شناخت داروهای ضدخستگی در ام اس 


شناخت داروهای ضدخستگی در ام اس 

شناخت داروهای ضدخستگی در ام اس 

 

در مورد داروهای زیر با پزشکتان مشورت کنید:

* آمانتادین (Amantadine): دریافته اند که این داروی ضد ویروس، در برخی از مبتلایان به ام اس  خاصیت ضد خستگی دارد.

* پرو وی جیل (Provigil) (مودافینیل: Modafinil): این دارو برای درمان نارکولپسی (narcolepsy) (حمله ی خواب؛ تمایل مقاومت ناپذیر به خوابیدن عمیق و کوتاه) مورد تأیید FDA قرار گرفته است. آزمون مصرف آن در مورد اماس با نتایج متفاوتی همراه بوده ولی خیلی از افراد اذعان دارند که پروزاک (Prozac) (فلاکستین: Fluxetime): این داروی ضدافسردگی به افسردگی هم باشید.

* رایتالین (Ritalin) (متیل فنیدات: methyl phenidate): به نظر خیلی از افراد، این داروی محرک، اثرات بسیار مفیدی در درمان خستگی دارد.

یک یا چند تا از این داروها ممکن است از نظر درمانی روی شما مفید واقع شود، اما معمولا از طریق آزمون و خطا باید دید کدام یک بهترین اثر را دارد. به هرحالی هیچ دارویی نمیتواند جای استراحت کافی و ورزش، استفاده ی خلاقانه از فناوری حمایتی و دیگر راهکارهای حفظ انرژی را بگیرد.

مدیریت انرژی برای اینکه خواب آلودگی فقط مخصوص رختخواب باشد.

به عنوان یک فرد مبتلا به اماس، انرژی برایتان یکی از منابع گرانبها محسوب میشود. پس آن را هدر ندهید. بهترین راهکار عمومی برای درمان خستگی ناشی از ام اس ، نظارت دقیق بر مصرف انرژی است، درست همانطور که در مورد پول حساب کتاب می کنید. تصور کنید صاحب یک حساب بانکی انرژی هستید، با تمام برگه های مربوط به واریز و برداشت از حساب؛ هدف این است که در تمام اوقات یک پشتوانه ی انرژی خوب در حسابتان داشته باشید. این بدان معنی است که در قبال برداشت مقدار قابل توجهی از حساب، بایستی به همان میزان، پول به حساب بگذارید.

به عنوان مثال، اگر بخواهید شب برنامهای در شهر داشته باشید، طوری برنامهریزی کنید که بعدازظهر آن روز و همینطور فردای آن شب، استراحت بیشتری بکنید.


دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد