قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای کلیه ومجاری ادرار / شناخت دستگاه ادرار!!
دستگاه ادرار
دستگاه ادرار

شناخت دستگاه ادرار!!

شناخت دستگاه ادرار!!

دستگاه ادراری یا دستگاه میزش یکی از دستگاه‌های کالبد انسان و حیوانات است که برای دفع ادرار (میز) به کار می‌رود. این دستگاه از کلیه، میزنای، مثانه و پیشابراه تشکیل شده است. بخش انتهایی میزراه‌ها (مجاری ادرار) در جنس مذکر و مؤنث متفاوت می‌باشد.

ادرار مایعی است که ۹۵ درصد آن را آب تشکیل می‌دهد و ۵ درصد باقی‌مانده را مواد محلول و ماده‌ای به نام اوره که حاوی نیتروژن است تشکیل می‌دهد. ادرار توسط کلیه‌ها تولید می‌شود و حجم ادرار تولیدشده توسط هورمون‌ها تنظیم می‌شود اگر خون بیش از اندازه غلیظ شود غدهٔ هیپوفیز (تولیدکننده هورمون‌های کاهش ادرار(با نماد اختصاری ADH))این عمل باعث کم شدن حجم ادرار می‌شود و در دفع آب صرفه جویی می‌شود اگر خون رقیق باشد میزان تولید (ADH) کاهش و میزان تولید ادرار افزایش می‌یابد.

این دستگاه شامل کلیه میزنای و مثانه می‌باشد ازجمله کارهای این دستگاه را می‌توان گفت دفع مواد زائد بدن تنظیم آب بدن و تنظیم نمک بدن است

دستگاه ادرار شامل یک جفت کلیه است که مواد سمّی و زائد بدن توسط آنها به صورت ادرار ترشح میشود. ادرار ترشح شده به وسیله دو کلیه، از طریق میزانلی، مثانه و سپس پیشابراه به خارج هدایت می شود. شایان ذکر است که به جز مثانه و پیشابراه، سایر قسمتهای مجاری دفع کننده ادرار، جفت هستند و هر یک متعلق به یکی از کلیه های راست و چپ میباشند.

کلیه

کلیه ها اعضایی هستند لوبیایی شکلی که در مجاورت جدار پشتی شکم قرار گرفته و توسط مهره ها از هم جدا شده اند اما در موارد نادر ممکن است کلیه ها از سمت یکی از قطب های خود به هم بچسبند و تشکیل کلیه نعلی اسبی را بدهند و یا دو کلیه در یک طرف ستون مهره ها قرار داشته باشند. کلیه معمولا دو عمل عمده را انجام میدهد؛ اولی این که قسمت اعظم مواد زاند حاصل از سوخت و ساز بدن را دفع کرده و دوم غلظت بیشتر اجزای تشکیل دهنده مایعات بدن را تنظیم میکند.

مطلب پیشنهادی

عفونت کلیه چیست

عفونت کلیه را سریعا درمان کنید!!

عفونت کلیه را سریعا درمان کنید!!   ادرار به طور طبیعی ضد عفونی شده و …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *