شیوه زندگی در مبتلایان به ام اس 


 شیوه زندگی در مبتلایان به ام اس 

 شيوه زندگی در مبتلایان به ام اس 

 

ممکن است تابه حال صدها بار از خود یا پزشکتان پرسیده باشید که چه کار کردهاید - یا نکرده اید  که منجر به ابتلای شما به ام اس شده. این را بدانید که بر پایه ی اطلاعات جغرافیایی، قومی و نژادی و ژنتیکی، علت ام اس - هرچه باشد - روشن  یا ساده نیست. در ابتلا به ام اس، شما مقصر نبوده اید.

به هرحال  بعضی از یافتههای پیچیده ای که مربوط به شیوه ی زندگی می شود، ازین قرار است :

 با اینکه اهمیت نور خورشید و ویتامین D و میزان نزدیکی به خط استوا پیشتر شرح داده شد، ولی این یافته ممکن است به مدت ماندن زیر نور خورشید در محیط بیرون از خانه هم، مربوط باشد. یک مطالعه نشان داده که با مصرف مولتی ویتامینی حاوی مقادیر بالایی ویتامین D نیز، ریسک ابتلای اشخاص به ام اس کاهش مییابد.

* براساس برخی بررسی ها، عوامل غذایی ممکن است در میزان آمادگی فرد برای ابتلا به ام اس  مؤثر باشد؛ مثلا گفته شده که اسکیموها به دلیل مصرف بالای ماهی به اماس مبتلا نمی شوند.

*برخی بررسیهای معدود حاکی از آن است که استعمال دخانیات، احتمال ابتلا و نیز پیشرفت بیماری را افزایش میدهد، ولی کسی نمیتواند صحت این موضوع را اثبات کند. اگر هنوز هم به دنبال دلیل دیگری برای ترک سیگار می گردید، ارتباط احتمالی آن با اماس میتواند دلیل خوبی باشد.  با مشکل است این یافتههای مربوط به شیوه ی زندگی را از دیگر عوامل بروز اماس جدا و کرد، زیرا هیچ یک از آنها به تنهایی عمل نمی کند. در مورد ژنتیک و جغرافیا، استعمال دخانیات، نور آفتاب یا عادات غذایی نیز وضع به همینگونه است


دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد