قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای پوست و مو و ناخن / شایع ترین علت ایجاد سرطان پوست
شایع ترین علت ایجاد سرطان پوست
شایع ترین علت ایجاد سرطان پوست

شایع ترین علت ایجاد سرطان پوست

شایع ترین علت ایجاد سرطان پوست

هولناکترین عارضه درازمدت مواجهه بیش از حد با نور خورشید به طور مسلم سرطان پوست است. در حال حاضر این سرطان از شایعترین سرطانهاست و خوشبختانه در صورت کشف زودرس اکثر موارد آن قابل درمان است.

سه نوع سرطان پوست وجود دارد که عبارتند از: سرطان سلولهای بازال ، سرطان سلولهای سنگفرشی مطبق و ملانوم  بدخیم. این سرطانها اغلب در پوستی که در معرض نور خورشید است، ایجاد می شوند. به عنوان مثال زنان برای بروز سرطان پوست پاها مستعدتر از مردان هستند. افرادی که زیاد رانندگی می کنند، در کشورهایی که از سمت راست می رانند گرایش به سرطان بازوی چپ و در کشورهایی که از سمت چپ می رانند گرایش به سرطان بازوی راست دارند.

سرطان سلولهای بازال

این نوع سرطان شایعترین سرطان پوست در افراد دارای پوست روشن است، و حدود هزار مورد جدید  امسال در امریکا تشخیص داده می شود. این عارضه آسانترین سرطان پوست از نظر درمانی نیز هست زیرا به ندرت به اعضای دیگر دست اندازی می کند.

این تومور اغلب به صورت یک برآمدگی کوچک و درخشان آغاز و بتدریج بزرگ می شود. سپس تدریجاً اطراف آن برآمده و محدوده اش کاملاً مشخص میگردد و مرکز آن فرورفته یا زخمی می شود. رویه بستن و خونریزی شایع است زیرا این سرطان براحتی در معرض اسیب ناشی از ضربه قرار میگیرد. شایعترین محل های بروز سرطان سلول های بازال سر، گردن، و دست هاست. این عارضه در افرادی که پوستشان تیره است، نادر است –

سرطان سلولهای سنگفرشی مطبق

این سرطان دومین سرطان شایع پوست است. این عارضه اغلب در حاشیه گوش، لبها، صورت، و دهان بروز می کند. این سرطان ممکن است در یک پوست طبیعی یا در زمینه شاخی شدن پوست در اثر نور خورشید ایجاد شود و اغلب به صورت لکه کوچک، قرمز و پوسته دار بروز میکند. این ضایعه با رشد خود برآمده شده و به بافت اطراف حمله می کند و اغلب زخمی می شود. سرطان سلولهای سنگفرشی مطبق برخلاف سرطان سلولهای بازال می تواند به اعضای دیگر دست اندازی کند. با این حال در صورت کشف زودرس و درمان مناسب میزان بهبودی این عارضه ۹۵ درصد است.

مطلب پیشنهادی

پرپشت کردن موها

دراز و پرپشت کردن موها قسمت اول

دراز و پرپشت کردن موها   ۱) با برگ های گیاه کنجد و برگهای بوته …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *