قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / شنبلیله و جلوگیری از ریزش مو!!
شنبليله
شنبليله

شنبلیله و جلوگیری از ریزش مو!!

شنبلیله و جلوگیری از ریزش مو!!

شنبلیله

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی شنبلیله است گیاهی است از خانوادهLeguminosae، یک ساله و کوتاه که ارتفاع آن از نیم متر تجاوز نمی کند. دارای برگهای متناوب مرکب شامل سه برگچه می باشد که قسمت انتهایی هر برگچه دندانه دار است. گلهای آن از نظر شکل مانند گیاهان تیره پروانه واران و به رنگهای مختلف سفید، سفید مایل به زرد و حتا بنفش دیده میشود. میوه  آن به شکل غلاف دراز میباشد که طول آن تا ده سانتیمتر میرسد و داخل آن ده تا بیست دانه شنبلیله قرار دارد. رنگ تخم آن قهوه ای و دارای بویی قوی و معطر و طعمی تلخ می باشد. شنبلیله به طور کلی دونوع دارد؛ یکی گونه زینتی و معطر و گونه خوراکی که همان شنبلیله  فوق الذکر می باشد. گیاه شنبلیله از ایران و از غرب آسیا برخاسته و به سایر نقاط جهان برده شده است، در حال حاضر در اغلب کشورهای اروپا، آسیا و آفریفا پرورش مییابد.

طبیعت آن: گرم و خشک است.

مواد شیمیایی: آهن و فسفر در آن وجود دارد.

نامه دیگر گیاه شنبلیله در طب سنتی عبارت است از: شنبیله – اقبال -گیاه اقبال – خلبه – ځلبه-حلبه مزروعه-شنبلیز-فریفقه

خواص شنبلیله

درمان گیاهی سرفه 

آن را بخورید. محل، ملین و منضجاست، برای درمان امراض بارد، سوء القنیه، استسقا، ورم طحال و کبد و رحم و تسکین سرفه های سرد نافع می باشد، درد کمر، نرمی استخوان ها، سل استخوان و سل ریوی را درمان می کند، تب بر است، ترشح ادرار را زیاد میکند، برودت مثانه و قطره قطره ادرار کردن را برطرف می سازد.

درمان گیاهی دیابت

خشک آن را روی تمامی نان بپاشید و آن نان را به صورت خیلی برشته بپزید و همیشه از آن نان استفاده کنید. مرض قند یا دیابت را درمان میکند.

برای زیاد و پر پشت شدن مو سر نوزاد، مادر باید از سه ماهگی هر روز شنبلیله  خام را با ساقه بخورد.

درمان گیاهی فشار خون

چند روز، هر روز صبح ناشتادو مثقال خشک آن را دم کنید و آب صاف کرده  آن را بنوشید. فشار خون را درمان میکند، از خونریزی زیاد قاعدگی جلوگیری می نماید، اعتدال دهنده  اخلاط است.

آب جوشانده آن را با عسل مخلوط کنید و مجددا بجوشانید تا قوام آید و بخورید. برای ضیق النفس و قروح سینه مفید است.

داروی گیاهی تقویت مو

هر شب آب تازه آن را بگیرید و به صورت بمالید. پوست صورت را زیبا می کند، جوش های غرور را درمان میکند و اگر هر روز بر سر بمالید، بعد موها را با شدت تمام شانه کنید، موها را تقویت میکند و موخوره را از بین میبرد، مالیدن آب آن ترک خوردگی های پوست را که از سرمازدگی باشد درمان می کند، به مرور  ماه گرفتگی را برطرف میسازد.

آن را با سنبل الطیب بجوشانید و هر روز با آب آن سر را بشویید. برای حفظ سلامت مو نافع است.

درمان گیاهی نقرس

آب تازه آن را بگیرید و با آب کلم مخلوط کرده و بر موضع بمالید. درد نقرس را تسکین میدهد

تازه آن را با انجیر تازه بکوبید و ضماد گذارید. سر سوزه را باز میکند.

درمان گیاهی تب

روزی سه بار هر مرتبه یک مثقال از آن را دم کنید و آب آن را صاف کرده بنوشید. مقوی بدن است، فشار خون را تنظیم میکند، مرض قند یا دیابت را درمان می کند، تب را قطع می نماید، برای رفع ناراحتیهای مثانه و کلیه نافع است،

درمان گیاهی روماتیسم

استسقا و روماتیسم را درمان میکند، ملین، منضج، محلی، مباهی، – بادشکن، مدر حیض و مقوی ریه می باشد، ضعف نیروی جنسی و ضعف مسلولین را برطرف میکند، برای فتق و درد کمر مفید است، ورمهای دست و پا که در اثر سرما باشد را درمان می نماید، لاغری که از اثر بیماری باشدرا درمان می کند، کمخونی را برطرف میسازد درموررد بزرگ شدن کبد مصرف میشود، تا حدی چربی خون را تنظیم می کند.

برای درمان حبس البول یا بندآمدگی ادرار نوزاد، چهار مثقال از آن را دم کنید و ساعتی یک قاشق غذاخوری از آب صاف کرده آن را به طفل بخورانید.

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *