شیرین بیان و اثرات آن بر فشار خون ….


شیرین بیان و اثرات آن بر فشار خون ….

 شیرین بیان و اثرات آن بر فشار خون ....

 

شیرین بیان چیست ؟

 شیرین‌بیان (نام علمی: Glycyrrhiza glabra)، که به فارسی مَهْک گفته می‌شود، گیاهی خودرو از تیرهٔ سبزی‌آسا، بومی جنوب اروپا، شمال آفریقا و نواحی معتدلآسیاست. در اکثر نقاط ایران خصوصاً در شهرستان خاتم مروست و نواحی شرقی و شمال شرقی و همچنین آذربایجان و شهرستان اقلید به فراوانی می‌روید. 

 ویژگی شیرین بیان

 برگ آن مرکب است و از ۴ تا ۷ زوج برگ به اضافهٔ یک برگچهٔ انتهایی تشکیل یافته‌است که به سبب ترشح شیره، چسبنده‌اند.گل آن مایل به آبی و میوه‌اش شامل ۵ تا ۶ دانهٔ مایل به قهوه‌ای است.ریشه و ساقهٔ زیرزمینی آن مصرف دارویی دارد.ریشه‌ و ریزوم این گیاه دارای پوستی قهوه‌ای‌رنگ یا سیاه و مغز زردرنگ است. 

درمان با شیرین بیان

 شیرین بیان برای کمک به غدد آدرنال برای افزایش تولید ماده شیمیای کورتیزول که هورمون مهمی برای متابولیسم بدن است اثر شفابخش محسوس دارد. دکتر لومبارد معتقد است پائین بودن مقدار کورتیزول و سایر هورمون در بدن، فشارخون را کاهش می دهد و چون عده از اشخاص مبتلا به بیماری خستگی مزمن دچار فشارخون خیلی پائین هستند و مصرف شیرین بیان برای تعدیل و افزایش فشارخون آنها تا حد نرمال به آنها کمک می کند. این قبیل اشخاص که فشارخون آنها کمتر از نرمال است در موقع تغییر وضعیت بدن یعنی در موقع بلندشدن و یا تغییر جهت حرکت سریع احساس سرگیجه می کنند. 

میزان مصرف شیرین بیان 

 مقدار مصرف شیرین بیان بستگی به ابعاد ناراحتی و کمی فشارخون فرق می کند، معمولاً مصرف ۲-۱ گرم مغز ریشه شیرین بیان و یا ۴-۲ سانتیمتر مکعب (در حدود محتوی ۲/۳- ۱/۳ قاشق مرباخوری)عصاره آبی استاندارد مغز شیرین بیان در روز، مصرف مناسب است. توجه شود که خوردن بیش از حد مجاز و در درازمدت (بیش از ۶-۴ هفته) ممکن است موجب افزایش فشارخون یا سردرد یابی حالی و سستی مفرط و چرت زدگی و یا حتی بی نظمی در کار قلب شود بنابراین استفاده از این داروی گیاهی باید با مشورت پزشلی و کارشناس انجام گیرد.

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد