قالب وردپرس درنا توس
خانه / درمان دیابت / شناخت کلی از عوارض دیابت
عوارض دیابت
عوارض دیابت

شناخت کلی از عوارض دیابت

شناخت کلی از عوارض دیابت

دیابت یا بیماری قند (Diabetes یا Diabetes Mellitus)،یک اختلال سوخت و سازی (متابولیک) در بدن است. در این بیماری توانایی تولید هورمون انسولین در بدن از بین می‌رود و یا بدن در برابر انسولین مقاوم شده و بنابراین انسولین تولیدی نمی‌تواند عملکرد طبیعی خود را انجام دهد. نقش اصلی انسولین پایین آوردن قند خون توسط سازوکارهای مختلف است. دیابت دو نوع اصلی دارد.

در دیابت نوع یک، تخریب سلول‌های بتا در پانکراس منجر به نقص تولید انسولین می‌شود و در نوع دو، مقاوت پیشرونده بدن به انسولین وجود دارد که در نهایت ممکن است به تخریب سلول‌های بتای پانکراس و نقص کامل تولید انسولین منجر شود. در دیابت نوع دو مشخص است که عوامل ژنتیکی، چاقی و کم‌تحرکی نقش مهمی در ابتلای فرد دارند.

در دیابت، سرعت و توانایی بدن در استفاده و سوخت و ساز کامل گلوکز کاهش می‌یابد از این‌رو میزان قند خون افزایش یافته که به‌آن هایپرگلیسمی می‌گویند. وقتی این افزایش قند در دراز مدت در بدن وجود داشته باشد، سبب تخریب رگ‌های بسیار ریز در بدن می‌شود که می‌تواند اعضای مختلف بدن همچون کلیه، چشم و اعصاب را درگیر کند. همچنین دیابت با افزایش ریسک بیماری‌های قلبی عروقی ارتباط مستقیمی دارد؛ لذا غربالگری و تشخیص زودرس این بیماری در افراد با ریسک بالا می‌تواند در پیشگیری از این عوارض مؤثر باشد. تشخیص و همچنین غربالگری دیابت با انجام آزمایش قند خون میسر است.

عوارض دیابت

ناتوانی جنسی

نوروپاتی دیابت مانع از ترشح هورمون های جنسی نیز می شود و این امربه آسیب دیدگی رگهای خون و ناتوانی جنسی و نازایی منجر می شود.

سندرم تونل کارپل

نوروپاتی دیابت، سندروم تونل کارپل ایجاد می کند که روی گوارش معده تأثیر سوء می گذارد.

رتینوپاتی و کوری

رتینوپاتی دیابت منجر به کوری می شود.

بیماری کلیه

دیابت علت عمده از کار افتادن کلیه است. مبتلایان به دیابت بهاز کارافتادگی کلیه، دیالیز و پیوند کلیه مستعدتر هستند.

دندان و بیمار لثه

نخ دندان و بیماری لثه بیماری دندان و لثه، در افراد مبتلا به دیابت شایع است این افراد نسبت به دیگران ۲ برابر بیشتر در معرض خطر قرار دارند.

 

مطلب پیشنهادی

توصیه های مهم غذایی

توصیه های مهم غذایی چیست؟!

توصیه های مهم غذایی چیست؟! توصیه های مهم غذایی  خوردن دارچین برای زنان باردار و …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *