قالب وردپرس درنا توس
شقاق مقعد
شقاق مقعد

شقاق مقعد چیست؟

شقاق مقعد چیست؟

شقاق مقعد

شقاق (شکاف) مقعد که به آن فیشر (فیسور) مقعدی (anal fiSSure) هم گفته می شود، شکاف یا پارگیکوچک خطی و دردناک پوست حاشیه مقعد است که به صورت زخم تظاهر مییابد و باعث خارش یا خونریزی نیز می شود. ه بیماری در تمام سنین دیده می شود ولی در ۵۰-۳۰ سالگی شایع تراست. میزان بروز شقاق مقعد در مرد و زن یکسان است.

علل ایجاد شقاق مقعد عبارتند از: یبوست، اسهال، علل عفونی، وارد آمدن ضربه به اطراف مقعد (مثلاً در اثر مقاربت مقعدی) و بیماری کرون معمولاً مجرای مقعدی به دنبال دفع مدفوع دچار آسیب می شود و آسیب مزبور در قسمت جلویی(قدامی) و با شیوع بیشتر در قسمت پشتی(خلفی) مجرا روی میدهد. تحریک ناشیاز آسیب مجرای مقعدی موجب افزایش فشار استراحت اسفنکتر داخلی مقعد می شود. در

نتیجه، خون رسانی به ناحیه ی مبتلا به شقاق به طور نسبی کاهش مییابد و این اختلال باعث عدم ترمیم آسیب مجرای مقعد می شود. ه اگر شقاق در قسمت جلویی یا پشتی مجرای مقعد قرار نداشته باشد باید احتمالی وجود سایر علل، از جمله سلی، سیفیلیسی، بیماری کرون و بدخیمی را در نظر داشت.

علایم شقلق مقعد

 درد در هنگام دفع مدفوع

یبوست

خونریزی از رکتوم (وجود خون روشن بر روی مدفوع یا مخلوط با آن) (معمولاً مقدار این خونریزی کمتر از مقدار خونریزی همورویید است).

مطلب پیشنهادی

برفک دهان

برفک دهان نشانه خوبی نیست!!

برفک دهان نشانه خوبی نیست!! برفک دهان برفک دهان در واقع نوعی بیماری قارچی است …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *