قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / شلغم را با چی و برای چی بخوریم؟
شلغم
شلغم

شلغم را با چی و برای چی بخوریم؟

شلغم را با چی و برای چی بخوریم؟

شلغم

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی شلغم است غده  زیرزمینی گیاهی است از خانواده Cruciferae دو ساله با برگهای ناصاف پوشیده از کرک های پراکنده یا بدون کرک با بریدگی های زیاد به رنگ سبز و سفید. میوه  آن غلافی باریک و درازاست که در آن چند عدد دانه سیاه قرار دارد. ریشه  آن متورم وگردپهن و یا دراز به رنگ سفید با لکه های بنفش و یا کاملاً سفید می باشد که آن را شلغم مینامند.

طبیعت آن: گرم و تر است.

ترکیب شیمیایی: در هر صد گرم شغلم خام مواد زیر وجود دارد:

آب ۹۱ گرم – پروتیئن ۱ گرم – مواد چرب ۰/۲ گرم – هیدراتهای کربن ۶/۶ گرم – خاکستر ۰/۷ گرم – کلسیم ۳۹ میلی گرم – فسفر ۳۰میلی گرم – آهن ۰/۵ میلی گرم – سدیم ۴۵ میلی گرم – پتاسیم ۲۶۸ میلی گرم – تیامین ۰/۰۴ میلی گرم – ایبوفلاوین ۰۷/ ۰ میلی گرم – نیاسین ۰/۶ میلی گرم.

در هر صد گرم شلغم پخته آبپز با آب کم یا بخارپز مواد زیر وجود دارد:

آب ۹۳ گرم – پروتئین ۰/۸ گرم – هیدراتهای کربن ۴/۹ گرم – خاکستر ۰/۵ – کلسیم ۳۵ میلی گرم – فسفر ۲۴ میلی گرم – آهن ۰/۴ میلی گرم – سدیم ۳۴ میلی گرم – پتاسیم ۱۸۸ میلی گرم – تیامین ۰/۰۴ میلی گرم – ریبوفلاوین ۰/۰۵ میلی گرم – نیاسین ۰/۳ میلی گرم.

ویتامین ها: B ،A و C در آن وجود دارد.

نام های دیگر گیاه شلغم در طب سنتی عبارت است از: بوشاد-لفت – شلجم – سلجم – لعت – برشاو -برشاد.

خواص شلغم

درمان گیاهی جوش های چرکی

۱– هر روز ۱۸۰ گرم آب خام آن را با همان اندازه آبلیمو مخلوط کنید و بنوشید. جوش های چرکی،دمل و سوزه را درمان می کند.

درمان گیاهی سرفه

۲- خوردن شیره آن در رفع سرفه های مزمن و نزله های برونشیتی نافع است.

داروی گیاهی اشتهاآور

۳- ترشی آن که با سرکه درست شده باشد، لذیذ، مقوی احشای داخل شکم و اشتهاآور است.

درمان گیاهی قند خون

۴- اگر هر روز ۵۰ تا ۱۰۰گرم آب شلغم خام خورده شود، در کاهش قند خون مؤثر است.

درمان گیاهی سیاه سرفه

۵- آب خام آن را بگیرید و در گلو قرقره کنید و بع جرعه جرعه بخورید. گلودرد، سرماخوردگی و سیاه سرفه را درمان می کند.

داروی گیاهی تقویت بینایی

۶- پخته  آن را بخورید. سینه را نرم می کند، زکام را درمان می کند، مقوی دید چشم است، اشتها را باز میکند، مهیج باء و زیاد کننده  ترشح اسپرم خواهد بود، مدر است، سنگ مثانه را خرد و دفع می نماید، از سرطان پیشگیری میکند و آن را متوقف میسازد.

درمان گیاهی تنگی نفس

۷- روزی یک بار وسط یک شغلم را سوراخ و گود کنید، در آن شکر بریزید و بگذارید مدتی بماند. وقتی به آب افتاد آب شکرها را بخورید. آسم یا تنگی نفس را درمان میکند.

درمان گیاهی کم خونی

۸- آن را پوست بکنید، بعد قاچ قاچ کنید و بعد کمی آب نمک روی آن بریزید، آن را نگهدارید و هر روز چندبار آنها را به همراه تره یا سالاد سبزیهای خام بخورید. کمخونی را درمان میکند.

۹- هر روز یک شلغم بزرگ را قطعه قطعه کنید، در نیم لیتر آب بجوشانید و آب آن را دایم در گلو قرقره کنید. آنژین را درمان می کند.

۱۰- برای درمان گوش درد که از سردی یا سرمازدگی یا آب یا باد سرد ایجاد شده باشد، در حین پختن شلغم، گوش را روی آن بخور دهید.

۱۱- آن را خیلی کم آب بپزید، بعد خوب له کنید و گرم گرم روی برفک دهان بگذارید یا آن را تا گرم است در دهان بجوید و بخورید. بهبود حاصل میشود.

۱۲- هر روز یک شغلم پخته رالهٔ کنید تا به شکل فرنی درآید و بر موضع ضماد کنید. ورم و درد شصت پایا نقرس را درمان می کند، برای درمان انگشتی که سر آن ورم و گوشه کرده باشد مفید است، درد مفاصل را تسکین می دهد، سرمازدگی دست و پا را برطرف میکند، ترکهای پوست که از سرماخوردگی باشد را بهبود میبخشد، سوزهای باز نشده را فرو می نشاند، برای خارش مفید است.

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *