم موقع زایمان

 

القای درد زایمان روشی که موجب القای درد زایمان شود، به شرایط دهانه ی رحم بستگی می یابد. اگر دهانه ی رحم شما مساعد نباشد، یا مساعد باشد (شل، نرم، و باز باشد)، پزشک شما ممکن است برای آماده کردن آن از داروها و تکنیکهای مختلفی استفاده کند.

شایع ترین دارویی که برای آماده کردن دهانه ی رحم استفاده می شود، نوعی پروستاگلاندین است (ماده ای که به نرم شدن بافت دهانه رحم کمک می کند و موجب بروز انقباضات می شود)، که هم به صورت ژل و هم قرص به کار برده می شود. پرستار یا پزشک پروستاگلاندین را در مهبل می گذارد که ممکن است باعث انقباضات خفیفی شود.

امکان دیگری که برای آماده کردن دهانه ی رحم به کار می رود، دارویی است به نام میزوپریستول، که به همان طریق به کار برده می شود، ولی در خانم هایی که قبلا زایمان سزارین داشته اند، معمولا استفاده نمی شود. برخی از پزشکان ترجیح میدهند از چیزی که به آن بالن فولی گفته می شود، استفاده کنند؛ بالن بسیار کوچکی است که از طریق مهبل در دهانه ی رحم گذاشته می شود و برای کمک به باز شدن دهانه ی رحم، با آب نمک یا هوا پر میشود.

اگر دهانه ی رحم شما هنوز آماده نباشد، نمی توانید مثل گوجه فرنگی ها یا هلوهای مادر بزرگ آن را برای چند روز روی لبه ی پنجره بگذارید. اگر به القای درد زایمان نیاز دارید، به احتمال زیاد غروب در بیمارستان پذیرش می شوید و هنگام خواب داروهایی برای آماده کردن دهانه ی رحم به ش ما داده می شود. سپس پزشک شما برای القای درد در صبح می تواند از اکسیتوکسین (یک هورمون مصنوعی مشابه با هورمونی که بدن به طور طبیعی هنگام زایمان آزاد می کند) استفاده کند. اگر دهانه ی رحم شما قبلا آماده شده است، احتمالا صبح در بیمارستان پذیرش می شوید، و درد زایمان یا با استفاده از اکسی تو کسین داخل وریدی یا با پاره کردن پرده های جنینی تان (اغلب پاره کردن کیسه ی آب گفته می شود) القا می شود.

دکتر در طول معاینه ی داخلی با یک قلاب پلاستیکی کوچک، آمنیوتومی یا پرده های جنینی را پاره می کند. این روش معمولا دردناک نیست. سپس پزشک شما به پرستار دستور تزریق اکسیتوکسین (معمولا با نام تجارتی آن، پیتوسین معروف است) را از طریق سرم و پمپ مخصوصی میدهد که به دقت میزان آن را تنظیم و کنترل می کند. ابتدا با میزان بسیار کمی از دارو شروع می کنید، و مقدار دارو در فواصل منظم افزایش می یابد تا زمانی که انقباضات شما به حد کافی برسد.

گاهی درد زایمان چند ساعت پس از القا شروع می شود، ولی ممکن است زمان آن طولانی تر شود. گاهی ممکن است دو روز طول بکشد تا درد زایمان واقعا شروع شود. یک تصور غلط شایع این است که اکسیتوکسین باعث دردناک تر شدن درد زایمان میشود. این طور نیست. اکسیتوکسین مانند هورمونی است که بدن شما به طور طبیعی در طول درد زایمان آزاد می کند، و تقریبا به همان میزانی به کار برده می شود که بدنتان برای بروز درد طبیعی تولید می کند.


دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد