قالب وردپرس درنا توس
شکستگی دندان
شکستگی دندان

شکستگی دندان و ترمیم

شکستگی دندان

ضربه ی محکم به دهان شایع ترین علت شکستگی  دندان است. مردان جوان احتمال بیشتری دارد که با این روش دچار آسیب دندان شوند، چون بیشتر در ورزش های تماسی شرکت میکنند. دندان های جلویی که پیش آمده یا دندان های ضعیف شده در اثر پر کردن به طور ویژه مستعد شکستگی هستند. مینای پوششی سخت خارجی تاج دندان، اغلب ایجاد  بیشترین  آسیب  را می بیند اما معمولا  هیچ علامتی ایجاد نمیکند. حساسیت به سرما و درد هنگام گاز زدن و جویدن  خوراکیهای سخت، ممکن است در صورتی که سیمان زیر مینا متأثر شود، ایجاد گردد.

درد و خونریزی ممکن است نشان دهنده ی آسیب پولپ محتوی عروق خونی و اعصاب باشد، اگر احساس می کنید دندان آسیب دیده حساس شده یا خونریزی میکند بایستی فورا با دندانپزشک مشورت کنید،  ممکن است پولپ آزرده و یک آبسه ی دندانی در ریشه شکل گیرد. با مراجعه به دندانپزشک، یک واکس دندانی نرم می تواند روی دندان آسیب دیده یه خونریزی می کند حساس شده  یا خونریزی میکند بایستی فورا با دندانپزشک مشورت کنید،چون ممکن است مکن است پولپ آزرده  و یک آبسه ی دندانی در ریشه شکل گیرد. با مراجعه به دندانپزشک، یک واکس دندانی نرم می تواند روی دندان آسیب دیده قرار داده شود تا آن را محافظت کند درمان بستگی به شدت آسیب دارد. لب پریدگی میناممکن است تنها به دلیل زیبایی درمان شود. دندانی که شکستگی وسیع دارد ممکن است به کمک دندان مجاور به مدت ۱ تا ۲ هفته آتل بندی شود. اگر پولپ آلوده و عفونی شود یا بمیرد ممکن است نیاز به درمان کانال ریشه ای داشته باشد و یا ممکن است نیاز به خارج کردن دندان هایی باشد که آسیبهای متعدد دیده اند

دلایل شکستگی دندان ها چیست ؟

مراقب باشید دندانتان ترک نخورد.

دندان برخی افراد به طور ناگهانی به صورت عمودی می‌شکند. چرا گاهی چنین اتفاقی می‌افتد؟ خوب است بدانید فشار های ناشی از جویدن به صورت متعادل و مناسب به دندان ها وارد می شود و دندان ها نیز این فشار را به فک بالا و پایین منتقل می کنند، اما در صورتی که شخصی به هر دلیل چند دندان خود را از دست بدهد، نیرویی که هنگام جویدن به وسیله عضلات جونده به دندان های باقیمانده وارد می شود، بیشتر از حالت طبیعی خواهد بود و سهم هر دندان از فشار جویدن، بیش از حد طبیعی بالا می رود. در چنین شرایطی شکستن عمودی دندان که معمولا تا ریشه نیز ادامه می یابد انتظار می رود. این حالت در دندان هایی که به دلیل پوسیدگی وسیع، درمان ریشه شده اند یا دارای پرکردگی وسیع هستند، بیشتر دیده می شود. همچنین ممکن است فشار وارد شده به دندان از حد تحمل آن بالاتر باشد و باعث شود ترک بخورد که با گذشت زمان، این ترک به شکستگی وسیع تبدیل می شود. شکستگی تاج یا لب پریدگی از موارد شایع شکستگی دندان محسوب می شود. با این تفاسیر چه تفاوتی میان شکستگی عمودی دندان با چنین مواردی وجود دارد؟

نشانه برخی ترک هایی که در مینای دندان ایجاد می شود، حساسیت به سرما و گرما و مواد غذایی شیرین است. نشانه برخی ترک هایی که در ریشه دندان ایجاد می شوند نیز این است که وقتی دندان هایتان را روی هم فشار می دهید، دندان درد می گیرد. بیشتر موارد می توان ترک های ایجاد شده روی تاج دندان را بخوبی ترمیم کرد، اما اگر ترک در ریشه دندان اتفاق افتاده باشد، در بیشتر موارد قابل درمان نیست. بویژه اگر شکستگی عمودی ریشه اتقاق افتاده باشد، درمان آن در طولانی مدت نیز موفقیت آمیز نخواهد بود اما آیا بروز این اتفاق به جنس دندان، اعمال دندانپزشکی انجام شده روی دندان مثل پر کردگی و عصب کشی بستگی دارد؟

شکستگی عمودی ریشه دندان یک پیشامد ناگوار در درمان کانال ریشه است که اغلب سبب خارج کردن دندان می شود. علائم و نشانه های کلینیکی آن نیز اغلب مشابه درمان های ناموفق کانال ریشه است.

نشانه های این نوع شکستگی

به گفته دکتر عیوض لو شکستگی عمودی ریشه، از تاج دندان و سطح جونده آغاز می شود و تا ریشه دندان امتداد پیدا می کند و در نهایت باعث دو نیم شدن دندان خواهد شد. البته علائم شکستگی عمودی ریشه در دندان های دارای عصب و دندانی که در اثر التهاب و عفونت شدید یا عصب کشی، عصب ندارد، متفاوت است. به طوری که در دندان های زنده (دندان سالم و بدون عصب کشی) ضمن این که دندان به محرک های سرما و گرما حساس خواهد شد، حساسیت به درد نیز حین جویدن احساس می شود.

عوارض بی توجهی به درمان

بی توجهی به درمان هر بیماری، عوارضی را برای شخص به همراه دارد. در حوزه دندانپزشکی نیز به تاخیر افتادن تشخیص و درمان با بروز مشکلات درمانی یا عوارض دیگری برای شخص از جمله شکستگی عمودی دندان همراه است. از آنجا که این دندان ها اغلب قابل نگهداری نیستند، اصلاح و ترمیم شان ممکن نیست و تنها درمان آنها کشیدن و جایگزین کردن شان با ایمپلنت یا پروتز دندانی است.

آیا ممکن است شکستگی عمودی دندان، بدون علامت اتفاق بیفتد؟

افراد باید علائم این نوع شکستگی ها را بشناسند و آن را نادیده نگیرند . بروز این مشکل در دندان های عصب کشی شده با علائمی چون آبسه دندانی همراه است. به این صورت که باکتری ها از محل شکستگی به بافت های اطراف ریشه دندان نفوذ می کنند و می توانند باعث ایجاد التهاب، عفونت لثه و ایجاد حفره شوند. در چنین شرایطی دندانپزشک ابتدا به بررسی های کلینیکی می پردازد، سپس با بررسی های بیشتر از طریق رادیوگرافی به دنبال کشف علت ناراحتی بیمار خواهد بود. البته تشخیص این نوع شکستگی برای دندانپزشک کار آسانی نیست. دندانپزشک در مواردی که به علت ماهیت دوبعدی رادیوگرافی، این نوع شکستگی در عکس قابل مشاهده نباشد، می تواند از ابزارهای جدیدتری برای تشخیص استفاده کند. بی شک با تشخیص زودهنگام ترک دندانی، دندانپزشک می تواند از تبدیل آن به شکستگی و ایجاد درد و ناراحتی بیشتر جلوگیری کند.

مطلب پیشنهادی

برفک دهان

برفک دهان نشانه خوبی نیست!!

برفک دهان نشانه خوبی نیست!! برفک دهان برفک دهان در واقع نوعی بیماری قارچی است …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *