قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای کلیه ومجاری ادرار / شایع ترین علائم نارسایی کلیه!!!!
نارسایی کلیه
نارسایی کلیه

شایع ترین علائم نارسایی کلیه!!!!

شایع ترین علائم نارسایی کلیه!!!!

نارسایی کلیه

در نارسایی کلیه، کلیه ها عملکرد طبیعی خود را ازدست داده ، مواد زاید و آب اضافی در بدنی تجمع یافته وتعادل شیمیایی خون را برهم میزنند. نارسایی کلیه ممکن است به سه حالت ایجاد شود: ۱- نارسایی حاد کلیه ۲- نارسایی مزمن کلیه ۳- مرحله  اخر نارسایی کلیه. نارسایی حاد کلیه وضعیتی است که به طور ناگهانی عملکرد کلیه از دست می رود. نارسایی مزمن کلیه وضعیتی است که در عرض چند ماه یا چند سال به تدریج عملکرد کلیه کاهش می یابد و بعضی افراد به مدت چندین سال دچار این وضعیت هستند اما خودشان از آن خبر ندارند. مرحله  آخر نارسایی کلیه وضعیت پایداری است که تقریباً عملکرد کلیه به طور کامل از بین رفته است و آخرین مرحله از نارسایی مزمن کلیه می باشد. در صورتی که این وضعیت را تحت درمان قرار ندهیم باعث مرگ نیز خواهد شد. درمان نارسایی کلیه ابتدا با اصلاح و یا کند کردن صدمات وارده به کلیه ها انجام می شود، بعد با بازگرداندن تعادل شیمیایی خون و انجام میگردد.

روش های درمانی نارسایی کلیه ممکن است. شامل: دارو درمانی، دیالیزو l پیوند کلیه باشد.

وقتی که هر دو کلیه به طور ناگهانی عملکرد طبیعی شان در تصفیه  مواد زاید و دفع آب اضافی بدن متوقف شود، نارسایی حاد کلیه رخ میدهد. در چنین مواردی میزان مواد زاید بدن به حد خطرناکی میرسد و تعادل شیمیایی خون به هم میریزد، این وضعیت تهدیدکننده حیات می باشد و باید فورا بیمار در بیمارستان بستری شده و تحت درمان قرار بگیرد.

علل ایجاد نارسایی حاد کلیه

در صورتی که خونرسانی کلیه ها به میزان زیادی کاهش یابد، فعالیت طبیعی کلیه ها متوقف می شود. این کاهش خونرسانی به کلیه ها ممکن است به علت کاهش فشار خونی که در شوک دیده میشود (مثلاً بعد ازخونریزیهای شده، عفونت های شدید و یا بعد از سکته ی قلبی ) همچنین بر اثر بیماری هایی مثل گلومرولونفریکا، مواجه شدن با مواد شیمیایی سمی و یا مصرف بعضی از داروها ایجاد شود، انسداد در دستگاه ادارای که باعث جمع شدن و تورم کلیه ها می شود نیز یکی دیگر از علل ایجاد نارسایی حاد کلیه ها میباشد.

علایم نارسایی حاد کلیه ممکن است سریع و در عرض چند ساعت ظاهر شوند، این علایم عبارتند از: کاهش شدید حجم ادرا، تهوع و استفراغ، خواب آلودگی و سردرد، درد پشت و کمر اگر شما دارای علایم فوق هستید سریعاً باید با پزشک تماس بگیرید، در صورتی که نارسایی حاد کلیه درمان نگردد ممکن است در عرض چند روز باعث مرگ شود.

نارسایی مزمن کلیه

در نارسایی مزمن کلیه، صدمات پیشرونده به کلیه ها باعث کاهش تدریجی توانایی آن ها در برداشتن مواد زاید و آب اضافی از بدن می شود و در نتیجه مواد زاید در بدن زیاد شده و باعث بروز مشکلاتی می شوند. در بسیاری از موارد قبل از این که مواد زاید شروع به تجمع در بدن کنند، عملکرد کلیه ها تا ۶۰٪ کاهش یافته است و تا این زمان کلیه ها ممکن است صدمات جبران ناپذیری دیده باشند. بنابراین دیالیز و یا پیوند کلیه ممکن است در این موارد لازم باشد.

علل نارسایی مزمن کلیه

نارسایی مزمن کلیه می تواند بر اثر بیماری هایی که به طور پیشروندهای باعث صدمه به کلیهها می شوند، مثل: بیماری کلیه  پلی کیستیک و یا بیماری گلومرولونفریت ایجاد شود، نارسایی مزمن کلیه همچنین ممکن است بر اثر بیماری هایی مثل مرض قند (دیابت) یا بالا بودن فشار خون نیز ایجاد شود، افرادی که دچار بیماری سلول داسی شکل هستند نیز در خطر ابتلاء به نارسایی مزمن کلیه می باشند، زیرا گلبولهای قرمز خون آن هاکه به شکل داسی میباشند باعث انسداد رگ های خونی کوچک که کلیه را خونرسانی میکنند میشوند. نارسایی مزمن کلیه همچنین می تواند به دنبال انسداد طولانی مدت دستگاه ادراری نیز ایجاد شود (مثل انسدادی که بر اثر بزرگ شدن غده ی پروستات ایجاد میشود). علایم نارسایی مزمن کلیه: علایم اولیهای نارسایی مزمن کلیه به تدریج و در عرضی چند هفته یا چند ماه ظاهر می شود و اغلب این علایم به صورت مبهم هستند (مثل ضعف و بی اشتهایی)، بعد از این ملات ممکن است علایم واضح ظاهر شوند که عبارتند از: تکرار ادرار (به خصوص شبها)، رنگ پریدگی، خارش و کبود شدن آسان پوست، تنگی نفس، سکسکه های طولانی مدت، تهوع و استفراغ، پرش یا منقبض شدن عضلات، گرفتگی عضلات ساق پا، خواب رفتگی یا سوزن سوزن شدنی دستھا یا پاھا۔ نارسایی مزمن کلیه همراه با عوارض متعدد دیگری مثل بالا بودن فشار خون، پوکی استخوان و کمخونیمی باشد.

علائم مرحله آخر نارسایی کلیه

مهمترین علایم مرحله  آخر نارسایی کلیه معمولاً عبارتند از: کاهش شدید حجم ادرار، ورم صورت، دست ها و پاها و شکم، خواب آلودگی شدید، کاهش وزن، سردرد، استفراغ، باردار شدن زبان و خارش شدید پوست. بسیاری از افرادی که در مرحله آخر نارسایی کلیه به سر می برند دهانشان بویی شبیه آمونیاک می دهد یعنی بویی مثل سفیدکننده که در خانه ها مصرف میشود.

مطلب پیشنهادی

عفونت کلیه چیست

عفونت کلیه را سریعا درمان کنید!!

عفونت کلیه را سریعا درمان کنید!!   ادرار به طور طبیعی ضد عفونی شده و …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *