شناسایی علتهای فشار خون بالا / قسمت دوم


شناسایی علتهای فشار خون بالا  / قسمت دوم

جنس

اگر یک مرد و یک زن را که مبتلا به فشارخون و هر دو همسن و همنژاد هستند در نظر بگیریم، باید گفت که سرنوشت زنان مبتلا بهتر از مردان است. البته خانمهای بارداری که دچار فشارخون حاملگی می شوند نسبت بهخانم های همسن خود که باردار نیستند، دچار عوارض بیشتری خواهند شد.

سیگار

مصرف سیگار با بروز فشار خون بالا ارتباط مستقیم دارد. هرچه میزان مصرف سیگار، بیشتر باشد به همان نسبت سبب بروز افزایش فشار خون، در سنین پایینتر خواهد شد. مصرف سیگار با گذشت زمان سبب تنگ شدن رگها می شود و این اختلال، ازمهمترین علل بروز بیماریهای قلبی - عروقی به شمار میرود. بنابراین باید گفت که فرد مبتلا به فشارخون که سیگار نیز مصرف میکند در حقیقت به استقبال مرگ می رود.

چاقی

افزایش وزن با افزایش فشار خون همراه است. بنابراین هر چه فرد چاق تر باشد، دارای فشارخون بیشتری خواهد بود. پس اگر شما جزء افراد چاقی هستید، از هم اکنون برای کاهش وزن خود اقدام کنید زیرا هر مقدار وزن خود را کم کنید به همان نسبت جلوی بروز فشارخون بالا را گرفته اید و همزمان که وزن شما کم می شود، فشار خونتان نیز به حدّ طبیعی، نزدیکتر میگردد. میزان بالای کلسترول خون نیز ارتباط مستقیم با فشارخون بالا دارد.کلسترول بالا سبب سخت شدن سرخرگها (تصلب شرایین) و در نتیجه بروز فشارخون بالا می شود و خطر سکتهٔ قلبی و مغزی را نیز افزایش میدهد و بالاخره عوامل ذکرشده، دست به دست هم داده طول عمر فرد مبتلا بهفشارخون را - نسبت به افراد عادی - ده تا بیست سال کمتر میکند.

فشارهای روانی (استرس)

فشارهای روانی، اضطرابها و حالات هیجانی مختلف، می توانند به میزان قابل ملاحظه ای فشارخون فرد را بالا ببرند. امارها نشان میدهند که بیماری مذکور، در میان جوامع شهری بیشتر ازجوامع روستایی دیده می شود که شاید یکی از دلایل عمدهٔ ان، فشارهای با روحی، و روانی و هیجاناتی باشد که در جوامع شهری بیشتر است. نوعی فشارخون، موسوم به فشارخون ناپایدار، به احتمال قوی به عوامل روحی وروانی مربوط می شودالبته باید گفت استعداد پاسخ به هیجانات و فشارهای روانی، موروثی است. همچنین اگر در فضای زندگی، شرایط فشارزا زیاد باشد، نوسانات فشارخون نیر ریاد خواهد بود.با توجه به آنچه گفته شد  بدیهی است که با کسب آرامش فکری  و روانی می توان از بروز بیماری فشارخون، جلوگیری کرد و حتی مانعپیشرفت آن شد. به طور خلاصه فشارخون بالا، براساس علل ایجاد کنندهٔ آن به دوگروه تقسیم می شود:الف - فشارخون بالای اولیه (اساسی) که ۹۵ درصد موارد فشارخون بالا را شامل میشود. ب - فشارخون بالای ثانویه که براثر یکی از علل عضوی زیرایجاد می شود : کلیوی، عصبی، عروقی، غدد داخلی، مصرف موادی که فشارخون را بالا میبرند و ..شناسایی علتهای فشار خون بالا  / قسمت اول

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد