شناخت انواع نخ دندان و کاربرد آنها


شناخت انواع نخ دندان و کاربرد آنها

 شناخت انواع نخ دندان و کاربرد آنها 

 

نخ دندان از جنسی نایلون ساخته شده و انواع مختلفی از آن امروزه در دسترس هستند: طعم دار، بدون طعم، نازک، نواری، موم دار و بدون موم نوع موم دار آن به علت آغشته بودن به موم به راحتی از سطوح بین دندانی عبور میکند ولی قدرت پاک کنندگی کمتری دارد و لذا توصیه میشود برای کسانی که مهارت کافی در کاربرد نخ دندان دارند،

از نوع بدون موم آن استفاده نمایند. استفاده از نخ دندان حداقل یک بار آن هم شبها قبل از خواب ضروری است. در مورد کودکان هم والدین باید پس از رویش کامل دندانهای شیری یعنی حدود سن ۳ سالگی نخ کشیدن دندانها را شروع نمایند.

غالب پوسیدگیهای دندانهای شیری از سطوح مجاور دندانهاست و این مساله به علت غفلت والدین از تمیزکردن این سطوح به وسیله نخ دندان است. اگر به علت بزرگی انگشت والدین و کوچکی دهان کودک امکان نخ کشیدن دندانهای خلفی کودک با دست وجود نداشته باشد، میتوان از وسایل نگهدارنده نخ دندان (FloSSHolder) استفاده نمود.

بیماران ارتدنسی می توانند از نخهای مخصوصی به نام Super, FloSS استفاده نمایند. گرچه این کار نسبتاً دشوار و کسل کننده است ولی ضروری است. برای بیماران دارای پروتزهای ثابت دندانی (روکش و بریج) نیز نخهای مخصوصی ساخته شده که می توانند ناحیه زیر دندانهای مصنوعی و روکش ها را تمیز نمایند.


دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد