قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای استخوان مفاصل و ماهیچه ها / شناخت کلی از تومور عصبی مورتون (Morton’s neuroma)
شناخت کلی از تومور عصبی مورتون (Morton's neuroma)
شناخت کلی از تومور عصبی مورتون (Morton's neuroma)

شناخت کلی از تومور عصبی مورتون (Morton’s neuroma)

شناخت کلی از تومور عصبی مورتون (Morton’s neuroma)

تومور عصبی مورتون  رشد بافت اطراف عصبی است که انگشت سوم و چهارم پا را  عصب دهی میکند. وقتی این تومور عصبی به قدر کافی بزرگ شود، میتواند عصب را تحتفشار قرار دهد و اغلب باعث درد شدیدی شود. این درد کاملاً مشخص است. شما معمولاً به هنگام قدم زدن با پای برهنه دردی ندارید ولی با پوشیدن هر کفشی (بویژه اگر تنگ باشد) ممکن است دچار درد ناگهانی و گزگز انگشتان پا شوید. در صورت در آوردن کفشها، با .برداشته شدن فشار از روی عصب، درد بسرعت برطرف می شود.

درمان: یک لایی مخصوص پا که به آن لایی مورتون گویند، اغلب باعث برطرف شدن فشار از روی عصب هنگام پوشیدن کفش می شود. با این حال این تومور عصبی ممکن است بعداً به اندازه ای بزرگ شود که تنها برداشتن آن از طریق جراحی درد را برطرف کند. در مورد مراجعه به یک متخصص بیماریهای پا از پزشک خود نظرخواهی کنید.

بیرون زدگی قاعده انگشت شست پا (Bunion)

این بیرونزدگی در اثر رشد استخوانی در قاعده شست پا ایجاد میشود. این عارضه از ضعف ارثی انگشتان پا که به انحراف شست پا معروف است، منشأ میگیرد. این مسئله باعث میشود که قاعده انگشت پا به سمت پای مقابل منحرف شود و نوک انگشت پا به سمت خارج متمایل گردد.

وارد شدن فشار به مفصل توسط کفش، باعث رشد استخوانی و التهاب دردناک کیسه اطراف مفصل (بورسیت) می شود. در صورتی که این عارضه درمان نشود، شست پای منحرف شده به انگشتان مجاور فشار می آورد و روی آنها می افتد و در نقاط مختلفی که تحت فشار کفش است پینه ایجاد می شود. این عارضه در میان زنان شایعتر است و با پوشیدن کفشهای پاشنه بلند و تنگ بدتر می شود.

درمان: میتوانید هنگامی که التهاب حاد کیسه اطراف مفصل در حال بهبود یافتن است، براحتی با ایجاد یک سوراخ در یک جفت کفش مستعمل در محل تحت فشار درد را تسکین دهید. به کاربردن کیف آب یخ به مدت ۳۰ تا ۶۰ دقیقه چند بار در روز به رفع التهاب کمک می کند.

یکی از داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی مثل ایبوپروفن را برای تسکین درد و التهاب مصرف کنید. کفشهای راحت و مناسب بپوشید، ولی مراقب باشید به مفاصل انگشتان پایتان فشار وارد نشود. اگر این اقدامات مؤثر نبود از پزشک بخواهید که شما را به یک متخصص بیماریهای پا معرفی کند. او ممکن است روش های .متعدد جراحی را برای اصلاح این عارضه توصیه کند .

مطلب پیشنهادی

راشیتیسم

 چه عواملی باعث بیماری راشیتیسم می شوند….؟؟

 چه عواملی باعث بیماری راشیتیسم می شوند….؟؟   راشیتیسم عبارت است از نقص و خلل …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *