قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / شوکران کبیر را بشناسید؟
شوکران کبير
شوکران کبير

شوکران کبیر را بشناسید؟

شوکران کبیر را بشناسید؟

شوکران کبیر 

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی شوکران کبیر است  گیاهی است از خانواده Umbelliferae، علفی و دو ساله که بلندی آن به یک متر می رسد و گاهی از یک متر هم تجاوز می کند. ساقه آن استوانه ای توخالی و قوی با شاخه های منشعب می باشد که در قسمت فوقانی ساقه و اغلب در قسمت هایی از ساقه به خصوص زیر چتر گلها لکه های ارغوانی بنفش دیده می شود. برگهای آن متناوب و در بعضی قسمتهای ساقه متقابل، به رنگ سبز تیره، با بریدگی زیاد، کمی شبیه برگ جعفری ولی با رنگ سبز تیره تر از آن و با یک بوی قوی سم می باشد که اگر آن را لای انگشتان بمالند بوی آن خیلی بیشتر می شود. گلهای آن سفید به صورت گروهی مانند چتر در رأس ساقه  گل دهنده ظاهر می شوند. میوه  آن گرد، خیلی کوچک و دارای تعدادی برجستگی با سطح خارجی ناصاف است. تمام اعضا این گیاه سمی است. این گیاه در اراضی سنگلاخ و متروکه و مرطوب می رویدوگل های آن در ماه تیر و مرداد سال دوم ظاهر می شود. این گیاه در اروپا، آسیا و در ایران در مناطق شمال و جنوب و در سایر مناطق مانند فارس و خراسان میروید، در شمال ایران در دامنه های سنگی پوشیده از درختان سرو کوهی تا ارتفاعات ۲۰۰۰ متر و بالاتر دیده شده است.

طبیعت آن: خیلی سرد و خیلی خشک است.

ترکیب شیمیایی: اسانس – روغن ثابت – آلکالوئیدهای دیرکونی ئین که سابقاً آن را سیکوتین یاکونی سین مینامیدند و گاما کونی سئین و کونیدرین و ان. متیل کونی ئین و هسپریدین.

نامهای دیگر گیاه شوکران کیبر در طب سنتی عبارت است از: شوکران – حفوظه – شیکران – سیکران – دورس تفتی – بیخ کوهی – بیخ تفتی – باریقون- جقوطه – شوکران آتنی – شوکران سقراط.

خواص شوکران کبیر

داروی گیاهی آرام بخش

اگر ۲ گرم از عصاره  آبی آن را به طور معمول یا به صورت قرص درآورید و مصرف کنید و یا ده تا سی قطره از عصاره  الکلی آن را داخل یک پوسیون کنید و بخورید، مسکن درد و آرام بخش است، ضداسپاسم، هاری و کزاز میباشد، به عنوان تریاق یا ضدسم در مسمومیت های ناشی از استریکنین به کار میرود، در اقسام تومورهای خنازیری نتایج خوبی می دهد،

درمان گیاهی آسم

برای کنترل آسم، سیاه سرفه،

درمان گیاهی سرفه

تسکین سرفه های شدید و بیشتر اختلالات عصبی سودمند است، برای رفع سل ریه نافع می باشد.

درمان گیاهی انواع سرطان

در استعمال خارجی برای معالجه  ناراحتیهای جلدی، گرفتگیهای غدد و درمان اقسام سرطان مصرف می شود.

گیاه شوکران کبیر خیلی مخدو مسکر است و اگر بیش از حد مجاز مصرف شود، باعث تهوع، سردرد و فلج میکند، بعد عضلات تنفسی سینه و در آخر عضلات دیافراگم فلجمی شود و حالت اختناق عارض شده و موجب مرگ میگردد؛ لذا حتماً باید با نظر پزشک و تجویز او مصرف شود.

داروی گیاهی تسکین دردهای چشم

خوشه  دانه  بسته آن را قبل از آنکه تخم آن کامل و خشک شود، بکوبید و عصاره  آن را گرفته و در آفتاب خشک کنید و پشت چشم ضماد نمایید. برای تسکین دردهای چشم خیلی مفید است و اگر بر پستان دختران گذارده شود، مانع بزرگ شدن بیش از حد متعارف پستان میگردد و اگر بر بیضه پسران یا کشاله ران پسران گذارده شود، مانع احتلامو مانع نعوظهای دردناک شدید میشود و اگر بر قضیب گذارده شود، نیروی جنسی را ضعیف میکند و مانع بزرگ شدن بیش از حد متعارف قضیب میگردد، اگر بر زهاریا هر عضوی که بخواهید مو بر آن نروید ضماد کنید، مانع رویش مو در آن قسمت می شود،

درمان گیاهی خونریزی بینی

اگر ضماد آن را بر شکم بگذارید، اسهال را قطع می کند و بر روی هر عضو بگذارید، مانع خونریزی آن می شود، اگر ضماد یا عصاره  آن را روی پیشانی بمالید، خون روی از بینی را قطع میکند.

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *