قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای چشم وگوش / شایع ترین علت قرمزی چشم,التهاب ملتحمه
التهاب ملتحمه
التهاب ملتحمه

شایع ترین علت قرمزی چشم,التهاب ملتحمه

 شایع ترین علت قرمزی چشم,التهاب ملتحمه

در این بیماری غشای سخت سفید چشم که درون پلک ها را می پوشاند ملتهب میگردد. ممکن است لنزهای تماسی، استفاده از مواد آرایشی و قطره های چشمی باعث التهاب ملتحمه گردند.

التهاب ملتحمه که چشم صورتی نیز نامیده می شود، بیماری شایعی است که در آن ملتحمه غشای تمیز پوشاننده سفیدی چشم و مفروش کننده ی پلک ها دچار التهاب میگردد. چشم مبتلا شده، قرمز و زخمی میشود و ممکن است. خطرناک به نظر برسد؛ ولی این وضعیت به ندرت جدی است. یک یا هر دو چشم ممکن است مبتلا شوند و دربرخی موارد ممکن است از یک چشم شروع شده و به چشم دیگر گسترش یابد. ممکن است التهاب ملتحمه در نتیجه ی عفونت باکتریالی یا ویروس یا در اثر واکنش حساسیتی یا تحریک ملتحمه در اثر موادی مانند دود، الودگی، یا نور ماوراء بنفش به وجود آید. التهاب باکتریایی ملتحمه ممکن است به دلیل انواع مختلفی از باکتریها ایجاد شود. ممکن است التهاب ویروسی ملتحمه در اپیدمی های ویروس های ایجاد کننده ی سرماخوردگی معمولی ایجاد شود. نوعی از التهاب ملتحمه که التهاب ملتحمه و قرنیه هریس خوانده میشود نیز در اثر عفونت تب خالی ایجاد میشود.

التهاب ملتحمه از طریق ویروس یا باکتری می تواند با تماس دست به چشم گسترش پیدا کند و بسیار مسری می باشد. نوزادان تازه متولد شده، برخی اوقات دچار التهاب ملتحمه میشوند. این امر در صورتی رخ میدهد که در طی زایمان، عفونت از مهبل مادر به چشمهای جنین (طفل) گسترش پیدا کند. این شکل از التهاب ملتحمه به طور معمول در اثر میکروارگانیسمهای ایجاد کننده ی عفونتهای منتقله از راه جنسی که شامل عفونت کلامیدیا، سوزاک و هریس تناسلی می باشد ایجاد میشود. التهاب آلرژیک ملتحمه یک رخداد شایع در تب یونجه و حساسیت به گردوغبار، گرده و سایر مواد منتقله از راه هوا می باشد. این مشکل می تواند با مواد شیمیایی موجود در قطره های چشمی، مواد آرایشی یا محلول های لنزهای تماسی شروع شود. التهاب آلرژیک ملتحمه معمولاً در افراد یک خانواده دیده می شود. علائم التهاب ملتحمه به طور معمول در طی چند ساعت پیشرفت کرده و معمولاً هنگام بیدار شدن از خواب مورد توجه قرار میگیرند.

علائم آن به طور کلی عبارتند از:

  • قرمزی بر سفیدی چشم
  • احساس ناراحتی و وجود شن در چشم
  • ترشح که ممکن است زردوغلیظ یا آبکی و شفاف باشد.
  • ترشح ممکن است در طی خواب خشک شده، دلمه هایی بر روی مژهها و لبه های پلک ایجاد کند. در نتیجه پلک ها ممکن است در حین بیدار شدن به هم چسبیده باشند.

علایم را می توان با شستشوی چشم با اشک مصنوعی که بدون نسخه قابل دسترسی است تخفیف داد. برای اجتناب از گسترش عفونت، دستهای خود را قبل و بعد از لمس چشم بشویید و از حوله ها و کاغذ خشک کن های مشترک استفاده نکنید. بعد از بهبود التهاب ملتحمه بینایی به ندرت گرفتار می شود: اگر مستعد به التهاب آلرژیک ملتحمه می باشید از قرار گرفتن در معرض مواد حساسیت زا اجتناب کنید. قطره های چشمی ضد حساسیت موجب بهبود علائم میشوند. اگر یک چشم، دردناک و قرمز شود باید با پزشک خود برای بررسی وجود عارضه ی جدی تری مشورت کنید.

التهاب ملتحمه چشم به علت آلرژی

التهاب ملتحمه ی چشم ناشی از آلرژی یا حساسیت عبارت است از تورم و سایر اختلالات در بافت ملتحمه در اثر یک واکنش آلرژیکی در ناحیه ی چشم ها. در بافت ملتحمه ی چشم تعداد زیادی سلول از دستگاه ایمنی به نام قسمت سل وجود دارد که در پاسخ به محرکهایی از قبیل گرده ی گیاهان، مواد شیمیایی ویژه ای آزاد میسازند که همین مواد باعث ایجاد تورم در چشمها میگردند. این نوع واکنش یا تورم ممکن است مختصر باشد و یا این که مدت طولانی ادامه یابد. در حدود ۲۰٪ از مردم جهان دارای میزان متفاوتی از آلرژی بافت ملتحمه ی چشم هستند.

آلرژی فصلی و آلرژی دائمی

شایع ترین واکنش های حساسیتی در چشم از نوع آلرژی فصلی و آلرژی دائمی هستند. التهاب ملتحمه ی چشم ناشی  از

آلرژی فصلی غالباً به علت وجود گرده ی درختان یا گرده ی علوفه و چمن ها ایجاد میشود. گردهی گیاهانی هرزه نیز مسئول بروز واکنش های آلرژیکی در ملتحمه ی چشم در فصل تابستان و اوایل پاییز است. در آلرژی دایمی التهاب ملتحمه ی چشم ممکن است در تمام ایام سال ایجاد شود و علت ان در بیشتر موارد حساسیت به گردو غبار. عنکبوتیان ریز،  شوره یا ذرات پوست بدن حیوانات و ذرات پر میباشد.

التهاب ملتحمه چشم بهاری

التهاب ملتحمه ی چشم بهاری یک نوع حساسیت شدید است که در آن ماده ی محرک ناشناخته میباشد. این وضعیت در بین پسرها به خصوص در پسر بچه های کمتر از ۱۰ سال سن که مبتلا به اگزما، اسم و یا الرژی فصلی هستند بیشتر از سایرین شیوع دارد. التهاب ملتحمه ی بهاری در فصل بهار ظاهر می شود و در فصل پاییز و اوایل زمستان فروکش میکند. این عارضه در فصل های بعدی نیز مجددا ظاهر می شود. التهاب ملتحمه ی چشم بهاری در بسیاری از کودکان تا ابتدای بلوغ ادامه مییابد.

علائم التهاب ملتحمه  چشم به علت آلرژی

افراد مبتلا به التهاب ملتحمه ی چشم ناشی از هر نوع آلرژی، شدیداً احساس خارش و سوزش در هر دو چشم میکنند. اما گاهی اوقات ممکن است شدت این عارضه در یک چشم بیشتر از چشم دیگر باشد. ملتحمه ی چشم قرمز و گاهی اوقات متورم میگردد به طوری که سطح کره ی چشم پف کرده به نظر می آید و بسیاری از مردم متوجه وجود این ناراحتی میگردند. در التهاب ملتحمه ی فصلی و یا دائمی مقدار زیادی ترشحات رقیق و آبکی در چشم وجود دارد و بینایی به ندرت ممکن است مبتلا شود. در التهاب ملتحمه ی بهاری ترشحات چشم، غلیظ و شبیه مواد بلغمی و حاوی سلولهای ریزش کردههستند. برخلاف سایر انواع التهابات ملتحمه ی چشم ناشی از آلرژی ها، التهاب ملتحمه ی بهاری غالباً قرنیه چشم را مبتلا میکند و زخم های دردناک در آن ایجاد میشود (یادآوری می شود که قرنیه یک پوشش شفاف در جلوی کره چشم است). این زخمها در قرنیه باعث می شوند که حساسیت و ناراحتی خیلی زیادی در مقابل نور درخشان ایجاد شود و گاهی اوقات ضعفبینایی به وجود می آید که برای همیشه باقی می ماند

مطلب پیشنهادی

اور یون

طب سنتی در درمان ورم غد بناگوش (اور یون)

طب سنتی در درمان ورم غد بناگوش (اور یون)   انجیر: مقداری انجیر را در …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *