قالب وردپرس درنا توس
شقاق مقعد
شقاق مقعد

شقاق(فیشر )مقعد چیست؟

شقاق(فیشر )مقعد چیست؟

شقاق مقعد

شقاق مقعد که به آن فیشر (فیسور) مقعدی (anal fiSSure) هم گفته می شود، شکاف یا پارگی کوچک خطی و دردناک پوست حاشیه مقعد است که به صورت زخم تظاهر مییابد و باعث خارش یا خونریزی نیز می شود. بیماری در تمام سنین دیده می شود ولی در ۵۰ – ۳۰ سالگی شایع تراست. میزان بروز شقاق مقعد در مرد و زن یکسان است. علل ایجاد شقاق مقعد عبارتند از: یبوست، اسهال، علل عفونی، وارد آمدن ضربه به اطراف مقعد (مثلاً در اثر مقاربت مقعدی) و بیماری کرون. معمولاً مجرای مقعدی به دنبال دفع مدفوع دچار آسیب می شود و آسیب مزبور در قسمت جلویی(قدامی) و با شیوع بیشتر در قسمت پشتی (خلفی) مجرا روی میدهد. تحریک ناشی از آسیب مجرای مقعدی موجب افزایش فشاراستراحت اسفنکتر داخلی مقعد میشود. در نتیجه، خون رسانی به ناحیه مبتلا به شقاق به طور نسبی کاهش مییابد.و این اختلال باعث عدم ترمیم آسیب مجرای مقعد می شود. اگر شقاق در قسمت جلویی یا پشتی مجرای مقعد قرار نداشته باشد باید احتمال وجود سایر علل، از جمله سل، سیفیلیس، بیماری کرون و بدخیمی را در نظر داشت.

علایم شقاق مقعد

درد در هنگام دفع مدفوع

-خونریزی از رکتوم (وجود خون روشن بر روی مدفوع یا مخلوط با آن) (معمولاً مقدار این خونریزی کمتر از مقدار خونریزی بواسیر است).

درمان شقاق مقعد حاد عبارت است از:افزایش مصرف غذاهای حاوی فیبر در موارد وجود یبوست

خوردن موقت داروهای مسهلی در افراد مبتلا به یبوست

مالیدن کرم حاوی بی حس کنندہ موضعی و کورتون

نشستن مرتب در آب گرم

۶۰ تا ۹۰ درصد از شقاق های حاد با اقدامات درمانی فوق بهبود مییابند.

شقاق هایی که بیش از ۶ هفته ادامه یابند، شقاق مزمن نامیده میشوند.

درمان شقاق مقعد

درمان شقاق مقعد مزمن عبارت است از: کاهش فشار استراحت مجرای مقعد از طریق مالیدن ۳ بار در روز پماد نیفدیپین، یا پماد دیلتیازم۲٪ یا پماد نیتروگلیسرین یا تزریق سم بوتولینوم نوع A در داخل هر طرف اسفنکتر داخل مقعد، حداکثر به مقدار ۲۰ واحد.

.درمان جراحی عبارت است از متسع کردن مقعد و برش جانبی اسفنکتر داخلی

• میزان موارد عود شقاق در روش درمان طبی بیشتر است ولی به دلیل احتمال بروز بی اختیاری مدفوع بعد از عمل جراحی شقاق، روش درمان طبی بر جراحی ترجیح دارد.

مطلب پیشنهادی

انقباضات برکستون - هیکس

انقباضات برکستون – هیکس در دوران بارداری

انقباضات برکستون – هیکس در دوران بارداری   اتفاقات ناگوار و افتادن بارداری ممکن است …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *