شناخت برخی مداخلات طبب مکمل


شناخت برخی مداخلات طبب مکمل

شناخت برخی مداخلات طبب مکمل 

 

مداخلات طبب مکمل و حاشیهای که در ذیل می آید، توسط یک پزشک یا متخصص دوره دیده و ماهر در این رشته انجام می شود:

 * طب سوزنی: طب سوزنی، بخشی از طب سنتی چینی است و مستلزم فرو کردن سوزنهای ظریف داخل نقاط به خصوصی از بدن است، این کار به منظور تغییر جریان انرژی در بدن فرد مورد نظر انجام می شود. طی تحقیقات مقدماتی و کوچکی که در مورد ام اس انجام شده، طب سوزنی باعث قدری تسکین در اضطراب، افسردگی، سرگیجه، درد، مشکلات مثانه و ضعف گردیده است.

*بیوفیدبک (Biofeedback): بیوفیدبک، با استفاده از دستگاه های مانیتور، عملکردهای بدنی شخص (مانند ضربان قلب) نشان داده و با این کار به فرد با این امکان را می دهد که بتواند عملکرد مزبور را تعدیل یا کنترل کند. این روش ممکن است برای بعضی از شرایط همراه با اماس همچون اضطراب، و بی خوابی، درد، بی اختیاری مثانه و روده و سفتی عضلانی، مفید باشد.

*درمان به شیوه ی حذف فلزات مضر: این شیوه ی درمانی مستلزم تزریق وریدی موادی شیمیایی است که در خون به فلزات مضر متصل می شود (chelates = فلزات مضر). اگرچه این روش برای درمان موارد مسمومیت با فلزات سنگین همچون مسمومیت با سرب مؤثر است، ولی هیچ گواه علمی در مورد مؤثر بودن آن بر ام اس وجود ندارد. این روش خیلی گران بوده و ممکن است به بروز عوارض جانبی خطرناکی مثل آسیب به کلیه، تخریب مغز استخوان و حتی مرگ منتهی شود.

*کایروپراکتیک: این درمان با دستکاری روی ستون مهرهها سعی در رفع مشکلات و اختلالات خفیف استخوانی دارد. به نظر میرسد این مشکلات استخوانی، باعث فشار روی اعصاب میشود. شواهد قوی و مکتوبی وجود ندارد که نشان دهد کایروپراکتیک برای حملات یا تغییر سیر بیماری ام اس مفید باشد. استفاده کنندگان از این روش درمانی باید نسبت به عوارض جانبی نادر آن، همچون سکته ی مغزی، آگاه باشند.

*برداشتن آمالگام دندانی: برداشتن آمالگام دندان ها (ماده ی نقرهای رنگی که دندانپزشکان با آن دندانها را پر می کنند) بر پایه ی این نظریه استوار است که جیوهی به کار رفته در آنها برای سیستمهای عصبی و ایمنی سمی است. علیرغم عمومیتی که این نوع درمان در طول سال ها به دست آورده، شاهدی وجود ندارد که خارج کردن آمالگام دندانی و جایگزین کردن مواد .دیگری به جای آن، تأثیر مثبتی بر ام اس داشته باشد

*هیپوتراپی: نشستن بر پشت اسب به صورت درمانی، حائز منافعی در جهت را بهبود مشکلات راه رفتن، اسپاستیسیته، ضعف، مشکلات مثانه و روده وافسردگی است. 

* خواب واره (هیپنوز) و تصورات تلقینی: در مورد خواب واره و تصورات تلقینی بررسی کاملی انجام نشده است. هر دو مورد به راحتی تحمل می شود و هزینه ی کم تا متوسطی به فرد تحمیل میکند و ممکن است باعث تسکین اضطراب و درد در مبتلایان به ام اس  شود. آهنربا و درمان الکترومغناطیسی : آهنرباهای با قدرت کم و میدانهای ضربان دار الکترومغناطیسی، با فرض اینکه باعث تصحیح اختلال تعادل الکتریکی بدن میشود، صدها سال است که در پزشکی مورد استفاده قرار میگیرد.

با مطالعات کمی که انجام گرفته، نشان میدهد میدانهای ضربان دار الکترومغناطیسی ممکن است باعث بهبود اسپاستیسیته و مشکلات مثانه درام اس  شود، اما برای بررسی کارایی و ایمنی این روش مطالعات بیشتری لازم است ماساژ: ماساژ که با تکنیکهای گوناگونی انجام می شود، به کاهش استرس و شل شدن عضلات کمک میکند. اگرچه این روش به صورت گسترده در ام اس  مورد بررسی قرار نگرفته، اما مطالعات محدود حاکی از آن است که این روش ممکن است باعث بهبود خلقیات و کاهش اسپاستیسیته و انواع خاصی از درد شود.


دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد