قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / شیرین بیان باعث مهار باکتری مولد زخم معده میشود.
شیرین بیان
شیرین بیان

شیرین بیان باعث مهار باکتری مولد زخم معده میشود.

شیرین بیان باعث مهار باکتری مولد زخم معده میشود.

شیرین بیان

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی شیرین بیان است گیاهی است از تیره  فرعی پروانه واران و از خانواده Leguminosae خودرو و علفی که در اکثر نواحی و شهرهای ایران می روید و در باغ ها بر روی بانه های انگور، کنار دیوارها و دامنه  کوهها به وفور یافت می شود. این گیاه دو نوع دارد که از نظر شکل ظاهری شبیه به هم هستند اما از نظر خواص فیزیولوژیکی کاملاً متفاوت میباشند. ریشه  یکی از آنها تلخ مزه بوده و تقریباً سمی است و تلخه یا تلخ بیان نام دارد و دیگری که مورد نظر طبی است، ریشه ای شیرین مزه دارد که شیرین بیان نامیده میشود؛ گیاهی است چند ساله، دارای ساقه  هوایی دراز، برگهای آن مرکب و تعداد برگچه های آن فرد و اغلب یازده عدد است. برگچه ها بیضی شکل با کناره  صاف و به رنگ سبز غباری هستند. گلهای آن آبی، بنفش، سفید و زرد می باشد. ریشه  این گیاه خیلی عمیق در زمین فرو میرود و چوبی است و پوست آن قهوه ای سیر تا سیاه میباشد و مغز ریشه  آن زردرنگ با مزه  شیرین است.

نامهای دیگر گیاه شیرین بیان در طب سنتی عبارت است از: ریشه  مجو – ریشه بویانه – بیخ مهک -بیخ مهلک – چوب آزار – گیاه شیرین – رگلیس – کلیس – کلیسره بوه – کلیسر بزه -راسین دور کلیس – میجو – متکی – مژو – مجو -مگ – محک – مک – مویانه – بویانه – سوس – اصل سوس – ریشه  اصل سوس.

طبیعت آن: گرم و تر است.

ترکیب شیمیایی: ماده گلیسیریزین – یک آنتو کسانتین گلی کوزید – یک فلاوونوزید – گلیسیرتینیک اسید – گلیسیریزیک اسید – ایزولیکیرتین-لیکیریتوزید

خواص شیرین بیان

درمان گیاهی بی خوابی

۱- یک قاشق گرد کوبیده مغز آن را در یک فنجان آب گرم بریزید، بعد صاف کنید و آب آن را شب بنوشید. بی خوابی را برطرف میکند.

درمان گیاهی تنگی نفس

۲- هفت روز صبح ناشتا آن را پوست بکنید، نیم کوب کنید، با تخم شلغم بجوشانید و آبش را بنوشید، یا آن را با برگ توت فرنگی به اندازه  مساوی بجوشانید و آب آن را بنوشید. آسم یا تنگی نفس را درمان می کند.

درمان گیاهی قارچ معده

3- چهل روز هر روز صبح ناشتا در آب جوشانده آن گز علفی را حل کنید، بعد آن را صاف کرده و بنوشید، با چهل روز صبح ناشتا آن را با ریشه  انار به اندازه مساوی بجوشانید و آب آن را صاف کرده بنوشید. قارچ داخل معده را برطرف میکند.

درمان گیاهی زخم معده

۴- نیم کیلو از آن را پس از پوست کندن نیم کوب کنید و پنج ساعت در دو لیتر آب بخیسانید، بعد بجوشانید آنقدر که آب به نصف برسد، بعد آب آن را صاف کنید و ۷۵ گرم گز خونسار در آن حل کنید و مجدداً صاف کردهو هر روز صبح ناشتا  دو فنجان از آن را بخورید. زخم معده را درمان می کند.

درمان گیاهی حبس البول

۵- آب دمکرده  آن را با آب جوشانده سیب زمینی مخلوط کنید و بنوشید. سنگ مثانه را برطرف میسازد، حبس البول یا بندآمدگی ادرار را درمان می کند.

داروی گیاهی آرامش بخش اعصاب

۶- چهل تا پنجاه گرم از آن را پوست کنده، تکه تکه کنید و در یک لیتر آب به مدت ده دقیقه بجوشانید، بعد دوازده دقیقه هم دم کنید و آب صاف کرده آن را هر روز صبح و عصر هر بار یک فنجان بنوشید. درد مثانه را تسکین می دهد، سرفه را تسکین می دهد، گرفتگی صدا را برطرف می کند، آرام بخش اعصاب است، تب های کهنه و رطوبتی را قطع می کند، روشن کننده  چشم و بالابرنده قدرت بینایی میباشد،

درمان گیاهی یبوست

یبوست معده را برطرف کرده از تشنجات معده جلوگیری می کند و هضم غذا را آسان میسازد، برونشیت، قصب الریه و سیاه سرفه را درمان میکند، سردردهای کهنه را تسکین میدهد.

۷- اگر آب جوشانده مغز آن را گرم گرم در گلو روزی سه بار قرقره کنید، آنژین را درمان می کند.

درمان گیاهی خونریزی لثه

۸-اگر ۲۰۰ گرم از آن را پوست بکنید و در یک لیتر آب بیست دقیقه بجوشانید، بعد پانزده دقیقه آن را دم کرده و با آب صاف کرده  آن چشم را بشویید، قرمزی چشم را برطرف میسازد و اگر با آن دهان شویه کنید، خشکی دهان را برطرف و خونریزی لثه را درمان می کند.

درمان گیاهی فشارخون

تذکر: توجه داشته باشید که ریشه  شیرین بیان عمل عضلات نرم را کمی کند و فشار خون را بالا می برد.

 

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *