شناسایی و برخورد با علل خستگی


شناسایی و برخورد با علل خستگی

شناسایی و برخورد با علل خستگی

  

اگر به دنبال یک عود، قدری اختلال حافظه، یا اشکال در توجه، به عنوان عارضه در شما باقی بماند، بهترین کسی که می تواند در این زمینه به شما کمک کند، یک روانشناسی اعصاب است که میتواند مشکلات را بررسی کرده و توصیه هایی در مورد جبران این نقیصه ارائه بدهد (برای آگاهی از راهکارهایی برای مواجهه با مشکلات حافظه و دیگر تغییرات شناختی، به فصل ۹ مراجعه کنید). همانطور که می بینید، بعد از اتمام یک حمله، کارهای زیادی هست که میتوانید جهت کمک به خود انجام دهید تا دوباره با کسب تواناییهایتان، احساس آرامش کنید.

آسودگی خاطر درمورد تصمیمات درمانی

هر پزشک کارآزموده در امر ام اس ، به شما خواهد گفت که درمان این بیماری به همان اندازه که علم است، هنر نیز محسوب می شود. به عبارت دیگر، این درمان بیشتر از اینکه یک سری قوانین خشک و صریح باشد، حل مسائل به شیوهای خلاقانه است. اگرچه پیشرفتهای شگرفی در زمینه ی فهم بیماری صورت گرفته و با وجود ظهور داروهایی برای درمان آن، تا این زمان هنوز نقشه ی درمانی واحدی برای آن .ابداع نشده است

هنر درمان در این نهفته است که شما و تیم مراقبت بهداشتی تان در تعامل باشید تا به یک راهکار درمانی مناسب با نیازهایتان دست پیدا کنید (برای مطالعه ی نظراتی دربارهی پایهریزی نقشه ی درمانی، نگاهی به فصل ۵ بیندازید). اگرچه نقشهای درمانی تان احتمالاً شامل بعضی از داروهای معرفی شده در این فصل میگردد، به خاطر بیماری را کاهش می دهد، ولی آن را متوقف نمی کند. ممکن است در حین مصرف داروهای تعدیل کننده ی بیماری باز هم عود را تجربه کرده و علایمتان ادامه یابد، اما با این بدان معنا نیست که درمان شما شکست خورده یا غلط است. زمانی که پزشکان لفظ ناگوار «شکست درمانی» را بر زبان میآورند، منظورشان شما نیستیدا شما  باعث شکست در درمان نشده اید -- درمان نتوانسته است انتظارات و امیدهای شما دیگری خواهد یافت..

بدون یک جعبه ابزار پر از وسایل مفید اقدام به ساختن خانه نمیکند، بنابراین مجبور نیستید ام استان را بدون هیچ گونه وسیلهای درمان کنید.

از بین بردن خستگی

خستگی، شایعترین (و اغلب ناتوان کنندهترین) علامتی است که مبتلایان به اماس ذکر می کنند. در واقع، حدود ۷۵ تا ۹۰ درصد مبتلایان به ام اسی، از این علامت شاکی هستند و پنجاه درصد این افراد اعتراف می کنند که خستگی، بیشترین تأثیر را در زندگی روزمره شان ایفا می کند.

خستگی یکی از هولناک ترین علامتهایی است که می توانید آن را احساس کنید اما دیگران قادر به دیدن آن نیستند. بنابراین، لازم است جهت آگاهی دادن به کسانی که برایتان مهمند - اعضای خانواده و دوستان، رئیس و حتی پزشکتان - آماده باشید و دربارهی احساس خستگی خود و اینکه چگونه بر زندگی روزمره ی : شما اثر می گذارد، توضیح دهید. (جهت اطلاع از روش صحبت با دیگران درباره ی بیماری تان به توصیه هایی که در فصل ۱۴ آمده، توجه کنید.) در کنار اختلالات شناختی، خستگی هم از علل اصلی دست کشیدن زودتر از موعد نیروی کار محسوب می شود، بنابراین درمان مؤثر خستگی باید از همان ابتدا در صدر اولویتهای بیمار قرار بگیرد.

خوشبختانه راهکارهایی وجود دارد که برای رویارویی با هر سطحی از .خستگی به کمکتان میاید نکته ی حساس در مورد درمان خستگی این است که این درمان، یک فرایند جاری و تغییرپذیر است. به عبارت دیگر، با تغییر میزان خستگی، فعالیتها یا اولویتهایتان، باید در درمان خستگی هم تغییر ایجاد کرد.

مبتلایان به ام اس  به دلایل بسیار میتوانند احساس خستگی کنند. چاره ی کار این است که تمام عواملی را که با خستگی مرتبطند شناسایی کرده و یک به یک به آنها بپردازیم. مباحث زیر به شرح بعضی از شایعترین علل خستگی میپردازدتلاش فوق العاده ای که فعالیت های روزمره احتیاج دارد.

زمانی که علایم ام اس همچون ضعف ،مشکلات تعادلی سفتی بدن یا مشکلات در بینایی، فعالیتهای روزمره را با دشواری بیشتری روبهرو می کند، ممکن است پیش خود فکر کنید، برای همان کاری که قبلاً انجام میدادهاید حال مجبورید سختتر تلاش کنید- که احتمالاً این کار باعث میشود خیلی بیشتر احساس خستگی کنید. به عنوان مثال، اگر در حال حاضر برای لباس پوشیدن، درست کردن صبحانه، سوار و پیاده شدن از اتومبیل و راه رفتن تا دفتر کارتان، احتیاج به تلاش و وقت بیشتری داشته باشید، مسلما هنوز روز کاری شروع نشده، انرژی شما تمام خواهد شد. تأمین انرژی شبیه حساب بانکی است: هرچه برداشت از آن سریع تر و بیشتر باشد، زودتر خالی می شود.


دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد