قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای پوست و مو و ناخن / شپش سر خود را درمان کنید؟
شپش سر
شپش سر

شپش سر خود را درمان کنید؟

شپش سر خود را درمان کنید؟

 •  شپش سر چیست؟

  جانوران ریزی هستند به اندازه و شبیه کک با اینتفاوت که کک، پرشیمیکند ولی او از قدرت پریدن محروم است. این نوع جانوران اکثرا در اثر چربی پوست سر و تجمع کثافات به وجود می آیند و لابه لا موها را محلی امن برای زندگیشان میدانند و به زندگی، تغذیه و تولیدمثل میپردازند. این جانوران در نتیجه حرکات و تغذیه در پوست سر ایجاد خارش می نمایند و باعث عذاب انسان میگردند. حرکت آنان کند انجام میگیرد، به همین دلیل انسان متوجه جابجاشدن آنان نمیگرددلذا داخل ریش یا لباسیو رختخواب و حتی مکان ها اطراف خواهند شد و کسانی که به رشک و شپش مبتلا شده اند اگر لابه لا یقه و درز لباس خود را جستجو کنند وجود این جانور را در آن مکان ها نیز مشاهده خواهند کرد.

 • افرادی که در مکان ها دور از شهرها زندگی میکنند و از خدمات رفاهی و بهداشتی برخوردار نیستند و منزلشان فاقد حمام بوده و دسترسی به حمام عمومی نیز برای آنان میسر نیست، اکثرا دچار رشک وشپش میگردند و برای این که کمتر از وجود این جانور رنج ببرند در مواقع بیکاری در موهایالابه لا لباس ها خود به جستجو این جانور و نابود کردن آن می پردازند. گاهی به یکدیگر کمک کرده و شخص سر فرد دیگری را روی زانو خویش قرار داده و داخلی موهای او این جانوران را پیدا کرده و میان ناخنها شصت دو دست قرار می دهد و با فشار دو ناخن روی هم آن را له و نابود میسازد. دراین دوران که در اکثر منازل حمام خصوصی و در اکثر محلات حمام عمومی وجود دارد و مردم از فرهنگ پیشرفته تری نسبت به قبلی برخوردار هستند و صابون و شامپو و مواد شوینده، و ضد عفونی کنندههای مرغوب و استاندارد، فراوان گشته، شکر خدا این جانور نابود و حتی می توان گفت ریشه کن گشته است. مگر در گوشه هایی از جامعهبه طور اتفاقی،شانه دندانه درشت

  برداشتن شپش سر:

 • بعد از استعمال محلول یا شامپو، به دقت با یک شانهی دندانه درشت مخصوص موها کودک را شانه کنید تا شپش مرده و تخم هاخارج شوند.این است که در حفظ نظافت و بهداشت محل سکونت و زندگی خود و خانواده خویش بکوشید، در صورتی که چنین جانوری را مشاهده کردید درصدد نابودی آن برآیید. بهترین راه این است که اولاً تمامی زندگی خود راتمیز و ضدعفونی کنید و همه لباس هایی را که در تندارید و یا از آنها استفاده می کرده اید را مدتی در نفت قرار دهید، پس از آن با تاید شسته و مجددا در ظرفی که از این مواد در آن بسیار حل شده مدتی بخیسانید و خوب شستشو کنید بعد در ظرفی بزرگ آن را بجوشانید. لباس ها را در آفتاب خشک کرده و اطو بزنید و چند روز متوالی به حمام رفته و سر را با تاید بشویید تا بدین طریق از شر رشک و شپش رهایی یابید. ضمنا می توانید مدتی در آب جوشانده  برگ چغندر یا آب نعنای تازه یا آب جوشانده  نعنا یا آب جوشانده  آویشن، مقداری سدر را خمیر کرده و سر را بشویید، در صورتی که پوست سر شما چرب نباشد گه گاه می توانید روغن بادام تلخ را بر سر بمالید.

  انواع شپش :

  شپش سر
  شپش تن یا بدن
  شپش عانه

   شپش سر
  شپش ها سر دارای رنگ سفید خاکستری هستند و بدن آنها کشیده است. شپش و رشک آن در لابه‌لا موها و بر روی پوست سر مخصوصا در نواحی پشت گوش و در شرایطی که آلودگی شدید باشد در تمام سر و حتی در محاسن فرد دیده می‌شود.
  رشک به محل خروج ساقه مو از فولیکول می‌چسبد و در صورتیکه شرایط برای زندگی مناسب باشد مانند وجود دمای 36- 22 درجه سانتی‌گراد در مدت 7 روز به لارو که حشره بالغ ولی نارس می‌باشد، تبدیل می‌شود. خون خواری لاروها پس از خروج از تخم آغاز می‌ شود. لاروها پس از گذشت 2 هفته به شپش بالغ تبدیل می شوند و بلافاصله جفت‌گیری می‌نمایند .شپش سر نسبت به شپش تن قدرت تحرک کمتری دارد،پس گاهی میتواند ساعت‌ها در یک محل ساکن بوده و خون‌خواری نماید.
  میزان آلودگی به شپش سر،درمدارس دخترانه به خصوص مدارس ابتدایی ومهد کودک ها بسیار زیاد بوده است،بنابراین باید در این مراکز کنترل بیشتری صورت گیرد.

   شپش تن
  این شپش مشابه شپش سر می باشد تنها تفاوت کوچکی که وجود دارد این است که که اندازه آن کوچک‌تر و دارای رنگ شفاف‌تری است. درز ها و چین ها لباس‌ها زیر و نزدیک به بدن زیستگاه اصلی این حشره می‌باشد. تحرک آن نسبت به شپش سر زیادتر بوده و اگر آلودگی شـدیـد باشد تخـم ‌ها به مـوها ریز بـدن پسبیده باقی مـی‌مانند . اگر شــرایط محیطی منـاسب باشد مثلا دمای هوا 36-22 درجه سانتی‌گراد باشد پس از 7-5 روز تبدیل به لارو می شود و بعد از 14 روز به شپش بالغ تبدیل می‌گردند. اگر شپش تن به مدت 10 روز از بدن میزبان دور باشد دیگر قادر به زیستن نیست.

   شپش عانه
  این شپش معمولا در محل‌های مرطوب بدن میماند و خاکستری رنگ است. این شپش بسیار کم تحرک و تنبل می باشد و هنگام خون‌خواری حتی بیش از یک روز به محل ثابتی چسبیده باقی می ماند. انتقال این شپش بیشتر از طریق تماس ها جنسی می باشد و در کودکان و مدارس به نئرت دیده می شود.این شپش در مردان دارای شیوع، شدت و علائم بیشتری است. از عوامل اصلی شناسایی این شپش بروز نقاط آبی بر روی پوست در محل گزش می باشد.

  تخم شپش, درمان شپش سر

 • درمان شپش سر

   درمان شپش سر:
  اصول بهداشت فردی به دقت رعایت شود.
  لباس فرد آلوده به طور منظم و صحیح باید تعویض شود و همچنین بدن فرد مرتبا شسته شود .
  استفاده کردن از شامپو پرمترین.

   درمان شپش تن:
  لباس‌ها باید مرتبا تعویض و با آب داغ شسته شود و پس از شستشو اطو کردن لباس ها توصیه می شود.
  استفاده ازشامپو پرمترین و درصورت در دسترس نبودن از لوسیون گامابنزین استفاده شود.

   

مطلب پیشنهادی

بلوز زنانه

ترفند هایی برای ست کردن لباس هایی با مد روز

ترفند هایی برای ست کردن لباس هایی با مد روز   شاید شما دوست داشته …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *