قالب وردپرس درنا توس
خانه / دانستنیهای مفید پزشکی و رژیم غذایی / شیوه های درمانی گذشتگان
طب قدیم
طب قدیم

شیوه های درمانی گذشتگان

شیوه های درمانی گذشتگان

 

شیوه های درمانی گذشتگان: مطابقت با علم جدید یا روش های خرافی؟

در مورد معالجه براساس اخلاط چهارگانه و مطابقت آن با سیستم سمپاتیک و پاراسمپاتیک و سردی و گرمی که قبلا درباره اش سخن رفت و مطابقت آن با حقایق علمی به بعضی موارد دیگر اشاره می کنیم: نیش زنبور عسل در علاج دردهای مفاصل تأثیر معجزه آسا دارد که به اثبات رسیده است. حجامت کردن که نوعی اخراج خون به شمار می آید تا ۹۳ درصد از حملات قلبی پیشگیری می کند. علاج سوزش سر معده باتفته آهن در شیر حاوی ذغال چوب بهبود مییابد.

تا چند سال پیش قرص های سیاه ذغال از امریکا با نام تجاری CHARCOAL به منظور علاج نفخ به کشورهای جهان صادر میشد. کپسول های هماتینیک نیز برای درمان زخم های معده تجویز می شود. بیش از هزار سال است که از بصل (پیاز) و ثوم (سیر) به عنوان دو داروی ضد چنگار (یعنی سرطان) نام برده شده است که چند سال پیش صحت این موضوع به اثبات رسید. در کتب قدیم به گونه ای از واکسن اشاره شده که زمان آن چند صد سال پیش از کشف واکسن به دست پاستور بوده است.

بدین صورت که طبیب پیشنهاد کرده برای جلوگیری از هلاکت سم مار در سنین بالا هنگام تولد بچه مقادیر بسیار اندک از سم آن مار منطقه را با آغوز اول مادر بیامیزند و به کام دهان طفل بمالند و اظهار داشته طفل تا سه روز تب میکند و چون از تب خلاصی یابد، اگر آن مار در سنین بالا او را بگزد. شخص نخواهد مرد. زمانی هم که سیفلیس داروی معالجی نداشت آن را با مصرف چپقی، طی چند جلسه علاج می کردند که مرحوم دکتر احمدیه این درمان را بارها تجربه کرد و در کتاب خود به آن اشاره کرده است. زمانی نیز طبیبی با آغشته کردن مرگ موش (که از ترکیبات آرسنیک ساخته شده بود) به دانه مرغ و تغذیه کردن مرغ ها با آن، هر چند روز دوز سم یعنی آرسنیک را در دانه ها بالا میبرد تا در مرغ ایجاد مصونیت و پادزهرسازی کند و با خوراندن کباب گوشت مرغ به مبتلایان در مراحل اولیه  بیماری سیفلیس، آنان را معالجه می کرد.

افرادی را که ناراحتی های فکری یا مغزی داشتند پس از تجویز داروهای تنقیه  سودا یا کم کننده سیستم سمپاتیک به مصرف داروهای معطس

(یعنی عطسه آور) و انفیه و ایجاد سرماخوردگی مصنوعی توصیه می کردند تا اخلاط مضر از مغز خارج شود. در مورد تب ها مصرف معین را تجویز می کردند تا روده ها تخلیه شود و خوراکی های دارای طبع سرد را توصیه می کردند. حکیم بزرگ رازی در مورد نیروی جنسی میگوید: «چون در شکم بادخیزد بدون درد کردن، نعوظ شدید گردد و کسانی که سودایی اند باه ایشان بیشتر است.» به زبان ساده، یعنی نفخ معده ایجاد تحریک جنسی می کند و در افرادی که سمپاتیکی هستند، میل جنسی و شهوت زیاد است.

افرادی که پوست بدنشان چرب است زودتر تحریک می شوند و توصیه  اینجانب به جوانان پیش از ازدواج این است که هر روز استحمام کنند؛ خصوصا شستن بیضه ها با صابون چند بار در روز توصیه می شود. برای معالجه و تسکین تورم غده وذی (یا همان پروستات) طبیبان قدیم دستور به جماع بیشتر می دادند و حب ماسک یا قابض بولی تجویز می کردند. در مورد سکته های قلبی، طبیب بیدرنگ شاهرگ دست چپ را میزد (تا قلب به علت کم شدن فشار داخل رگها از احتقان و فشردگی و فشار هایی یابد) و بعد از پایان بحران، با انگشت از خونریزی جلوگیری می کرد. در علاج سردردها از انفیه ها یا چکاندن روغن بنفشه در بینی و مالش روغن نعناع بر پیشانی استفاده می کردند. زنانی را که از خارش فرج شکایت داشتند از مصرف شکر و قند و مبتلایان به اختلالات کیسه ی صفرا را از مصرف میوه های هسته دار منع می کردند و برای معالجه  خستگی از داروهای لینت دهنده و مقوی کبد سود می جستند.

در مورد برخی توصیه ها، خوب است درباره  علت آن بیندیشیم. مثلا آنکه چرا پیامبر عظیم الشأن اسلام حضرت محمد(ص) سفارش به خوردن خیار از ته کرده است؟ علت آن آن است که ته خیار تلخ است و آثار نفخ ناشی از خوردن خیار را خنثی میکند؛ یا چرا در قرآن کریم برای شراب خواصی ذکر شده ولی مضرات آن بیش از خواص آن برشمرده شده است؟ باید دانست که مصرف ۲۵۰ گرم میوه های رسیده دارای الکلی (مانند سیب، گلابی، …) در پیشگیری از سرماخوردگی هنگام زمستان مفید است و مهارکننده  شهوت و انرژی دهنده به شمار میآید و خستگی را از تن به درمیآورد و افسردگی و بی خوابی را معالجه می کند. زنان باردار در صورت مصرف بچه هایی با استخوان بندی درشت و قدی بلند به دنیا میاورند.

همچنین الکل از تجمع چربی در بدن جلوگیری میکند، باعث کوچک شدن شکم و سینه ی زنان می شود و پوست را به مرور روشن می کند. ولی تا شش ساعت پس از مصرف الکلی نباید لبنیات مصرف کرد چون باعث ایجاد کک و مک می شود. اما مضرات آن در زیادی مصرف آن است که دو برابر خواص ان مضرات دارد. از جمله به نظر اینجانب علت اصلی اسم، مصرف الکل زیاد به وسیله  پدر یا مادر بچه است. در عین حال نباید از خاطر برد که مصرف الکلی در موارد درمانی با صلاحدید پزشک بلامانع است.

مطلب پیشنهادی

مصرف کوکائین یا کوکائین کراک در زنان

    استفاده از داروهای روان گردان / موادغیرقانونی مطالعات متعددی اثرات استفاده از مواد …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *