قالب وردپرس درنا توس
خانه / دمنوش های گیاهی شفابخش / شربت بیدمشک دشمن افسردگی …..
بید مشک
بید مشک

شربت بیدمشک دشمن افسردگی …..

شربت بیدمشک دشمن افسردگی …..

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی بید مشک است . بید مشک به گروهی از درخت یا درختچه‌ زینتی از سرده بید گفته می شود که سنبله‌ آن (که پرمانند و دارای اسانس معطری هستند) در آغاز فصل بهار به عمل می آید.
نام های دیگر این گیاه در طب سنتی عبارت است از:به فارسی به طور کلی« بیدمشک» و« گل بیدک» گویند. نام  محلی آن در مناطق مختلف ایران در کتول« مشک فیک»، در گرگان« مشبد»، در مینودشت« سوگوت»، در ارسباران«پیشی پیشی» و در سردشت« دار فشفشه» می باشد. در کتب تاریخی قدیم و در کتب طب سنتی، آن را با نام «گربه بید» و «بهرامج» و «بید طبری» و «خلاف بان» و «وشع» و «خلاف بلخی» نام برده اند.

محل رویش بید مشک

این درختچه بومی ایران است و در جنگل  جلگه  شمال از دره چهل چای مینودشت در شرق گرگان تا دره تالار و هراز و نور و کجور، رامسر، منجیل و آستارا تا اردبیل و ارسباران و همچنین در مناطق استپی و نیم خشک اصفهان، کرمان، شیراز و مناطق جنوبی البرز و توچال و هزاربند انتشار دارد. بنابراین وجه تسمیه آن که آن را بید مصری می دانند صحیح نیست.
گونه دیگری از بیدمشک به نام علمی Salix aegyptiaca L. var longifrons Bronm در مناطق استپی نیم خشک البرز و زاگرس در اراک، همدان، آذربایجان غربی و شرقی و فارس کشت می شود و عرق بیدمشک بیشتر از این نوع به دست می آید.

درمان با بید مشک

درمان گیاهی تقویت قلب:

مقوی قوای دماغی و قلب،

مفرح روح،

ملین مزاج،

درمان گیاهی سردرد:

سردرد گرم مزاج را نیز تسکین می‌دهد.

حکیم بوعلی سینا: بیدمشک (بهرامج) از نباتات خوشبواست. خاصیت: مالیدن آب و افشره‌اش ورم‌ را فرونشاند. شکوفه بیدمشک و بو کردن برگ آن باد متراکم سر را علاجند.  شکم را روان کند

  شربت عسل با عرق بید مشک

مواد لازم:

  • عسل ۱ قاشق غذاخوری
  • عرق بیدمشک ۵ قاشق غذاخوری
  •  آب ۱ لیوان

عسل را در یک لیوان آب کاملاً حل کرده سپس عرق بیدمشک را به آن افزوده و میل کنید. این شربت نشاط آور است و در رفع افسردگی و برای فصل گرما بسیارمؤثر است.

مطلب پیشنهادی

شربت فواکه ضدتومورمغزی

شربت فواکه ضدبواسیر

شربت فواکه ضدبواسیر تصفیه کننده خون، پاک کننده کبداز اخلاط غیرطبیعی، ملین طبع وضدشقاق میباشد. …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *